نیسان

محمدحسین ادیب، اقتصاددان: اصلاح نظام بانکی از نان شب واجب‌تر است/ بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است

گروه اقتصادی الف،   3960621207 ۱۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
اصلاح نظام بانکی از نان شب واجب‌تر است/ بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است

محمدحسین ادیب مهم‌ترین چالش چهار سال آینده بحران نظام بانکی عنوان و بیان کرد: صنعت بانکداری زیان‌ده شده و این روند قابل ادامه نخواهد بود. دیر یا زود، نظام بانکی ناتوانی خودش را در ازای سود تعهدی به سپرده‌گذار اعلام می‌کند.

اقتصاد مقاومتی، مهم‌ترین سیاستی است که دولت دوازدهم برای اجرا پیش رو دارد. به گفته کارشناسان، کارنامه چهار ساله دولت یازدهم در اجرای اقتصاد مقاومتی، خیلی قابل قبول نیست. در این باره با دکتر محمدحسین ادیب، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان که دستی بر آتش اقتصاد دارد، گفت‌وگو کرده‌ایم. وی درباره بازار ارز، تیم اقتصادی، عملکرد دولت یازدهم و برنامه‌های پیش روی دولت دوازدهم صحبت کرده است. مشروح گفت‌وگو را بخوانید:

ارزیابی شما از عملکرد دولت یازدهم در حوزه اجرای اقتصاد مقاومتی چیست؟

در وضعیت موجود، مهم‌ترین چالش چهار سال آینده بحران نظام بانکی است. بانک‌ها بیش از بازده دریافتی از تیر 91 تا امروز سود به سپرده‌گذاران پرداخت کردند. به بیان بهتر، صنعت بانکداری زیان‌ده شده و این روند قابل ادامه نخواهد بود. دیر یا زود، نظام بانکی ناتوانی خودش را در ازای سود تعهدی به سپرده‌گذار اعلام می‌کند و این مساله همه موضوعات اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است. در عمل، طی چهار سال گذشته بحران بانکی عمیق‌تر شده و در مسیری قرار گرفته که ممکن است غیر قابل کنترل شود. از منظر اقتصاد مقاومتی و در مواجهه با بزرگ‌ترین چالش پیش رو اقدام موثری انجام نشده است.

تیم اقتصادی که آقای روحانی برای دولت دوازدهم انتخاب کرده، توانایی مقابله با این موضوع را دارند؟

ترکیب کابینه قوی‌تر از ادوار قبلی بوده، اما کابینه فاقد استراتژیست ارشد است. به عبارت دیگر، حکمرانی جزیره‌ای ناشی از اقتدار وزرا جایگزین مدیریت اقتصاد کشور می‌شود. کابینه به یک استراتژیست ارشد نیاز دارد که وزرای بسیار قوی از آن تبعیت کنند. کابینه اکنون فاقد چنین فردی است و در هیات دولت، کسانی حضور دارند که یک سوم عمرشان را وزیر بوده‌اند. اینها هر کدام به راه خود می‌روند و کشور جزیره‌ای اداره خواهد شد و این بزرگ‌ترین آفت دولت دوازدهم است. در کنار این موضوع، در کابینه کسانی که بحران بانکی را درک کنند به کفایت قلیل هستند و کابینه با رویکرد مالی بسته شده است. بزرگ‌ترین مشکل در بخش پولی است اما قوی‌ترین مهره‌ها در بخش مالی چیده شده است. دولت بدون آمادگی مدیریتی و روانی به مقابله با شرایط جدید می‌رود. در نتیجه کابینه زودتر از آنچه همه تصور می‌کنند، دچار تغییر خواهد شد. این کابینه مناسب با ابعاد بحران‌های پیش رو نیست.

عملکرد جزیره‌ای در دولت یازدهم هم وجود داشت و ناهماهنگی در تیم اقتصادی مشاهده شد. منظور شما این است که در چهار سال آینده شاهد نا هماهنگی‌های بیشتری در بدنه اقتصادی خواهیم بود.

قطعا همین طور است. نا هماهنگی تشدید خواهد شد.

به تغییرات کابینه اشاره داشتید. این تغییرات در بدنه وزارت اقتصاد است یا بخش بانک مرکزی؟

بانک مرکزی، به این دلیل که تفکر حاکم بر بانک مرکزی این مشکلات را به وجود آورد و این تفکر تقریبا دست نخورده و بدون تغییر باقی ماند. مسئولان نظام بانکی در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم فقط جابه‌جا شدند و تغییری نداشتند و این روند ادامه دارند. افرادی که بحران بانکی موجود را ایجاد کردند و به این نقطه رساندند، همچنان سکاندار نظام بانکی هستند، اما پرداخت هزینه آن بر دوش مردم خواهد بود.

ارزیابی شما از عملکرد بانک مرکزی در طول چهار سال گذشته چیست؟

ترجیح می‌دهم سیاست‌ها را نقد کنم، نه شخصیت‌ها را، اما رئیس کل بانک مرکزی باید دارای قدرت مدیریتی باشد. اگر مدیر عاملان بانک‌ها این استنباط را داشته باشند که بانک مرکزی نمی‌تواند تغییری در سیستم بانکی ایجاد کند، هر کدام به راه خودشان می‌روند. آقای سیف نشان دادند که قادر به تغییر در سیستم بانکی نیستند. ما نیاز به رئیس کل بانک مرکزی داریم که دارای قدرت مدیریتی باشد. در این صورت بانک‌ها بدقت رفتارشان را اصلاح می‌کنند.

اکنون نرخ سود سپرده‌ها با بخشنامه‌ای که بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرد، کاهش یافت. سود غیر متعارف و زیاد چه تاثیری در اقتصاد خواهد گذاشت؟

نقدینگی در آغاز دولت یازدهم 470 هزار میلیارد تومان بود که اکنون به 1300 هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که نقدینگی بشدت افزایش یافته و نرخ ارز ثابت مانده است. معنای این جمله آن است که سپرده‌گذاران بشدت ثروتمند شده‌اند و چون سپرده، بدهی بانک‌ها به سپرده‌گذار است، بانک‌ها بشدت بدهکار شده‌اند. از سوی دیگر، بدهکاران که تسهیلات گیرندگان هستند، نظر به این که نرخ ارز ثابت است بدهی‌شان با افزایش نرخ ارز تعدیل نشده است. وقتی بدهی بانک‌ها حدود 2.5 برابر شده، نرخ ارز باید در همین حد زیاد می‌شد تا بدهی بانک‌ها به سپرده‌گذاران تعدیل شود. بر اساس مستندات بانک مرکزی، سودی که از تیر 91 به سپرده‌گذار پرداخت شده در سیستم بانکی تولید نشده و دیر یا زود، اقتصاد با افزایش نرخ ارز این سود را پس خواهد داد.

سودی که نباید در چهار سال اخیر پرداخت می‌شد، پرداخت شده و در آینده‌ای نزدیک، افزایش نقدینگی و نرخ ارز را شاهد خواهیم بود. تفکر اصلی وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این مبناست که کشور با سرکوب ارزی اداره شده و حتما دیدگاه ایشان اصلاح نرخ ارز است. نرخ ارز در هر کشور اختلاف تورم داخلی و خارجی است .با این تفاسیر دلار باید 102 درصد گران‌تر از نرخ فعلی‌اش باشد. دولت‌های نهم و دهم در سرکوب ارزی هر کدام سهم خودشان را داشتند و این تصمیم اشتباهی بوده اما اقتصاد هیچ اشتباهی را نمی‌بخشد. از سوی دیگر باید توجه داشت، حدود 18 درصد سپرده‌ها به تسهیلات تبدیل نشد.

40 درصد از وام‌های بانکی به 200 شرکت بزرگ داده شده که این موضوع در مستندات بانک مرکزی آمده است. این شرکت‌ها اصل و فرع پول را از تیر 92 پرداخت نکردند و بهتر است بگوییم، 40 درصد وام‌های بانکی قابل وصول نیست. به این دلیل که 200 شرکتی که لقب بزرگ را یدک می‌کشند، در عمل پنج سال قبل باید تعطیل می‌شدند اما با دریافت وام بانکی زیان را جبران کردند و به فعالیت ادامه دادند. الان بانک‌ها ظرفیت چندانی برای تسهیلات دهی جدید ندارند و به استقراض از بازار روی آورده‌اند.

سال 89 بدهی شرکت‌های بورسی به بانک‌ها معادل 39 درصد فروششان بود و در پایان سال 94 این عدد به 71 درصد رسید. احتمالا ظرف دو هفته آینده، آمارهای اسفند 95 تکمیل می‌شود که حدود 80 درصد خواهد بود. به عبارت بهتر، نسبت بدهی بانک شرکت‌های بورسی سالانه رو به افزایش است و این شرکت‌ها به عنوان نماد شرکت‌های بزرگ با افزایش بدهی مشکلات خود را پوشش می‌دهند. این چیزی است که دولت آقای روحانی نسبت به آن کم توجهی نشان داد.

بازار سرمایه در چهار سال آتی چه سیاست‌هایی را باید پیش بگیرد؟

بورس ایران، کوچک‌تر از آن چیزی است که خود را نشان می‌دهد. بازار سرمایه ایران یک بازار 330 هزار میلیارد تومانی نیست بلکه تنها 10 درصد سهام آن معامله می‌شود و می‌توان آن را یک بازار 33 هزار میلیارد تومانی تلقی کرد. افزایش‌های عمده در یک سال گذشته مربوط به شرکت‌هایی بوده که سهام شناور آنها بین یک تا دو درصد بوده است. کسانی که پول‌های قابل ملاحظه دارند، وارد بورس می‌شوند و سهام این شرکت‌ها را که شناور هستند، خریداری می‌کنند و با معاملات درون گروهی و پوششی، ارزش آن سهام را بالا می‌برند و زمانی که چهار یا پنج برابر شد، آن را می‌فروشند. امواج گران شدن سهام در یک سال گذشته بر این محور استوار بود. به عبارت بهتر، مهندسی مالی صورت گرفته تا بورس جلوه بهتری داشته باشد.

به نرخ ارز اشاره کردید که چالش آینده اقتصاد ایران خواهد بود. بعد از کاهش نرخ سود بانکی، نرخ ارز نیز روند صعودی به خود گرفت. آیا دوباره مردم خاطره سال 91 را که جهش ارزی اتفاق افتاد، تجربه می‌کنند؟ آیا تیم اقتصادی دولت، توانایی مقابله با این موضوع را دارد؟

تجربه سال 90 و 91 هرگز در ایران تکرار نخواهد شد. همه کسانی که بر این باورند ما به عصر سوداگری ارزی نزدیک می‌شویم، با تجارب آینده به این نکته خواهند رسید که اشتباه می‌کنند. عصر سوداگری ارزی به پایان رسیده است، اما نکته ظریفی وجود دارد. به میزانی که ارز افزایش یابد، کالاهایی که منشأ ارزی دارند احتمالا 20 درصد گران می‌شوند و برای مقابله با گران شدن باید سود واسطه کاهش یابد. این به سالم‌سازی فضای اقتصادی کشور منجر خواهد شد. دو برابر شدن قیمت دلار باعث حذف دلالان از بازار خواهد شد. اکنون قیمت دلار به صورت واقعی در بازار عرضه نمی‌شود و همین امر موجب شده تا سفرهای خارجی متقاضی زیادی داشته باشد. زمانی که نرخ این کالا واقعی شود، بسیاری از سفرهای غیر اقتصادی حذف خواهد شد و خروج ارز کمتری را شاهد خواهیم بود.

در این شرایط، فضای داخلی رونق و رشد خواهد کرد. نباید فراموش کرد که خروج 5/8 میلیون مسافر ایرانی در سال، هزینه ارزی زیادی را به کشور تحمیل می‌کند. با افزایش نرخ ارز با موج توریست مذهبی روبه‌رو خواهیم شد و درآمدهای سرشاری نصیب کشور خواهد شد. بسیاری از صنایع با افزایش 30 درصدی نرخ ارز توجیه اقتصادی پیدا می‌کند. ثبات نرخ ارز قابل دوام نیست، ضمن این که بانک مرکزی تنها کار درستی که انجام داده، تعیین تورم هدف ماهانه بوده است. بانک مرکزی، تورم هدف را در ماه 8/0 (کمتر از یک درصد) درصد اعلام کرده و اگر تورم ماهانه از این عدد عبور کند، به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت خواهد کرد. دولت جدید باید سیاستگذاری خود را طوری هدفگذاری کند که افزایش نرخ ارز به تورم هدف ماهانه آسیبی وارد نکند.

 

منبع: جام جم

 

عناوین مرتبط

بامیلو

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۴۵۷۱۵:۲۷:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به میزانی که ارز افزایش یابد، کالاهایی که منشأ ارزی دارند احتمالا 20 درصد گران می‌شوند دو برابر شدن قیمت دلار باعث حذف دلالان از بازار خواهد شد. اکنون قیمت دلار به صورت واقعی در بازار عرضه نمی‌شود و همین امر موجب شده تا سفرهای خارجی متقاضی زیادی داشته باشد. زمانی که نرخ این کالا واقعی شود، بسیاری از سفرهای غیر اقتصادی حذف خواهد شد و خروج ارز کمتری را شاهد خواهیم بود. بانک مرکزی، تورم هدف را در ماه 8/0 (کمتر از یک درصد) درصد اعلام کرده اعداد اصلا باهم هم خوانی ندارد دوست عزیز کمی التماس دقت
ناشناس۱۰۳۸۳۰۰۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۶
ایشون یادش رفته دلار 4 برابر شد همه کالاها 4 برابر شدند در واقع داره داستان میبافه که بله دلار دو برابر بشه کالاها 20 درصد گران شوند!!!! بعد استاد صادرات ما چیست؟ ما جز خام فروشی چه داریم؟ اگر دلار گران بشه که مواد اولیه مورد نیاز مردم از کشور صادر میشه باز گرانتر میشه که عزیز ضمنا صادرات از مازاد عرضه صورت میگیره نه از کالای مورد نیاز مردم این تفکر دلار رو گران کنید شکست خورده کسی هم قبولش نمیکنه دلار الان 40 ساله از 7 تومن رسیده به 4000 تومن دیگه جا نداره
ناشناس۱۰۱۴۶۱۱۵:۳۲:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
برگشت قیمت دلار به قبل از تحریم ها از نان شب واجب تر هستند چون بسیاری از مشکلات اقتصادی را سامان می دهد
ناشناس۱۰۱۴۶۹۱۵:۳۸:۵۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه شما برای گران شدن ارز و کمک به صنایع قبلا عملا رد شده چرا که گران فروشی 400 درصدی دلار باعث نابودی بسیاری از صنایع بجای رونق آنها شده چرا که هر چه قیمت دلار افزایش می یابد قدرت خرید مردم بشدت کاهش می یابد که توان خریدی برای مردم نمی ماند و در نتیجه تولید کنندگان به این وضع اسفبار فعلی می افتند و وقتی قیمت دلار مصنوعی مثل چند سال گذشته بالا نگه داشته می شود تورم مصنوعی ایجاد می شود که بانکها نیز مجبور هستند براساس تورم واقعی شو سود د بدهند نه براساس تورم غیر واقعی که اعلام می شود
ناشناس۱۰۱۴۷۹۱۶:۰۰:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
از نان شب واجب تر کاهش ارزش بیرویه دلار واجازه اقتصاد به تبادل براساس قدرت خرید مردم وارتقاء ارزش پول ملی.
ناشناس۱۰۱۵۰۷۱۶:۵۳:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر ارز افزایش پیدا میکند پایه حقوق کشور هم تا دوبرابر افزایش پیدا میکند؟؟ یا مردم ...
ناشناس۱۰۱۶۰۱۱۹:۱۲:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
...مثل اینکه لازم است چرخ از اول اختراع شود. اگر در سالهای گذشته مدیریت اقتصاد بر دولت ..حاکم بود وضعیت به اینجا نمی رسید. هر سال اصطلاحات جدید اختراع می شود. کشورهای مترقی چکار می کنند؟ مدیریت می کنند. در آنجا به تخصص بها می دهند..
ناشناس۱۰۱۷۵۷۰۵:۵۲:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
فکر کردم میخوان از نظام بانکی ربازدایی کنن که از نون شب واجب تره، اما دیدم میخوان ارز گرون بشه!
ناشناس۱۰۲۷۳۴۰۳:۴۱:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۴
در 6 سال گذشته بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی ورشکسته شدند؛ اما بانک‎ها ظاهرا روئین‎تن هستند. حالا از ترس اینکه بانک‎ها هم بهای بهره‎وری پایین و نیز رباخواری خود را بدهند حاضریم همه چیز را به هم بدوزیم؛ و قیمت دلار را دو برابر کنیم!
ناشناس۱۰۱۹۴۹۱۳:۲۷:۳۰ ۱۳۹۶/۶/۲۲
ریشه مشکل بانک در ایران به طرح مسئله بانک داری بدون ربا بر میگرد زیرا وقتی صورت مسئله اشتباه است نتیج هم اشتباه خواهد بود تا موقعی که ما بدنبال بانکداری بدون ربا هستیم این مشکلات هم هست و نه تنها کمتر نخواهد که مثل 40 سال گذشته روز به روز مشکلات بیشتر خواهد شد.
ناشناس۱۰۲۷۳۵۰۳:۵۰:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
نه عزیزم، ریشه‎ی مشکلات کشور به عدم تولید برمی‎گردد. تا وقتی قرار نیست در این کشور بخاطرِ ساختن و تولیدکردن، نان بخوریم؛ مجبوریم از طریق توزیع خدمات زندگی کنیم. بعضی هم کارشان توزیع پول شده است! طبیعتا زورشان زیاد می‎شود و به سمت بالابردن سود تسهیلات (همان بهره که شما فرمودید) حرکت می‎کنند. حداقل از Federal Reserve یاد بگیرید، که وقتی سود تسهیلات را بالا می‎برد از حدودِ 0.75 درصد به 1.25 صدم درصد می‎رساند. حالا خداییش کدام‎ به ربا نزدیک‎تر هستیم، ما یا Federal Reserve؟
ناشناس۱۰۲۲۰۱۰۰:۴۴:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
دولت برای بدست آوردن منابع مالی همواره ارز را هدف قرار داده است واگر قرار باشد که ارز گران شود اما تک نرخی هم نگردد چگونه میتوان با افزایش ۳تومان قیمت دلاربانک مرکزی در بازار ازاد قیمت ۳۰۰ تومان افزایش یابد واگر این روند ادامه یابد تفاوت ارز دولتی وبازار به چه رقمی قرار است برسد؟ ّاین ناشی از عدم اعتماد به ثبات قیمت ارزهاست پس گاه ثبات قیمت در چند سال از خود قیمت مهمتر است و ایا عدم ثبات دوباره بسیاری را جذب این بازار نمیکند از سوی دیگر در ایران بسیاری از سرمایه داران کالای خود را به دلار محاسبه میکنند چنانکه حتی در مورد قیمت آپارتمان در ایران باز نرخ ارز به شدت ان را تحت تاثیر قرار میدهد از سویی دلار گران میشود واز سوی دیگر کسانی که به دلارنیاز شدید دارند قیمت کالای خود را چند برابر افزایش میدهند تا به همان سود قبلی خود برسند . این قضیه در مسائل مختلف از افزایش مالیات ،عوارض ،ارزش افزوده و..،بارها تکرار شده وفقط قشر متوسط وضعیف تاوان ان را داده است بخصوص اگر درج قیمت از کالاها حذف گردد اینکه اغلب ثروتمندان وقشر متوسط قوی خانواده هایشان را سالها به خارج فرستاده و مهاجرتهایی که طی سالیان سال روند پر شتابی داشته واین اقشار را به شدت محتاج این ارز و فرستادن ان به ان سوی ابها به جای سرمایه گذاری در ایران میکند این قشر را وادار به هجوم به سمت ان بدلیل عدم ثبات قیمت خواهد برد ودر عین حال ثابت ماندن قیمت بنزین که قشر محروم از ان استفاده نمیکند باچه استدلالی قرار است ادامه یابد ّ؟ بنا بر این دولت میتواند با کنترل روی کالاهایی که مورد نیاز مردم است از مسکن و مواد غذایی ارتباط ان را با سایر کالاهای دیگر بشکند ومانع افزایش ان گردد چنانکه در ترکیه هرچند قیمت بعضی کالاهای لوکس از دسترس خارج است اما مسکن وبعضی مواد غذایی از ایران ارزانتر است یا دولت با قیمت گذاری وکنترل شدید مانع افزایش شدید قیمت گردد یا باید با در اختیار قراردادن ان که قبلا زمینه تولید ان اماده شده باشد مانع افزایش جهش وحشتناک قیمتها بیش از انچه که افزایش قیمت ارز است گردد سفرهای خارجی پیوندی را بین ملتها ایجاد میکند چنانکه حتی سیاست خارجی را تحت تاثیر قرار میدهد اما اینکه چرا مردم کشورهای دیگر به ایران سفر نمیکنند باید به کاستیهای ان پرداخته شود
ناشناس۱۰۲۲۴۱۰۶:۰۱:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
اولین اولویت راه آهن، اتصال چابهار به راه آهن سراسری از طریق بم است. این امر به قدری حیاتی و راهبردی است که غفلت، موجب از دست دادن نقش راهبردی ترازیت در محور شمال-حنوب اوراسیا خواهد شد (علاوه ب راهمیت ژئوپلتیک و سیاسی، فرصت دهها ملیارد دلاری درآمد!)، چون هم اکنون پاکستان و افغانستان در صدد گرفتن این فرصت تاریخی و غیر قابل جبران هستند!
ناشناس۱۰۳۶۷۶۱۸:۳۶:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اقتصاد دانان واقعی دردولت وجودندارندواگر باشند قدرت تصمیم گیری ندارند
صمد‌سلیمانی۱۰۳۷۳۲۲۱:۰۵:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
مشکل‌درافزایش‌یاکاهش‌دستوری‌نرخ‌ارز‌نیست‌‌بایدنرخ‌ارز‌‌شناور‌مدیریت‌شده‌باشد‌مثلا‌در‌سه‌ماهه‌اول‌سال‌ ممکن‌است‌‌نیاز‌بازار‌درخواست‌ارز‌بیشتری‌کند‌وقیمت‌دلار‌افزایش‌یابد‌یادربازه‌زمانی‌دیگر‌باکاهش‌تقاضای‌ دلارمواجه‌باشیم‌ودرنتیجه‌قیمت‌دلار‌کاهش‌یابد‌پس‌نمیتوان‌به‌صورت‌دستوری‌برای‌یکسال‌نرخ‌ارزراتعیین کرد‌‌به‌عبارت‌ساده‌ترباید‌به‌بازار‌ومردم‌اعتمادکرد‌تاقیمت‌واقعی‌بدست‌آنها‌تعیین‌شود‌البته‌نه‌دلالان‌‌که‌آنهم‌ وظیفه‌مدیریتی‌دولت‌‌میباشد
مدیران خودروبانک ملت

پربحث‌های امروز

 1. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 2. نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق/ روایت روزنامه ترکیه از نشست سری معماران استقلال اقلیم در کرکوک

 3. برگزاری آزمون وکالت توسط قوه قضاییه وفق مقررات است

 4. حجت الاسلام نقویان:نباید روح عوامزدگی در اندیشمندان ما شکل بگیرد/ برخی سبک های مداحی باید منسوخ شود

 5. یک اکران و چند نکته

 6. خوابی که برای کردستان دیده‌اند

 7. از اقلیم کردستان به ایران آمدند؛ به آنها گفتیم مسئله استقلال تشنج به وجود می‌آورد/ مسائل آنها باید با گفت‌وگو حل شود

 8. موضع گیری جدید آلمان درباره اقلیم کردستان عراق

 9. شاه عربستان سرانجام مجوز رانندگی به زنان را صادر کرد

 10. زیباترین گلهای بارسلونا در هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا  

 11. بازتاب شکست پرسپولیس در رسانه‌های عربستانی   

 12. شرط یمن برای توقف حملات موشکی به عربستان

 13. آمار بازی الهلال - پرسپولیس/ بی‌دقت در حمله، ضعیف در دفاع

 14. عراقچی: عملکرد دولت آمریکا به مسابقه مدرن سازی سلاح هسته ای منجر می شود

 15. ۳۰ درصد پست‌های کشور به زنان اختصاص می‌یابد‌

 16. اردوغان خطاب به مسئولان کردستان عراق: اسرائیل نمی تواند شما را نجات دهد

 17. شی‌ء نورانی در آسمان بجنورد چه بود؟

 18. حتما «خیری» در این 4 گل بوده آقای طارمی!

 19. توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

 20. حمایت وزارت خارجه آمریکا از عراق

 21. آمریکا ۸ بانک و ۲۶ فرد مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد

 22. جزئیات جدید از رسوایی اخلاقی رئیس سابق سیا

 23. بارزانی: مردم کردستان به همه‌پرسی «آری» گفتند

 24. خبر بد دیگر برای پرسپولیس/ ماهینی بازی برگشت را از دست داد.

 25. گل چهارم الهلال به پرسپولیس (عمر خریبین)

پربحث‌های دیروز

 1. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. قانون محدودیت برای سفر اتباع ایرانی به آمریکا تمدید شد/ افزایش سه کشور به لیست/ واکنش ظریف به فرمان تازه ترامپ

 6. سفر احتمالی اردوغان و رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه به ایران/ رایزنی ایران با اقلیم کرد عراق/ هجوم مردم به فروشگاه ها

 7. تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور

 8. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد + تصاویر

 9. از هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه در نبرد توییتری تا صندلی های خالی در زمان سخنرانی روحانی

 10. تجربه متفاوت فیلم‌سازی رامبد جوان با نگار

 11. شهروند خشمگین ایرانی، بی‌ام‌و سری ۷ خود را مقابل موزه BMW به آتش کشید.  

 12. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 13. آغاز رای‌گیری همه پرسی استقلال کردستان عراق به رغم مخالفت های گسترده/ ترکیه: همه‌پرسی باطل است

 14. مداحی شب چهارم ماه محرم سید مجید بنی فاطمه   

 15. نتانیاهو: استقلال کردهای عراق ذخیره‌ای استراتژیک برای اسرائیل است

 16. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 17. تلاش کودک فلسطینی 12ساله برای ثبت نام خود در گینس   

 18. جریمه نوشتن عبارات بر وسایل نقلیه چقدر است؟

 19. درخواست قلیچ‌دار اوغلو از ایران، ترکیه و عراق

 20. علت تاخیر بازگشت پیکر شهید حججی

 21. محمد اصفهانی در کنار خانواده اش

 22. ولید المعلم: خواسته کردهای سوریه قابل گفت‌وگو است

 23. گزینه استقلالی‌ها با ترابوزان قرارداد بست؟

 24. نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

 25. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

پربحث‌های هفته

 1. توهين به شان مردم و رسانه ملی در برنامه خانوادگی خندوانه!/ ازدواج رامبد جوان و نگار جواهریان در "کینگ کنگ"!

 2. #ماهم_حقوق_نمی‌گیریم

 3. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 4. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 5. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 6. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 7. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 8. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 9. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 10. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 11. جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

 12. تکذیب ادعای آناتولی ترکیه؛ حمله ایران به کردستان عراق کذب است/انسداد مرزهای هوایی ایران با کردستان به درخواست عراق

 13. اشتباه در مرگ زن جوان باردار اثبات شد/3پزشک به پرداخت یک سوم دیه محکوم شدند

 14. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 15. اولین عکس واقعی از امیرکبیر

 16. با صنعت هوایی چه کنیم؟

 17. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 18. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 19. در بحث برجام افراط و تفریط بسیاری صورت گرفت/ در صورت برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان تصمیمات بسیار جدی اتخاذ می شود

 20. وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی: شیطانی که رئیس‌جمهور آمریکا نامیده می‌شود، ۴ روز پیش این مکان مقدس را آلوده کرد

 21. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 22. واکنش‌های جهانی به سخنرانی ترامپ: غیردیپلماتیک و جنگ طلبانه/ تمجید نتانیاهو: سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم

 23. خيابان آيت الله كاشاني به خيابان مصدق تغيير نام يافت!  

 24. چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

 25. تازه داماد در کرج اعدام شد / راز تازه عروس چه بود؟

پربحث‌های امروز

 1. جلالی: هزینه‌های جاری بودجه کشور را بلعیده‌اند

 2. دیدار مقامات ایران-سوئیس برای رفع‌ موانع‌ بانکی

 3. قدم‌های تازه دولت برای مبارزه با فساد

 4. توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران

 5. بدهی ۹۰۰۰ میلیاردی شهرداری تهران به پیمانکاران

 6. «حمایت‌گرایی» و ضربه به تولیدکننده ایرانی

 7. ایران در سوریه پالایشگاه می سازد

 8. حضور نامحسوس کالاهای بدون برچسب در بازار/داستان گرانفروشی قانونی

 9. مظنه خودروی تندر ۹۰ اتوماتیک در بازار + جدول

 10. خروج گزینه وزارت نیرو از سایه

 11. رشد ۱۷ درصدی معاملات مسکن

 12. سهم 14 درصدی بنیاد برکت در مدارس نوساز سال تحصیلی جدید

 13. سیاوش زراعتی: شعب بانک صادرات ایران به سوپر مارکت مالی تبدیل می شوند

 14. افزایش نرخ بیکاری در اکثر استان‌های کشور

 15. قاچاق ۵۰۰هزار تن برنج به کشور در سال ۹۵/امسال قاچاق برنج صفر شد

 16. مشاور آخوندی: ۲ هواپیمای اماراتی به کل ناوگان ایران می‌ارزد

 17. کارگران را کتک نزنیم/ اقتصاد ایران به پشتوانه بازوی کارگر از فرش به عرش می‌رسد

 18. رئیس کل دادگستری استان تهران: پرونده موسسه کاسپین در دادسرا در حال رسیدگی است

 19. افزایش صادرات فله‌ای زعفران به کام رقبا

 20. متوسط حقوق کارمندان دو میلیون و ٩٧٠ هزار تومان است/فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداریم

 21. دلایل شکست بانک مرکزی در تک‌نرخی کردن ارز

 22. رئیس‌کل سابق بانک مرکزی: آمریکایی‌ها دوست داشتند با ایران روابط محرمانه ایجاد کنند

 23. بی اعتنایی معنادار مردم به سهام عدالت برای چیست؟

 24. محمد مخبر: اگر معضل معیشت مردم حل شود، کشور از همه لحاظ بیمه می‌شود

 25. بهره‌برداری از 130 مدرسه برکت / رییس دفتر مقام معظم رهبری: در کنار توانمندی دفاعی، باید در حوزه علمی هم خودکفا شویم

پربحث‌های دیروز

 1. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 2. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 3. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 4. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 5. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

 6. قیمت نفت به بالاترین رقم ۸ ماه اخیر رسید

 7. صادرات نفت ایران موقتا محدود می‌شود

 8. جایزه ملّی تعالی سازمانی ؛ ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور/ نبود راهبری شایسته، مشکل اصلی بنگاه های اقتصادی

 9. ورود داتیس خودرو به عرصه تولید خودرو در کشور

 10. تخم‌مرغ در صدر گرانی/ برنج ایرانی گران و خارجی ارزان شد

 11. سیاست‌های اقتصادی دولت آلمان در دوران مرکل

 12. دلار در مرز ۳۹۰۰ تومان/ سکه یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان + جدول

 13. بی‌اطلاعی اصناف از تصمیم دقیقه 90شریعتمداری!

 14. عقب‌گرد 30 واحدی شاخص کل بورس/ دلخوشی بازار سهام به تک‌سهم‌ها

 15. عوامل ۳ گانه افزایش قیمت طلا و ارز

 16. عضو شورای شهر تهران: اسنپ و تپسی باید تحت نظارت سازمان تاکسیرانی قرار گیرند

 17. آتش زدن خودروی بی‌ام‌و به نشانه اعتراض

 18. گوشت، برنج و لبنیات چقدر گران شد؟

 19. کوچکی نژاد: انحراف صندوق ذخیره فرهنگیان از سال ۷۴ شروع شده است

 20. افزایش 3درصدی قیمت گوشت در مرداد ماه

 21. بالاترین میزان اجاره بهای جهان در ایران

 22. طلا تابستان را داغ به پایان رساند/ ۸۰۰۰ تومان افزایش برای هر گرم طلا

 23. اطلاعات صندوق توسعه شفافيت نیست/ دستگاههاي نظارتي سختگيري بيشتري داشته باشند

 24. رشد ۸درصدی مصرف بنزین در نیمه نخست امسال

 25. نوبخت: نرخ سود بانکی حتماً امسال کم می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. وقتی بانک دوباره هزینه ارسال پیامک را می‌گیرد/ بانک: مشتریان به شعبه رفته و پول خود را پس بگیرند+عکس

 6. حضور توکلی در جمع مالباختگان «کاسپین».  

 7. درباره بحران های هر روزه جامعه/ مدیریت درست شود، مشکلات حل خواهد شد

 8. دستور زنگنه برای استخدام یک "ژن خوب" + سند

 9. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 10. ماليات ارزش افزوده در ليزينگ ها؛ قانوني يا غير قانوني؟

 11. داد مظلوم

 12. چک‌های خود را "صیاد" کنید+ مولفه‌های جدید

 13. رشد اقتصادي و مصائب نظام آماري

 14. آیت‌الله نوری‌همدانی: دیرکرد بانک‌ها "ربا و حرام" است

 15. آزادسازی واردات خودروهای لوکس با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی تکذیب شد

 16. فرشاد مومنی: خام‌فروشی در نظام تصمیم‌گیری ایران قبیح نیست/ دریافت فاینانس اقدام قهرمانانه نیست

 17. ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت

 18. جلالی: هزینه‌های جاری بودجه کشور را بلعیده‌اند

 19. دیدار مقامات ایران-سوئیس برای رفع‌ موانع‌ بانکی

 20. قدم‌های تازه دولت برای مبارزه با فساد

 21. توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران

 22. بدهی ۹۰۰۰ میلیاردی شهرداری تهران به پیمانکاران

 23. «حمایت‌گرایی» و ضربه به تولیدکننده ایرانی

 24. ایران در سوریه پالایشگاه می سازد

 25. حضور نامحسوس کالاهای بدون برچسب در بازار/داستان گرانفروشی قانونی

ایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین