محمدحسین ادیب، اقتصاددان: اصلاح نظام بانکی از نان شب واجب‌تر است/ بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است

گروه اقتصادی الف،   3960621207 ۱۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
اصلاح نظام بانکی از نان شب واجب‌تر است/ بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است

محمدحسین ادیب مهم‌ترین چالش چهار سال آینده بحران نظام بانکی عنوان و بیان کرد: صنعت بانکداری زیان‌ده شده و این روند قابل ادامه نخواهد بود. دیر یا زود، نظام بانکی ناتوانی خودش را در ازای سود تعهدی به سپرده‌گذار اعلام می‌کند.

اقتصاد مقاومتی، مهم‌ترین سیاستی است که دولت دوازدهم برای اجرا پیش رو دارد. به گفته کارشناسان، کارنامه چهار ساله دولت یازدهم در اجرای اقتصاد مقاومتی، خیلی قابل قبول نیست. در این باره با دکتر محمدحسین ادیب، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان که دستی بر آتش اقتصاد دارد، گفت‌وگو کرده‌ایم. وی درباره بازار ارز، تیم اقتصادی، عملکرد دولت یازدهم و برنامه‌های پیش روی دولت دوازدهم صحبت کرده است. مشروح گفت‌وگو را بخوانید:

ارزیابی شما از عملکرد دولت یازدهم در حوزه اجرای اقتصاد مقاومتی چیست؟

در وضعیت موجود، مهم‌ترین چالش چهار سال آینده بحران نظام بانکی است. بانک‌ها بیش از بازده دریافتی از تیر 91 تا امروز سود به سپرده‌گذاران پرداخت کردند. به بیان بهتر، صنعت بانکداری زیان‌ده شده و این روند قابل ادامه نخواهد بود. دیر یا زود، نظام بانکی ناتوانی خودش را در ازای سود تعهدی به سپرده‌گذار اعلام می‌کند و این مساله همه موضوعات اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است. در عمل، طی چهار سال گذشته بحران بانکی عمیق‌تر شده و در مسیری قرار گرفته که ممکن است غیر قابل کنترل شود. از منظر اقتصاد مقاومتی و در مواجهه با بزرگ‌ترین چالش پیش رو اقدام موثری انجام نشده است.

تیم اقتصادی که آقای روحانی برای دولت دوازدهم انتخاب کرده، توانایی مقابله با این موضوع را دارند؟

ترکیب کابینه قوی‌تر از ادوار قبلی بوده، اما کابینه فاقد استراتژیست ارشد است. به عبارت دیگر، حکمرانی جزیره‌ای ناشی از اقتدار وزرا جایگزین مدیریت اقتصاد کشور می‌شود. کابینه به یک استراتژیست ارشد نیاز دارد که وزرای بسیار قوی از آن تبعیت کنند. کابینه اکنون فاقد چنین فردی است و در هیات دولت، کسانی حضور دارند که یک سوم عمرشان را وزیر بوده‌اند. اینها هر کدام به راه خود می‌روند و کشور جزیره‌ای اداره خواهد شد و این بزرگ‌ترین آفت دولت دوازدهم است. در کنار این موضوع، در کابینه کسانی که بحران بانکی را درک کنند به کفایت قلیل هستند و کابینه با رویکرد مالی بسته شده است. بزرگ‌ترین مشکل در بخش پولی است اما قوی‌ترین مهره‌ها در بخش مالی چیده شده است. دولت بدون آمادگی مدیریتی و روانی به مقابله با شرایط جدید می‌رود. در نتیجه کابینه زودتر از آنچه همه تصور می‌کنند، دچار تغییر خواهد شد. این کابینه مناسب با ابعاد بحران‌های پیش رو نیست.

عملکرد جزیره‌ای در دولت یازدهم هم وجود داشت و ناهماهنگی در تیم اقتصادی مشاهده شد. منظور شما این است که در چهار سال آینده شاهد نا هماهنگی‌های بیشتری در بدنه اقتصادی خواهیم بود.

قطعا همین طور است. نا هماهنگی تشدید خواهد شد.

به تغییرات کابینه اشاره داشتید. این تغییرات در بدنه وزارت اقتصاد است یا بخش بانک مرکزی؟

بانک مرکزی، به این دلیل که تفکر حاکم بر بانک مرکزی این مشکلات را به وجود آورد و این تفکر تقریبا دست نخورده و بدون تغییر باقی ماند. مسئولان نظام بانکی در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم فقط جابه‌جا شدند و تغییری نداشتند و این روند ادامه دارند. افرادی که بحران بانکی موجود را ایجاد کردند و به این نقطه رساندند، همچنان سکاندار نظام بانکی هستند، اما پرداخت هزینه آن بر دوش مردم خواهد بود.

ارزیابی شما از عملکرد بانک مرکزی در طول چهار سال گذشته چیست؟

ترجیح می‌دهم سیاست‌ها را نقد کنم، نه شخصیت‌ها را، اما رئیس کل بانک مرکزی باید دارای قدرت مدیریتی باشد. اگر مدیر عاملان بانک‌ها این استنباط را داشته باشند که بانک مرکزی نمی‌تواند تغییری در سیستم بانکی ایجاد کند، هر کدام به راه خودشان می‌روند. آقای سیف نشان دادند که قادر به تغییر در سیستم بانکی نیستند. ما نیاز به رئیس کل بانک مرکزی داریم که دارای قدرت مدیریتی باشد. در این صورت بانک‌ها بدقت رفتارشان را اصلاح می‌کنند.

اکنون نرخ سود سپرده‌ها با بخشنامه‌ای که بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرد، کاهش یافت. سود غیر متعارف و زیاد چه تاثیری در اقتصاد خواهد گذاشت؟

نقدینگی در آغاز دولت یازدهم 470 هزار میلیارد تومان بود که اکنون به 1300 هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که نقدینگی بشدت افزایش یافته و نرخ ارز ثابت مانده است. معنای این جمله آن است که سپرده‌گذاران بشدت ثروتمند شده‌اند و چون سپرده، بدهی بانک‌ها به سپرده‌گذار است، بانک‌ها بشدت بدهکار شده‌اند. از سوی دیگر، بدهکاران که تسهیلات گیرندگان هستند، نظر به این که نرخ ارز ثابت است بدهی‌شان با افزایش نرخ ارز تعدیل نشده است. وقتی بدهی بانک‌ها حدود 2.5 برابر شده، نرخ ارز باید در همین حد زیاد می‌شد تا بدهی بانک‌ها به سپرده‌گذاران تعدیل شود. بر اساس مستندات بانک مرکزی، سودی که از تیر 91 به سپرده‌گذار پرداخت شده در سیستم بانکی تولید نشده و دیر یا زود، اقتصاد با افزایش نرخ ارز این سود را پس خواهد داد.

سودی که نباید در چهار سال اخیر پرداخت می‌شد، پرداخت شده و در آینده‌ای نزدیک، افزایش نقدینگی و نرخ ارز را شاهد خواهیم بود. تفکر اصلی وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این مبناست که کشور با سرکوب ارزی اداره شده و حتما دیدگاه ایشان اصلاح نرخ ارز است. نرخ ارز در هر کشور اختلاف تورم داخلی و خارجی است .با این تفاسیر دلار باید 102 درصد گران‌تر از نرخ فعلی‌اش باشد. دولت‌های نهم و دهم در سرکوب ارزی هر کدام سهم خودشان را داشتند و این تصمیم اشتباهی بوده اما اقتصاد هیچ اشتباهی را نمی‌بخشد. از سوی دیگر باید توجه داشت، حدود 18 درصد سپرده‌ها به تسهیلات تبدیل نشد.

40 درصد از وام‌های بانکی به 200 شرکت بزرگ داده شده که این موضوع در مستندات بانک مرکزی آمده است. این شرکت‌ها اصل و فرع پول را از تیر 92 پرداخت نکردند و بهتر است بگوییم، 40 درصد وام‌های بانکی قابل وصول نیست. به این دلیل که 200 شرکتی که لقب بزرگ را یدک می‌کشند، در عمل پنج سال قبل باید تعطیل می‌شدند اما با دریافت وام بانکی زیان را جبران کردند و به فعالیت ادامه دادند. الان بانک‌ها ظرفیت چندانی برای تسهیلات دهی جدید ندارند و به استقراض از بازار روی آورده‌اند.

سال 89 بدهی شرکت‌های بورسی به بانک‌ها معادل 39 درصد فروششان بود و در پایان سال 94 این عدد به 71 درصد رسید. احتمالا ظرف دو هفته آینده، آمارهای اسفند 95 تکمیل می‌شود که حدود 80 درصد خواهد بود. به عبارت بهتر، نسبت بدهی بانک شرکت‌های بورسی سالانه رو به افزایش است و این شرکت‌ها به عنوان نماد شرکت‌های بزرگ با افزایش بدهی مشکلات خود را پوشش می‌دهند. این چیزی است که دولت آقای روحانی نسبت به آن کم توجهی نشان داد.

بازار سرمایه در چهار سال آتی چه سیاست‌هایی را باید پیش بگیرد؟

بورس ایران، کوچک‌تر از آن چیزی است که خود را نشان می‌دهد. بازار سرمایه ایران یک بازار 330 هزار میلیارد تومانی نیست بلکه تنها 10 درصد سهام آن معامله می‌شود و می‌توان آن را یک بازار 33 هزار میلیارد تومانی تلقی کرد. افزایش‌های عمده در یک سال گذشته مربوط به شرکت‌هایی بوده که سهام شناور آنها بین یک تا دو درصد بوده است. کسانی که پول‌های قابل ملاحظه دارند، وارد بورس می‌شوند و سهام این شرکت‌ها را که شناور هستند، خریداری می‌کنند و با معاملات درون گروهی و پوششی، ارزش آن سهام را بالا می‌برند و زمانی که چهار یا پنج برابر شد، آن را می‌فروشند. امواج گران شدن سهام در یک سال گذشته بر این محور استوار بود. به عبارت بهتر، مهندسی مالی صورت گرفته تا بورس جلوه بهتری داشته باشد.

به نرخ ارز اشاره کردید که چالش آینده اقتصاد ایران خواهد بود. بعد از کاهش نرخ سود بانکی، نرخ ارز نیز روند صعودی به خود گرفت. آیا دوباره مردم خاطره سال 91 را که جهش ارزی اتفاق افتاد، تجربه می‌کنند؟ آیا تیم اقتصادی دولت، توانایی مقابله با این موضوع را دارد؟

تجربه سال 90 و 91 هرگز در ایران تکرار نخواهد شد. همه کسانی که بر این باورند ما به عصر سوداگری ارزی نزدیک می‌شویم، با تجارب آینده به این نکته خواهند رسید که اشتباه می‌کنند. عصر سوداگری ارزی به پایان رسیده است، اما نکته ظریفی وجود دارد. به میزانی که ارز افزایش یابد، کالاهایی که منشأ ارزی دارند احتمالا 20 درصد گران می‌شوند و برای مقابله با گران شدن باید سود واسطه کاهش یابد. این به سالم‌سازی فضای اقتصادی کشور منجر خواهد شد. دو برابر شدن قیمت دلار باعث حذف دلالان از بازار خواهد شد. اکنون قیمت دلار به صورت واقعی در بازار عرضه نمی‌شود و همین امر موجب شده تا سفرهای خارجی متقاضی زیادی داشته باشد. زمانی که نرخ این کالا واقعی شود، بسیاری از سفرهای غیر اقتصادی حذف خواهد شد و خروج ارز کمتری را شاهد خواهیم بود.

در این شرایط، فضای داخلی رونق و رشد خواهد کرد. نباید فراموش کرد که خروج 5/8 میلیون مسافر ایرانی در سال، هزینه ارزی زیادی را به کشور تحمیل می‌کند. با افزایش نرخ ارز با موج توریست مذهبی روبه‌رو خواهیم شد و درآمدهای سرشاری نصیب کشور خواهد شد. بسیاری از صنایع با افزایش 30 درصدی نرخ ارز توجیه اقتصادی پیدا می‌کند. ثبات نرخ ارز قابل دوام نیست، ضمن این که بانک مرکزی تنها کار درستی که انجام داده، تعیین تورم هدف ماهانه بوده است. بانک مرکزی، تورم هدف را در ماه 8/0 (کمتر از یک درصد) درصد اعلام کرده و اگر تورم ماهانه از این عدد عبور کند، به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت خواهد کرد. دولت جدید باید سیاستگذاری خود را طوری هدفگذاری کند که افزایش نرخ ارز به تورم هدف ماهانه آسیبی وارد نکند.

 

منبع: جام جم

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۶ اسفند ۱۳۹۶محدودیت‌های کاهش فساد در بخش دولت
۵ اسفند ۱۳۹۶تعلیق ایران از فهرست FATF چهار ماه دیگر تمدید شد
۵ اسفند ۱۳۹۶ فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد
۲ اسفند ۱۳۹۶چرا واردات تشویق می‌شود!
۲ اسفند ۱۳۹۶تلاش آمریکا برای منصرف کردن بانک‌های آسیایی از همکاری با ایران
۳۰ بهمن ۱۳۹۶جهانگیری: شرایط اقتصادی اکنون به آن بدی که مردم فکر می کنند، نیست
۳۰ بهمن ۱۳۹۶تحلیل اقتصاددان از امنیتی شدن بازار ارز
۳۰ بهمن ۱۳۹۶ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی
۲۹ بهمن ۱۳۹۶نوبخت: پشت گردانندگان موسسات اعتباری گرم بود /بازار ارز هدف اول سرمایه‌گذاران شد
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ فقدان مدیریت و کنترل بانک مرکزی در بازار ارز
۲۹ بهمن ۱۳۹۶سالی ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش افزوده دریافت می‌کنیم/ تامین ۳۵ درصد از بودجه و درآمدهای ارزی کشور از نفت/۳۰۰ شرکتی که دولت تدبیر و امید واگذار نکرد!
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ اقتصادی مقاومتی از حرف تا عمل

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۴۵۷۱۵:۲۷:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به میزانی که ارز افزایش یابد، کالاهایی که منشأ ارزی دارند احتمالا 20 درصد گران می‌شوند دو برابر شدن قیمت دلار باعث حذف دلالان از بازار خواهد شد. اکنون قیمت دلار به صورت واقعی در بازار عرضه نمی‌شود و همین امر موجب شده تا سفرهای خارجی متقاضی زیادی داشته باشد. زمانی که نرخ این کالا واقعی شود، بسیاری از سفرهای غیر اقتصادی حذف خواهد شد و خروج ارز کمتری را شاهد خواهیم بود. بانک مرکزی، تورم هدف را در ماه 8/0 (کمتر از یک درصد) درصد اعلام کرده اعداد اصلا باهم هم خوانی ندارد دوست عزیز کمی التماس دقت
ناشناس۱۰۳۸۳۰۰۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۶
ایشون یادش رفته دلار 4 برابر شد همه کالاها 4 برابر شدند در واقع داره داستان میبافه که بله دلار دو برابر بشه کالاها 20 درصد گران شوند!!!! بعد استاد صادرات ما چیست؟ ما جز خام فروشی چه داریم؟ اگر دلار گران بشه که مواد اولیه مورد نیاز مردم از کشور صادر میشه باز گرانتر میشه که عزیز ضمنا صادرات از مازاد عرضه صورت میگیره نه از کالای مورد نیاز مردم این تفکر دلار رو گران کنید شکست خورده کسی هم قبولش نمیکنه دلار الان 40 ساله از 7 تومن رسیده به 4000 تومن دیگه جا نداره
ناشناس۱۰۱۴۶۱۱۵:۳۲:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
برگشت قیمت دلار به قبل از تحریم ها از نان شب واجب تر هستند چون بسیاری از مشکلات اقتصادی را سامان می دهد
ناشناس۱۰۱۴۶۹۱۵:۳۸:۵۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه شما برای گران شدن ارز و کمک به صنایع قبلا عملا رد شده چرا که گران فروشی 400 درصدی دلار باعث نابودی بسیاری از صنایع بجای رونق آنها شده چرا که هر چه قیمت دلار افزایش می یابد قدرت خرید مردم بشدت کاهش می یابد که توان خریدی برای مردم نمی ماند و در نتیجه تولید کنندگان به این وضع اسفبار فعلی می افتند و وقتی قیمت دلار مصنوعی مثل چند سال گذشته بالا نگه داشته می شود تورم مصنوعی ایجاد می شود که بانکها نیز مجبور هستند براساس تورم واقعی شو سود د بدهند نه براساس تورم غیر واقعی که اعلام می شود
ناشناس۱۰۱۴۷۹۱۶:۰۰:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
از نان شب واجب تر کاهش ارزش بیرویه دلار واجازه اقتصاد به تبادل براساس قدرت خرید مردم وارتقاء ارزش پول ملی.
ناشناس۱۰۱۵۰۷۱۶:۵۳:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر ارز افزایش پیدا میکند پایه حقوق کشور هم تا دوبرابر افزایش پیدا میکند؟؟ یا مردم ...
ناشناس۱۰۱۶۰۱۱۹:۱۲:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
...مثل اینکه لازم است چرخ از اول اختراع شود. اگر در سالهای گذشته مدیریت اقتصاد بر دولت ..حاکم بود وضعیت به اینجا نمی رسید. هر سال اصطلاحات جدید اختراع می شود. کشورهای مترقی چکار می کنند؟ مدیریت می کنند. در آنجا به تخصص بها می دهند..
ناشناس۱۰۱۷۵۷۰۵:۵۲:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
فکر کردم میخوان از نظام بانکی ربازدایی کنن که از نون شب واجب تره، اما دیدم میخوان ارز گرون بشه!
ناشناس۱۰۲۷۳۴۰۳:۴۱:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۴
در 6 سال گذشته بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی ورشکسته شدند؛ اما بانک‎ها ظاهرا روئین‎تن هستند. حالا از ترس اینکه بانک‎ها هم بهای بهره‎وری پایین و نیز رباخواری خود را بدهند حاضریم همه چیز را به هم بدوزیم؛ و قیمت دلار را دو برابر کنیم!
ناشناس۱۰۱۹۴۹۱۳:۲۷:۳۰ ۱۳۹۶/۶/۲۲
ریشه مشکل بانک در ایران به طرح مسئله بانک داری بدون ربا بر میگرد زیرا وقتی صورت مسئله اشتباه است نتیج هم اشتباه خواهد بود تا موقعی که ما بدنبال بانکداری بدون ربا هستیم این مشکلات هم هست و نه تنها کمتر نخواهد که مثل 40 سال گذشته روز به روز مشکلات بیشتر خواهد شد.
ناشناس۱۰۲۷۳۵۰۳:۵۰:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
نه عزیزم، ریشه‎ی مشکلات کشور به عدم تولید برمی‎گردد. تا وقتی قرار نیست در این کشور بخاطرِ ساختن و تولیدکردن، نان بخوریم؛ مجبوریم از طریق توزیع خدمات زندگی کنیم. بعضی هم کارشان توزیع پول شده است! طبیعتا زورشان زیاد می‎شود و به سمت بالابردن سود تسهیلات (همان بهره که شما فرمودید) حرکت می‎کنند. حداقل از Federal Reserve یاد بگیرید، که وقتی سود تسهیلات را بالا می‎برد از حدودِ 0.75 درصد به 1.25 صدم درصد می‎رساند. حالا خداییش کدام‎ به ربا نزدیک‎تر هستیم، ما یا Federal Reserve؟
ناشناس۱۰۲۲۰۱۰۰:۴۴:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
دولت برای بدست آوردن منابع مالی همواره ارز را هدف قرار داده است واگر قرار باشد که ارز گران شود اما تک نرخی هم نگردد چگونه میتوان با افزایش ۳تومان قیمت دلاربانک مرکزی در بازار ازاد قیمت ۳۰۰ تومان افزایش یابد واگر این روند ادامه یابد تفاوت ارز دولتی وبازار به چه رقمی قرار است برسد؟ ّاین ناشی از عدم اعتماد به ثبات قیمت ارزهاست پس گاه ثبات قیمت در چند سال از خود قیمت مهمتر است و ایا عدم ثبات دوباره بسیاری را جذب این بازار نمیکند از سوی دیگر در ایران بسیاری از سرمایه داران کالای خود را به دلار محاسبه میکنند چنانکه حتی در مورد قیمت آپارتمان در ایران باز نرخ ارز به شدت ان را تحت تاثیر قرار میدهد از سویی دلار گران میشود واز سوی دیگر کسانی که به دلارنیاز شدید دارند قیمت کالای خود را چند برابر افزایش میدهند تا به همان سود قبلی خود برسند . این قضیه در مسائل مختلف از افزایش مالیات ،عوارض ،ارزش افزوده و..،بارها تکرار شده وفقط قشر متوسط وضعیف تاوان ان را داده است بخصوص اگر درج قیمت از کالاها حذف گردد اینکه اغلب ثروتمندان وقشر متوسط قوی خانواده هایشان را سالها به خارج فرستاده و مهاجرتهایی که طی سالیان سال روند پر شتابی داشته واین اقشار را به شدت محتاج این ارز و فرستادن ان به ان سوی ابها به جای سرمایه گذاری در ایران میکند این قشر را وادار به هجوم به سمت ان بدلیل عدم ثبات قیمت خواهد برد ودر عین حال ثابت ماندن قیمت بنزین که قشر محروم از ان استفاده نمیکند باچه استدلالی قرار است ادامه یابد ّ؟ بنا بر این دولت میتواند با کنترل روی کالاهایی که مورد نیاز مردم است از مسکن و مواد غذایی ارتباط ان را با سایر کالاهای دیگر بشکند ومانع افزایش ان گردد چنانکه در ترکیه هرچند قیمت بعضی کالاهای لوکس از دسترس خارج است اما مسکن وبعضی مواد غذایی از ایران ارزانتر است یا دولت با قیمت گذاری وکنترل شدید مانع افزایش شدید قیمت گردد یا باید با در اختیار قراردادن ان که قبلا زمینه تولید ان اماده شده باشد مانع افزایش جهش وحشتناک قیمتها بیش از انچه که افزایش قیمت ارز است گردد سفرهای خارجی پیوندی را بین ملتها ایجاد میکند چنانکه حتی سیاست خارجی را تحت تاثیر قرار میدهد اما اینکه چرا مردم کشورهای دیگر به ایران سفر نمیکنند باید به کاستیهای ان پرداخته شود
ناشناس۱۰۲۲۴۱۰۶:۰۱:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
اولین اولویت راه آهن، اتصال چابهار به راه آهن سراسری از طریق بم است. این امر به قدری حیاتی و راهبردی است که غفلت، موجب از دست دادن نقش راهبردی ترازیت در محور شمال-حنوب اوراسیا خواهد شد (علاوه ب راهمیت ژئوپلتیک و سیاسی، فرصت دهها ملیارد دلاری درآمد!)، چون هم اکنون پاکستان و افغانستان در صدد گرفتن این فرصت تاریخی و غیر قابل جبران هستند!
ناشناس۱۰۳۶۷۶۱۸:۳۶:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اقتصاد دانان واقعی دردولت وجودندارندواگر باشند قدرت تصمیم گیری ندارند
صمد‌سلیمانی۱۰۳۷۳۲۲۱:۰۵:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
مشکل‌درافزایش‌یاکاهش‌دستوری‌نرخ‌ارز‌نیست‌‌بایدنرخ‌ارز‌‌شناور‌مدیریت‌شده‌باشد‌مثلا‌در‌سه‌ماهه‌اول‌سال‌ ممکن‌است‌‌نیاز‌بازار‌درخواست‌ارز‌بیشتری‌کند‌وقیمت‌دلار‌افزایش‌یابد‌یادربازه‌زمانی‌دیگر‌باکاهش‌تقاضای‌ دلارمواجه‌باشیم‌ودرنتیجه‌قیمت‌دلار‌کاهش‌یابد‌پس‌نمیتوان‌به‌صورت‌دستوری‌برای‌یکسال‌نرخ‌ارزراتعیین کرد‌‌به‌عبارت‌ساده‌ترباید‌به‌بازار‌ومردم‌اعتمادکرد‌تاقیمت‌واقعی‌بدست‌آنها‌تعیین‌شود‌البته‌نه‌دلالان‌‌که‌آنهم‌ وظیفه‌مدیریتی‌دولت‌‌میباشد
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 4. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 5. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 6. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 7. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 8. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 9. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 10. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 11. ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

 12. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 13. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 14. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 15. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 16. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 17. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 18. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 19. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 20. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 21. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 22. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 23. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 24. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 25. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 4. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 5. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 6. زبان مادری و زبان رسمی

 7. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 8. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 9. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 10. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 11. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 12. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 13. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 14. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 15. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 16. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 17. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 18. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 19. چه ساعتی شام بخوریم؟

 20. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 21. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 22. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 23. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 24. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 25. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 4. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 7. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 8. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 9. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 12. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 13. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 14. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 15. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 16. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 19. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 20. زبان مادری و زبان رسمی

 21. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 22. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 23. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 24. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 25. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

پربحث‌های امروز

 1. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 2. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 3. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 4. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 5. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 6. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 7. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 8. تعرفه واردات گوشت گوساله نصف شد

 9. موافقت هیئت وزیران با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی

 10. نامه کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهور

 11. افت قیمت خودروهای وارداتی در بازار/ سانتافه ۷ میلیون و سراتو ۴ میلیون تومان پایین آمد

 12. ضرر ۱.۳ میلیارد دلاری شرکت اسنپ چت با یک توئیت

 13. خرید زمین مسکونی در تهران متری چند تمام می‌شود؟

 14. دومین سوال از رئیس جمهور با ۱۰۰ امضا به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد

 15. افزایش قیمت سیگار غیرقانونی است؟

 16. محسنی اژه‌ای: حراست، حسابرس‌ و بازرس‌ها بگویند در پرونده اختلاس از وزارت نفت کجا بوده اند؟

 17. تایید و تکذیب واردات کود از ترکیه/ گمرک: کود انسانی واردات نکردیم؛ گل و لای فاضلاب وارد کردیم!

 18. خبر سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری مسئول سابق حراست بانک مرکزی و یکی از معاونت های آن بانک

 19. گزارش مستند حادثه سانچی هفته‌های آینده ارائه می‌شود

 20. آغاز مجدد جستجو برای یافتن جعبه سیاه ATR آسمان از صبح فردا

 21. بیانیه وزارت اقتصاد در پی برگزاری اجلاس اخیر گروه ویژه اقدام مالی

 22. گمرک ادعای وزارت صنعت را رد کرد/ گل و لای فاضلاب وارد کردیم نه کود انسانی

 23. سهم ۴۸ درصدی بورس کالا از ارزش معاملات بازار سرمایه/ افزایش عرضه خودرو / جذب نقدینگی سرگردان از طریق بورس کالا

 24. ردپای مافیای اقتصادی در افزایش قیمت تخم مرغ

 25. ثبات دلار و افزایش نرخ سکه / دلار ۴۴۷۹ تومان

پربحث‌های دیروز

 1. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 2. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 3. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 4. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 5. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 6. مشعل سکوی 14A فاز 14 پارس جنوبی روشن شد

 7. ورود مجلس به ماجرای واردات کود انسانی

 8. وعده نوبخت برای پرداخت حقوق کارکنان دولت در اسفندماه

 9. پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی

 10. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 11. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 12. آخرین قیمت خودروهای داخلی + جدول

 13. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 14. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 15. نرخ تورم در بهمن ماه ۹.۹ درصد محاسبه شد

 16. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 17. کاهش نرخ ارز / هر دلار ۴۴۸۰ تومان

 18. ۱۰ قرارداد نفتی که امسال امضا نشد

 19. حراج سکه متوقف شد

 20. نماینده مجلس: محکم پای استیضاح آخوندی ایستاده ایم

 21. خلبان هیچ گزارشی درباره نقص فنی هواپیما نداده بود/ پیکرها و قطعات هواپیما زیر دو متر برف مدفون شدند

 22. تعلیق ایران از فهرست FATF چهار ماه دیگر تمدید شد

 23. سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها: هیچ جای دنیا مرسوم نیست که همه فرودگاه‌ها رادار داشته باشند

 24. حساب بانکی ۸۶ دلال و قاچاقچی ارز مسدود شد

 25. گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 3. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 4. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 5. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 6. وضعیت ایران در شاخص ادراک فساد بهبود یافت/ در جهان 130 ام شدیم

 7. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 8. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 9. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 10. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 11. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 12. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 13. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 14. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 15. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 16. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 17. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 18. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 19. بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

 20. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 21. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 22. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 23. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 24. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 25. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

آخرین عناوین