محمدحسین ادیب، اقتصاددان: اصلاح نظام بانکی از نان شب واجب‌تر است/ بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است

گروه اقتصادی الف،   3960621207 ۱۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
اصلاح نظام بانکی از نان شب واجب‌تر است/ بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است

محمدحسین ادیب مهم‌ترین چالش چهار سال آینده بحران نظام بانکی عنوان و بیان کرد: صنعت بانکداری زیان‌ده شده و این روند قابل ادامه نخواهد بود. دیر یا زود، نظام بانکی ناتوانی خودش را در ازای سود تعهدی به سپرده‌گذار اعلام می‌کند.

اقتصاد مقاومتی، مهم‌ترین سیاستی است که دولت دوازدهم برای اجرا پیش رو دارد. به گفته کارشناسان، کارنامه چهار ساله دولت یازدهم در اجرای اقتصاد مقاومتی، خیلی قابل قبول نیست. در این باره با دکتر محمدحسین ادیب، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان که دستی بر آتش اقتصاد دارد، گفت‌وگو کرده‌ایم. وی درباره بازار ارز، تیم اقتصادی، عملکرد دولت یازدهم و برنامه‌های پیش روی دولت دوازدهم صحبت کرده است. مشروح گفت‌وگو را بخوانید:

ارزیابی شما از عملکرد دولت یازدهم در حوزه اجرای اقتصاد مقاومتی چیست؟

در وضعیت موجود، مهم‌ترین چالش چهار سال آینده بحران نظام بانکی است. بانک‌ها بیش از بازده دریافتی از تیر 91 تا امروز سود به سپرده‌گذاران پرداخت کردند. به بیان بهتر، صنعت بانکداری زیان‌ده شده و این روند قابل ادامه نخواهد بود. دیر یا زود، نظام بانکی ناتوانی خودش را در ازای سود تعهدی به سپرده‌گذار اعلام می‌کند و این مساله همه موضوعات اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. بزرگ‌ترین چالش دولت دوازدهم نحوه تعامل با بحران بانکی است. در عمل، طی چهار سال گذشته بحران بانکی عمیق‌تر شده و در مسیری قرار گرفته که ممکن است غیر قابل کنترل شود. از منظر اقتصاد مقاومتی و در مواجهه با بزرگ‌ترین چالش پیش رو اقدام موثری انجام نشده است.

تیم اقتصادی که آقای روحانی برای دولت دوازدهم انتخاب کرده، توانایی مقابله با این موضوع را دارند؟

ترکیب کابینه قوی‌تر از ادوار قبلی بوده، اما کابینه فاقد استراتژیست ارشد است. به عبارت دیگر، حکمرانی جزیره‌ای ناشی از اقتدار وزرا جایگزین مدیریت اقتصاد کشور می‌شود. کابینه به یک استراتژیست ارشد نیاز دارد که وزرای بسیار قوی از آن تبعیت کنند. کابینه اکنون فاقد چنین فردی است و در هیات دولت، کسانی حضور دارند که یک سوم عمرشان را وزیر بوده‌اند. اینها هر کدام به راه خود می‌روند و کشور جزیره‌ای اداره خواهد شد و این بزرگ‌ترین آفت دولت دوازدهم است. در کنار این موضوع، در کابینه کسانی که بحران بانکی را درک کنند به کفایت قلیل هستند و کابینه با رویکرد مالی بسته شده است. بزرگ‌ترین مشکل در بخش پولی است اما قوی‌ترین مهره‌ها در بخش مالی چیده شده است. دولت بدون آمادگی مدیریتی و روانی به مقابله با شرایط جدید می‌رود. در نتیجه کابینه زودتر از آنچه همه تصور می‌کنند، دچار تغییر خواهد شد. این کابینه مناسب با ابعاد بحران‌های پیش رو نیست.

عملکرد جزیره‌ای در دولت یازدهم هم وجود داشت و ناهماهنگی در تیم اقتصادی مشاهده شد. منظور شما این است که در چهار سال آینده شاهد نا هماهنگی‌های بیشتری در بدنه اقتصادی خواهیم بود.

قطعا همین طور است. نا هماهنگی تشدید خواهد شد.

به تغییرات کابینه اشاره داشتید. این تغییرات در بدنه وزارت اقتصاد است یا بخش بانک مرکزی؟

بانک مرکزی، به این دلیل که تفکر حاکم بر بانک مرکزی این مشکلات را به وجود آورد و این تفکر تقریبا دست نخورده و بدون تغییر باقی ماند. مسئولان نظام بانکی در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم فقط جابه‌جا شدند و تغییری نداشتند و این روند ادامه دارند. افرادی که بحران بانکی موجود را ایجاد کردند و به این نقطه رساندند، همچنان سکاندار نظام بانکی هستند، اما پرداخت هزینه آن بر دوش مردم خواهد بود.

ارزیابی شما از عملکرد بانک مرکزی در طول چهار سال گذشته چیست؟

ترجیح می‌دهم سیاست‌ها را نقد کنم، نه شخصیت‌ها را، اما رئیس کل بانک مرکزی باید دارای قدرت مدیریتی باشد. اگر مدیر عاملان بانک‌ها این استنباط را داشته باشند که بانک مرکزی نمی‌تواند تغییری در سیستم بانکی ایجاد کند، هر کدام به راه خودشان می‌روند. آقای سیف نشان دادند که قادر به تغییر در سیستم بانکی نیستند. ما نیاز به رئیس کل بانک مرکزی داریم که دارای قدرت مدیریتی باشد. در این صورت بانک‌ها بدقت رفتارشان را اصلاح می‌کنند.

اکنون نرخ سود سپرده‌ها با بخشنامه‌ای که بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرد، کاهش یافت. سود غیر متعارف و زیاد چه تاثیری در اقتصاد خواهد گذاشت؟

نقدینگی در آغاز دولت یازدهم 470 هزار میلیارد تومان بود که اکنون به 1300 هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که نقدینگی بشدت افزایش یافته و نرخ ارز ثابت مانده است. معنای این جمله آن است که سپرده‌گذاران بشدت ثروتمند شده‌اند و چون سپرده، بدهی بانک‌ها به سپرده‌گذار است، بانک‌ها بشدت بدهکار شده‌اند. از سوی دیگر، بدهکاران که تسهیلات گیرندگان هستند، نظر به این که نرخ ارز ثابت است بدهی‌شان با افزایش نرخ ارز تعدیل نشده است. وقتی بدهی بانک‌ها حدود 2.5 برابر شده، نرخ ارز باید در همین حد زیاد می‌شد تا بدهی بانک‌ها به سپرده‌گذاران تعدیل شود. بر اساس مستندات بانک مرکزی، سودی که از تیر 91 به سپرده‌گذار پرداخت شده در سیستم بانکی تولید نشده و دیر یا زود، اقتصاد با افزایش نرخ ارز این سود را پس خواهد داد.

سودی که نباید در چهار سال اخیر پرداخت می‌شد، پرداخت شده و در آینده‌ای نزدیک، افزایش نقدینگی و نرخ ارز را شاهد خواهیم بود. تفکر اصلی وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این مبناست که کشور با سرکوب ارزی اداره شده و حتما دیدگاه ایشان اصلاح نرخ ارز است. نرخ ارز در هر کشور اختلاف تورم داخلی و خارجی است .با این تفاسیر دلار باید 102 درصد گران‌تر از نرخ فعلی‌اش باشد. دولت‌های نهم و دهم در سرکوب ارزی هر کدام سهم خودشان را داشتند و این تصمیم اشتباهی بوده اما اقتصاد هیچ اشتباهی را نمی‌بخشد. از سوی دیگر باید توجه داشت، حدود 18 درصد سپرده‌ها به تسهیلات تبدیل نشد.

40 درصد از وام‌های بانکی به 200 شرکت بزرگ داده شده که این موضوع در مستندات بانک مرکزی آمده است. این شرکت‌ها اصل و فرع پول را از تیر 92 پرداخت نکردند و بهتر است بگوییم، 40 درصد وام‌های بانکی قابل وصول نیست. به این دلیل که 200 شرکتی که لقب بزرگ را یدک می‌کشند، در عمل پنج سال قبل باید تعطیل می‌شدند اما با دریافت وام بانکی زیان را جبران کردند و به فعالیت ادامه دادند. الان بانک‌ها ظرفیت چندانی برای تسهیلات دهی جدید ندارند و به استقراض از بازار روی آورده‌اند.

سال 89 بدهی شرکت‌های بورسی به بانک‌ها معادل 39 درصد فروششان بود و در پایان سال 94 این عدد به 71 درصد رسید. احتمالا ظرف دو هفته آینده، آمارهای اسفند 95 تکمیل می‌شود که حدود 80 درصد خواهد بود. به عبارت بهتر، نسبت بدهی بانک شرکت‌های بورسی سالانه رو به افزایش است و این شرکت‌ها به عنوان نماد شرکت‌های بزرگ با افزایش بدهی مشکلات خود را پوشش می‌دهند. این چیزی است که دولت آقای روحانی نسبت به آن کم توجهی نشان داد.

بازار سرمایه در چهار سال آتی چه سیاست‌هایی را باید پیش بگیرد؟

بورس ایران، کوچک‌تر از آن چیزی است که خود را نشان می‌دهد. بازار سرمایه ایران یک بازار 330 هزار میلیارد تومانی نیست بلکه تنها 10 درصد سهام آن معامله می‌شود و می‌توان آن را یک بازار 33 هزار میلیارد تومانی تلقی کرد. افزایش‌های عمده در یک سال گذشته مربوط به شرکت‌هایی بوده که سهام شناور آنها بین یک تا دو درصد بوده است. کسانی که پول‌های قابل ملاحظه دارند، وارد بورس می‌شوند و سهام این شرکت‌ها را که شناور هستند، خریداری می‌کنند و با معاملات درون گروهی و پوششی، ارزش آن سهام را بالا می‌برند و زمانی که چهار یا پنج برابر شد، آن را می‌فروشند. امواج گران شدن سهام در یک سال گذشته بر این محور استوار بود. به عبارت بهتر، مهندسی مالی صورت گرفته تا بورس جلوه بهتری داشته باشد.

به نرخ ارز اشاره کردید که چالش آینده اقتصاد ایران خواهد بود. بعد از کاهش نرخ سود بانکی، نرخ ارز نیز روند صعودی به خود گرفت. آیا دوباره مردم خاطره سال 91 را که جهش ارزی اتفاق افتاد، تجربه می‌کنند؟ آیا تیم اقتصادی دولت، توانایی مقابله با این موضوع را دارد؟

تجربه سال 90 و 91 هرگز در ایران تکرار نخواهد شد. همه کسانی که بر این باورند ما به عصر سوداگری ارزی نزدیک می‌شویم، با تجارب آینده به این نکته خواهند رسید که اشتباه می‌کنند. عصر سوداگری ارزی به پایان رسیده است، اما نکته ظریفی وجود دارد. به میزانی که ارز افزایش یابد، کالاهایی که منشأ ارزی دارند احتمالا 20 درصد گران می‌شوند و برای مقابله با گران شدن باید سود واسطه کاهش یابد. این به سالم‌سازی فضای اقتصادی کشور منجر خواهد شد. دو برابر شدن قیمت دلار باعث حذف دلالان از بازار خواهد شد. اکنون قیمت دلار به صورت واقعی در بازار عرضه نمی‌شود و همین امر موجب شده تا سفرهای خارجی متقاضی زیادی داشته باشد. زمانی که نرخ این کالا واقعی شود، بسیاری از سفرهای غیر اقتصادی حذف خواهد شد و خروج ارز کمتری را شاهد خواهیم بود.

در این شرایط، فضای داخلی رونق و رشد خواهد کرد. نباید فراموش کرد که خروج 5/8 میلیون مسافر ایرانی در سال، هزینه ارزی زیادی را به کشور تحمیل می‌کند. با افزایش نرخ ارز با موج توریست مذهبی روبه‌رو خواهیم شد و درآمدهای سرشاری نصیب کشور خواهد شد. بسیاری از صنایع با افزایش 30 درصدی نرخ ارز توجیه اقتصادی پیدا می‌کند. ثبات نرخ ارز قابل دوام نیست، ضمن این که بانک مرکزی تنها کار درستی که انجام داده، تعیین تورم هدف ماهانه بوده است. بانک مرکزی، تورم هدف را در ماه 8/0 (کمتر از یک درصد) درصد اعلام کرده و اگر تورم ماهانه از این عدد عبور کند، به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت خواهد کرد. دولت جدید باید سیاستگذاری خود را طوری هدفگذاری کند که افزایش نرخ ارز به تورم هدف ماهانه آسیبی وارد نکند.

 

منبع: جام جم

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ خرداد ۱۳۹۷علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها
۲۷ خرداد ۱۳۹۷تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق
۲۷ خرداد ۱۳۹۷ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد
۲۷ خرداد ۱۳۹۷چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید
۲۶ خرداد ۱۳۹۷نرخ تشکیل سرمایه ثابت سال ۹۶ مثبت شد+جدول
۲۵ خرداد ۱۳۹۷فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند
۲۵ خرداد ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: دغدغه‌های مردم را درک می‌کنم و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نیستم
۲۴ خرداد ۱۳۹۷بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت
۲۴ خرداد ۱۳۹۷تدوین طرح استیضاح تیم اقتصادی دولت از سوی ۵۰ نماینده
۲۴ خرداد ۱۳۹۷چرا یکباره قیمت‌ها در بورس تهران رشد کرد؟
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کواکبیان: خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم/ شب می‌خوابیم روز می‌بینیم دلار چند هزار تومان بالا رفته است!  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۴۵۷۱۵:۲۷:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به میزانی که ارز افزایش یابد، کالاهایی که منشأ ارزی دارند احتمالا 20 درصد گران می‌شوند دو برابر شدن قیمت دلار باعث حذف دلالان از بازار خواهد شد. اکنون قیمت دلار به صورت واقعی در بازار عرضه نمی‌شود و همین امر موجب شده تا سفرهای خارجی متقاضی زیادی داشته باشد. زمانی که نرخ این کالا واقعی شود، بسیاری از سفرهای غیر اقتصادی حذف خواهد شد و خروج ارز کمتری را شاهد خواهیم بود. بانک مرکزی، تورم هدف را در ماه 8/0 (کمتر از یک درصد) درصد اعلام کرده اعداد اصلا باهم هم خوانی ندارد دوست عزیز کمی التماس دقت
ناشناس۱۰۳۸۳۰۰۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۶
ایشون یادش رفته دلار 4 برابر شد همه کالاها 4 برابر شدند در واقع داره داستان میبافه که بله دلار دو برابر بشه کالاها 20 درصد گران شوند!!!! بعد استاد صادرات ما چیست؟ ما جز خام فروشی چه داریم؟ اگر دلار گران بشه که مواد اولیه مورد نیاز مردم از کشور صادر میشه باز گرانتر میشه که عزیز ضمنا صادرات از مازاد عرضه صورت میگیره نه از کالای مورد نیاز مردم این تفکر دلار رو گران کنید شکست خورده کسی هم قبولش نمیکنه دلار الان 40 ساله از 7 تومن رسیده به 4000 تومن دیگه جا نداره
ناشناس۱۰۱۴۶۱۱۵:۳۲:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
برگشت قیمت دلار به قبل از تحریم ها از نان شب واجب تر هستند چون بسیاری از مشکلات اقتصادی را سامان می دهد
ناشناس۱۰۱۴۶۹۱۵:۳۸:۵۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه شما برای گران شدن ارز و کمک به صنایع قبلا عملا رد شده چرا که گران فروشی 400 درصدی دلار باعث نابودی بسیاری از صنایع بجای رونق آنها شده چرا که هر چه قیمت دلار افزایش می یابد قدرت خرید مردم بشدت کاهش می یابد که توان خریدی برای مردم نمی ماند و در نتیجه تولید کنندگان به این وضع اسفبار فعلی می افتند و وقتی قیمت دلار مصنوعی مثل چند سال گذشته بالا نگه داشته می شود تورم مصنوعی ایجاد می شود که بانکها نیز مجبور هستند براساس تورم واقعی شو سود د بدهند نه براساس تورم غیر واقعی که اعلام می شود
ناشناس۱۰۱۴۷۹۱۶:۰۰:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
از نان شب واجب تر کاهش ارزش بیرویه دلار واجازه اقتصاد به تبادل براساس قدرت خرید مردم وارتقاء ارزش پول ملی.
ناشناس۱۰۱۵۰۷۱۶:۵۳:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر ارز افزایش پیدا میکند پایه حقوق کشور هم تا دوبرابر افزایش پیدا میکند؟؟ یا مردم ...
ناشناس۱۰۱۶۰۱۱۹:۱۲:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
...مثل اینکه لازم است چرخ از اول اختراع شود. اگر در سالهای گذشته مدیریت اقتصاد بر دولت ..حاکم بود وضعیت به اینجا نمی رسید. هر سال اصطلاحات جدید اختراع می شود. کشورهای مترقی چکار می کنند؟ مدیریت می کنند. در آنجا به تخصص بها می دهند..
ناشناس۱۰۱۷۵۷۰۵:۵۲:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
فکر کردم میخوان از نظام بانکی ربازدایی کنن که از نون شب واجب تره، اما دیدم میخوان ارز گرون بشه!
ناشناس۱۰۲۷۳۴۰۳:۴۱:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۴
در 6 سال گذشته بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی ورشکسته شدند؛ اما بانک‎ها ظاهرا روئین‎تن هستند. حالا از ترس اینکه بانک‎ها هم بهای بهره‎وری پایین و نیز رباخواری خود را بدهند حاضریم همه چیز را به هم بدوزیم؛ و قیمت دلار را دو برابر کنیم!
ناشناس۱۰۱۹۴۹۱۳:۲۷:۳۰ ۱۳۹۶/۶/۲۲
ریشه مشکل بانک در ایران به طرح مسئله بانک داری بدون ربا بر میگرد زیرا وقتی صورت مسئله اشتباه است نتیج هم اشتباه خواهد بود تا موقعی که ما بدنبال بانکداری بدون ربا هستیم این مشکلات هم هست و نه تنها کمتر نخواهد که مثل 40 سال گذشته روز به روز مشکلات بیشتر خواهد شد.
ناشناس۱۰۲۷۳۵۰۳:۵۰:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
نه عزیزم، ریشه‎ی مشکلات کشور به عدم تولید برمی‎گردد. تا وقتی قرار نیست در این کشور بخاطرِ ساختن و تولیدکردن، نان بخوریم؛ مجبوریم از طریق توزیع خدمات زندگی کنیم. بعضی هم کارشان توزیع پول شده است! طبیعتا زورشان زیاد می‎شود و به سمت بالابردن سود تسهیلات (همان بهره که شما فرمودید) حرکت می‎کنند. حداقل از Federal Reserve یاد بگیرید، که وقتی سود تسهیلات را بالا می‎برد از حدودِ 0.75 درصد به 1.25 صدم درصد می‎رساند. حالا خداییش کدام‎ به ربا نزدیک‎تر هستیم، ما یا Federal Reserve؟
ناشناس۱۰۲۲۰۱۰۰:۴۴:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
دولت برای بدست آوردن منابع مالی همواره ارز را هدف قرار داده است واگر قرار باشد که ارز گران شود اما تک نرخی هم نگردد چگونه میتوان با افزایش ۳تومان قیمت دلاربانک مرکزی در بازار ازاد قیمت ۳۰۰ تومان افزایش یابد واگر این روند ادامه یابد تفاوت ارز دولتی وبازار به چه رقمی قرار است برسد؟ ّاین ناشی از عدم اعتماد به ثبات قیمت ارزهاست پس گاه ثبات قیمت در چند سال از خود قیمت مهمتر است و ایا عدم ثبات دوباره بسیاری را جذب این بازار نمیکند از سوی دیگر در ایران بسیاری از سرمایه داران کالای خود را به دلار محاسبه میکنند چنانکه حتی در مورد قیمت آپارتمان در ایران باز نرخ ارز به شدت ان را تحت تاثیر قرار میدهد از سویی دلار گران میشود واز سوی دیگر کسانی که به دلارنیاز شدید دارند قیمت کالای خود را چند برابر افزایش میدهند تا به همان سود قبلی خود برسند . این قضیه در مسائل مختلف از افزایش مالیات ،عوارض ،ارزش افزوده و..،بارها تکرار شده وفقط قشر متوسط وضعیف تاوان ان را داده است بخصوص اگر درج قیمت از کالاها حذف گردد اینکه اغلب ثروتمندان وقشر متوسط قوی خانواده هایشان را سالها به خارج فرستاده و مهاجرتهایی که طی سالیان سال روند پر شتابی داشته واین اقشار را به شدت محتاج این ارز و فرستادن ان به ان سوی ابها به جای سرمایه گذاری در ایران میکند این قشر را وادار به هجوم به سمت ان بدلیل عدم ثبات قیمت خواهد برد ودر عین حال ثابت ماندن قیمت بنزین که قشر محروم از ان استفاده نمیکند باچه استدلالی قرار است ادامه یابد ّ؟ بنا بر این دولت میتواند با کنترل روی کالاهایی که مورد نیاز مردم است از مسکن و مواد غذایی ارتباط ان را با سایر کالاهای دیگر بشکند ومانع افزایش ان گردد چنانکه در ترکیه هرچند قیمت بعضی کالاهای لوکس از دسترس خارج است اما مسکن وبعضی مواد غذایی از ایران ارزانتر است یا دولت با قیمت گذاری وکنترل شدید مانع افزایش شدید قیمت گردد یا باید با در اختیار قراردادن ان که قبلا زمینه تولید ان اماده شده باشد مانع افزایش جهش وحشتناک قیمتها بیش از انچه که افزایش قیمت ارز است گردد سفرهای خارجی پیوندی را بین ملتها ایجاد میکند چنانکه حتی سیاست خارجی را تحت تاثیر قرار میدهد اما اینکه چرا مردم کشورهای دیگر به ایران سفر نمیکنند باید به کاستیهای ان پرداخته شود
ناشناس۱۰۲۲۴۱۰۶:۰۱:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
اولین اولویت راه آهن، اتصال چابهار به راه آهن سراسری از طریق بم است. این امر به قدری حیاتی و راهبردی است که غفلت، موجب از دست دادن نقش راهبردی ترازیت در محور شمال-حنوب اوراسیا خواهد شد (علاوه ب راهمیت ژئوپلتیک و سیاسی، فرصت دهها ملیارد دلاری درآمد!)، چون هم اکنون پاکستان و افغانستان در صدد گرفتن این فرصت تاریخی و غیر قابل جبران هستند!
ناشناس۱۰۳۶۷۶۱۸:۳۶:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اقتصاد دانان واقعی دردولت وجودندارندواگر باشند قدرت تصمیم گیری ندارند
صمد‌سلیمانی۱۰۳۷۳۲۲۱:۰۵:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
مشکل‌درافزایش‌یاکاهش‌دستوری‌نرخ‌ارز‌نیست‌‌بایدنرخ‌ارز‌‌شناور‌مدیریت‌شده‌باشد‌مثلا‌در‌سه‌ماهه‌اول‌سال‌ ممکن‌است‌‌نیاز‌بازار‌درخواست‌ارز‌بیشتری‌کند‌وقیمت‌دلار‌افزایش‌یابد‌یادربازه‌زمانی‌دیگر‌باکاهش‌تقاضای‌ دلارمواجه‌باشیم‌ودرنتیجه‌قیمت‌دلار‌کاهش‌یابد‌پس‌نمیتوان‌به‌صورت‌دستوری‌برای‌یکسال‌نرخ‌ارزراتعیین کرد‌‌به‌عبارت‌ساده‌ترباید‌به‌بازار‌ومردم‌اعتمادکرد‌تاقیمت‌واقعی‌بدست‌آنها‌تعیین‌شود‌البته‌نه‌دلالان‌‌که‌آنهم‌ وظیفه‌مدیریتی‌دولت‌‌میباشد
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 5. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 6. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 7. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 8. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 9. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 10. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 11. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 12. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 13. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 14. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 15. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 16. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 17. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 18. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 21. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 22. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 25. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 3. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 4. نماینده همدان: نام 31 مفسد اقتصادی را به سران سه قوه دادم/ بی تفاوتی مسئولین به گرانی‌ها، یک خطر جدی است

 5. توضیح استاندار تهران درخصوص بازسازی پلاسکو

 6. قیمت نفت اوپک به ۷۳ دلار رسید

 7. نامه سرگشاده نماینده مجلس: انبار خودروهای داخلی احتکار شده را به روی مردم بگشائید

 8. اولویت‌های جدید تامین ارز چیست؟

 9. وزیر نیرو: ۵۳۱۵ مگاوات کمبود تولید برق داریم

 10. واکنش حمید فرخ نژاد به گرانی دلار   

 11. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 12. اولین جلسه رسیدگی به پرونده ثامن الحجج برگزار شد

 13. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 14. شوکه شدن بورس‌بازها از ورود پرقدرت نقدینگی تازه

 15. پروژه قطار شهری کرج به کجا رسید؟

 16. تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت

 17. بزرگراه همت تا پایان سال به کرج می‌رسد

 18. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 19. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 20. ۲۳ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت می کنند

 21. چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

 22. رجا بلیت نمی فروشد

 23. نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

 24. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 25. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 15. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 16. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 17. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 18. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 19. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 20. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 21. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 22. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 23. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 24. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 25. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

آخرین عناوین