نیسان

تحقیق و تفحص از نقش مردم در ترافیک

گروه اجتماعی الف،   3960621204 ۳۴ نظر، ۱ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحقیق و تفحص از نقش مردم در ترافیک

ویدئوی کوتاه معاون حمل‌ونقل و ترافیک تهران، دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

ویدیویی 21 ثانیه‌ای که از بخش خبری ساعت 20 شبکه خبر سیما پخش شد و در آن، آقای «محسن پورسیدآقایی» با استناد به آیه‌ای از قرآن، مدعی شد: «تا خود مردم همکاری نکنند، مشکل ترافیک تهران حل نخواهد شد.» این اظهار نظر جالب که به نوعی اولین حضور معاون جدید حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران پای میکروفون رسانه‌ها بود، با تیترهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. تیترهایی چون «مقصر جدید ترافیک تهران کشف شد» و «کشف جدیدترین راه‌حل برای ترافیک تهران» و ...

این اظهار نظر عجیب پورسیدآقایی که سانحه دلخراش قطار «تبریز- مشهد» منجر به استعفای او از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران شد، در حالی است که همه منتظر بودند تیم مدیریتی جدید پایتخت، برای حل مشکلات اساسی شهر، راهکارهای علمی و عملی ارائه کند. انتظاری که اکنون در غبار هیاهوی تحقیق و تفحص از مدیریت پیشین شهر تهران، گم شده است.

ترافیک از معضلات اصلی و بسیار جدی شهر تهران بوده و هست و روند کنونی تولید خودرو و میل به تک‌سرنشینی باعث شده تا گره این مشکل سفت‌تر شود و تنها کاری که از دست دستگاه‌های مسوول در روان‌سازی ترافیک برمی‌آید، تماشای اوضاع و البته باز کردن مسوولیت از خود است.

مقصر اصلی ترافیک
تهران شهری با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت ثابت و شاید بالای چهار میلیون نفر جمعیت مسافر باشد که هر روز در این شهر تردد دارند و ترافیک‌های سرسام‌آور گاهی چند ساعته، اتفاقی عجیب و جدید نیست و در سال‌های گذشته پلیس راهور و شهرداری تهران به‌ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک تلاش‌های بسیاری را برای روان‌سازی ترافیک در شهر تهران آن هم با اجرای طرح‌های مختلف که برخی مقطعی و برخی دائمی بود، کردند و همیشه خود را مسوول برقراری نظم در این حوزه می‌دانستند و به جای شانه خالی کردن از کاری که بر عهده‌شان است فعالیتشان را افزایش می‌دادند.


با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس مسلماً ترافیک شهر تهران با توجه به جمعیت 1.2 میلیونی دانش آموزان و اولیایی که خود شخصاً فرزندشان را با وسیله شخصی به مدرسه می‌برند، این میزان شاید به سه برابر نیز افزایش یابد و این یعنی ترافیک وحشتناکی که هر ساله در این ایام تهران را به مرز فلج شدن می‌برد.


طبیعی است که ترافیک در ایام بازگشایی مدرسه رخ دهد؛ اما اینکه معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران با بازکردن مسوولیت از سر خود مردم را ملزم به مدیریت ترافیک کند اتفاقی است که در سال‌های قبل در حد توصیه می‌افتاد. آقای محسن پورسیدآقایی اخیراً در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که برای مدیریت ترافیک اول مهر چه تمهیداتی در نظر گرفته‌اید، گفته است: «مردم باید ترافیک را مدیریت کنند و از آوردن خودروی شخصی خودداری کنند، ما هم کمک می‌کنیم.» اینکه خودروی شخصی از سفرهای درون شهری حذف شود اقدام درستی است اما اینکه معاون شهردار به جای اعلام برنامه و تمهیدات، خود مردم را ملزم به مدیریت ترافیک کند کمی جای تأمل دارد. با تغییر مدیریت شهری و آمدن آقای محمد علی نجفی به شهرداری تهران تغییر مدیریتی معاونت‌ها دور از انتظار نبود ولی انتظار می‌رفت شهردار جدید تهران بتواند کسانی را به عنوان معاون  انتخاب کند که سابقه مسوولیت‌پذیری‌شان یا نوع فعالیت آنها قوی‌تر باشد.


در کنار اینکه چهار نفر از معاونان شهردار از بین افراد بازنشسته انتخاب شده‌اند حضور فردی که در سابقه کاری‌اش استعفا در اثر فشار دیده می‌شود، نکته تیره‌تری است و نشان می‌دهد در انتخاب‌های شهردار جدید انگار نگاه به عقبه مسوولیتی افراد و کارنامه آنها مهم نبوده است. پس از حادثه‌ای که برای دو قطار مسافرتی در مسیر مشهد رخ داد، یکی از اصلی‌ترین مسائل پیش آمده لزوم برخورد سریع با مقصران این حادثه و البته پذیرش مسوولیت لازم از سوی مدیران بود. پس از شایعاتی که در طول ساعات پس از حادثه به وجود آمد، سرانجام این مدیر عامل شرکت راه آهن بود که با اعلام استعفای خود این تصمیم را در راستای عمل کردن به مسوولیت اجتماعی خود عنوان کرد.


کسی یادش نرفته که آقای محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مدیر مستعفی شرکت راه‌آهن در آن حادثه با استعفای به موقع از پاسخ به سؤالات مهم درباره این اتفاق چطور راه فرار را برای خود باز کرد. رویه‌ای که در کشور بد جا افتاده، استفاده از افراد مستعفی و بازنشسته در پست‌های کلیدی و مهم در بخش‌های مدیریت شهری است که شاید تبعاتی مانند برخورد دو قطار را به وجود بیاورد.

نشانی غلط تحقیق و تفحص
تفحص از نحوه انتخاب و چیدمان معاونان شهردار جدید باید در شورای شهر تهران پیگیری شود. معضلات تهران به ویژه ترافیک نیازمند افرادی است که در زمان بروز حوادث بتوانند تحت فشارهای بالادستی و پایین دستی دوام بیاورند و به کارشان ادامه دهند و مسوولیت و عواقب اشتباهات خود را بپذیرند نه اینکه با استعفا سر و ته ماجرا را هم بیاورند. استفاده از افراد توانمند در مدیریت شهری، مهم‌ترین چالش شهردار جدید تهران است که باید بتواند با انتخاب‌هایی که در آینده این شهر و مردمانش تأثیر دارد، نشان دهد برای مدیریت شهر آماده است؛ معضلات شهری در بازی با کلمات برطرف نمی‌شود. کسانی که امروز 20‌طبل تفحص می‌کوبند کاش یک چشمشان هم به عزل و نصب‌های امروز شهرداری باشد.


شهرداری جای کشمکش‌های سیاسی و سهم‌خواهی نیست، معضلات شهری‌مشخص‌اند و باید برای درمان قطعی آنها کاری کرد، تا بازگشایی مدارس فرصتی نمانده و شاید غیر از خانواده و بچه مدرسه‌ای‌ها و مدارس، کس دیگری برای استقبال از مهر آماده نباشد اما پذیرش مسوولیت‌‌ها منتظر آماده شدن کسی نمی‌ماند.


باید منتظر ماند و دید معاون جدید حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که در نخستین اظهار نظر رسمی‌اش، مردم را مقصر اصلی ترافیک پایتخت دانسته است چه خوابی برای حل این مشکل تهران دیده است؟ مشکلی که انگار به تشکیل کمیته تحقیق و تفحص نیاز دارد، تا نقش‌آفرینان و مقصران اصلی آن را برای همه روشن کند. مقصرانی که البته حالا از نگاه معاون شهردار تهران، مردم هستند.

منبع: صبح نو

عناوین مرتبط

بامیلو

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۳۶۷۱۳:۳۹:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرف درستی زده اند. تا مردم در مقدرات خودشان دخیل نشوند کاری از پیش نمی رود.
ناشناس۱۰۱۷۵۸۰۶:۲۶:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
بله اصلا قصور مدیریتی را که نمی‌شود کاری کرد چون همه به یه جناحی ،فامیلی،مقامی وصل هستند شبیه افرادی که علیرغم جرم محرز با وثیقه آزاد شدند و بدلیل وابستگی فامیلی جرمشان فراموش شد.حالا به این نتیجه رسیدند که اشکال اصلی مردمند ،بله اصلا مردم در مشکلات مدیریتی و اختلاس فامیلی مقصرند این مردمند که ریشه تمام مشکلاتند ،ایم مردمند اگر نباشند مشکلی ایجاد نمی‌شود ...های نگید مدیر نداریم ببینید چقدر راه حل جالبی پیدا کردند علت اصلی مشکلات رو پیدا کردند ..احسنت ....اینه ژن برتر مدیران مادام المدیر ...
ناشناس۱۰۱۸۳۰۰۹:۲۸:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آیا در زمان مدیریت آقای قالیباف هم به این حرفها اعتقاد داشتید.
ناشناس۱۰۱۳۷۹۱۴:۰۰:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
خیلی بیراه نگفته اند. همیشه نشسته ایم تا مسئولین مشکلات ما را حل کنند. البته آنها باید وظایفشان را انجام دهند اما یکبار هم که شده ما هم تلاش کنیم. فقط به این فکر کنید که چرا در هفته اول مهر ترافیک سرسام آور است اما در هفته های بعدی ترافیک روان تر می شود؟ آیا مسئولین تغییر می کنند یا مدارس تعطیل می شوند؟ شاید ما مقصر هستیم؟
ناشناس۱۰۱۵۹۹۱۹:۱۰:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
جدی؟ تا دیروز مدیران و مسوولین مقصر بودند حالا قبول کردید که ما مردم خودمان هم مقصر هستیم؟
مجتبی۱۰۱۸۳۲۰۹:۳۲:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۲
کاملا حرف درستی است. نقش مردم همیشه تعیین کننده هست، اما کاش در همه دولت ها و مدیریت ها این حرفها مطرح باشه نه اینکه اصلاحات با بیان این مطالب از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنه و ضعف مدیریتی خودش رو به جامعه نسبت بده.
امید۱۰۱۳۸۱۱۴:۰۳:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر من هم مردم و به خصوص طرز رانندگی ما در ایجاد ترافیک نقش به سزایی دارد.
ناشناس۱۰۱۵۰۴۱۶:۴۹:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ولی به نظر بنده گماردن یک پلیس آموزش ندیده جهت برطرف نمودن مشکل ترافیکی ؛ میتواند مقصر و علت اصلی پیدایش و بروز مشکل ترافیک باشد . نیاز به مامور راهور آموزش دیده توانا داریم
ناشناس۱۰۱۳۸۶۱۴:۰۶:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقا تحلیل شما خیلی مغرضانه بود ... حرف این بنده خدا درسته : هر مسئله و معضل اجتماعی تا همکاری مردم نباشه قابل حل نیست ... این حرف کجاش غلطه ؟!؟!؟!؟ ضمن اینکه مقصر اصلی معضل ترافیک تهران خیلی فراتر از شهرداریه : سیاستهای افتضاح از اول تا الان که باعث شده همه بخاطر بیکاری هجوم بیارن به تهران + فرهنگ افتضاح ما مردم در اکثر مسائل بخصوص رانندگی !! که دیگه اصلا نیازی به توضیح نداره و تکرار مکرراته !!! + پلیس میاد یه سری بزرگراهها و مسیرها رو می بنده تا یه سری مسیرهای خاص که افراد خاص و نورچشمی ازش عبور میکنن به هرقیمتی باز بمونه !!!! مقصر اصلی اینه که افراد متخصص به بازی گرفته نمیشن و فقط یه سری افراد خاص پستهای کلیدی رو اشغال کردن ... سوء مدیریت در یک کلام ...
ناشناس۱۰۱۳۸۷۱۴:۰۷:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یکی جلوی این پلیس راهنمایی(!) و رانندگی رو بگیره!
محمد رضا جنیدی / کارشناس حمل و نقل و ترافیک۱۰۱۵۰۵۱۶:۵۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
در اکثر مواقع ، پلیس خودش عامل ایجاد ترافیک است . اگر پلیس حضور نداشته باشد ، ترافیک روان تری در سطح شهر خواهیم داشت
ناشناس۱۰۱۳۹۱۱۴:۱۴:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
قالیباف کجایی دقیقا" کجایی ؟!
ناشناس۱۰۱۹۴۲۱۳:۰۹:۰۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
عمو ترافیک در زمان قالیباف نبود نه ؟ :))
قارلقی۱۰۱۳۹۲۱۴:۱۵:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اینا اینکاره نیستن
نادعلی۱۰۱۴۰۱۱۴:۳۱:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرف حق را زده چرا تخریب و ترور شخصیتی میکنید . رعایت قوانین و مقررات برای اجراء است نه نوشتن در کتابها و این مقررات بایستی توسط مردم یک جامعه از جمله مردم تهران رعایت بشه و قرار نیست توسط گروههای غیر از مردم یک شهر آن را رعایت کنند . حمایت کنید واقعا مقصر اصلی ما مردم هستیم و بایستی فعل خواستن را صرف کنیم که نمیکنیم و فقط فقط انتقاد میکنیم . همه آن یکی را مقصر اصلی و خودمان را بی عیب و بهترین می دانیم . راستی . چرا؟
آرش۱۰۱۴۱۴۱۴:۴۴:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آیا شما نبودید که یکسره در بوق و کرنا می کردید که اگر الان ژاپن بود فلانی استعفا داده بود اگر الان کره بود فلانی رفته بود ، حالا که استعفا داده میگید چرا فرار کرده . تکلیف رو با خودتون روشن کنید لطفا .
مهدي۱۰۱۴۱۸۱۴:۴۹:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
درست گفته.درصدي از دلايل ترافيك خودمردم هستند
فراز مجاب۱۰۱۴۲۳۱۴:۵۲:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
40 ساله که همه از مردم برای حل مشکلات شهری، ترافیک، آلودگی هوا، اعتیاد، کم آبی، صرفه جویی و ... کمک می خواستن، مردم هم همیشه کمک کردن و مشکلات حل یا کم نشده، یکبار، فقط یکبار بجای مردم از مسئولین و مدیران بخواهید رعایت کنند مثلا بگویید همه ی مدیران باید با اتوبوس و مترو سر کار بروند و کلا از مسئولین بخواهید، شاید همه ی مشکلات حل شود. اگه نشد، شما یکبار امتحان کنید... آقای محسن پورسیدآقایی بجای حل مشکلات مردم، آیه ی قرآن می خونه! اگه راست می گی خودت با اتوبوس و مترو برو سر کار. اصلا یه قانون بگذارید هر کی در شهرداری و شورای شهر رفت حق نداره با سواری بره سر کار، اگه ترافیک حل نشد.
محمد مهدی۱۰۱۴۲۵۱۴:۵۳:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
این جماعت عادت دارند مردم را مقصر بدونند
ناشناس۱۰۱۴۳۶۱۵:۰۱:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
خدا عاقبت اين كلان شهر را با كارآموزان جديدش ختم به خير كند : آمين !
ناشناس۱۰۱۴۳۸۱۵:۰۲:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
كاملا درست گفته است. بخش اعظم مشكل ترافيك وساير مشكلات ما مردم هستيم مسئولين هم از همين مردم ميباشند و تا ما مردم درست نشويم هبچ چيز درست نميشود
ناشناس۱۰۱۴۴۲۱۵:۰۴:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر همان کاری را بکنید که همیشه کرده اید، همان نتیجه را می گیرید که همیشه گرفته اید بگذارید یک نفر هم حرف جدید بزند - اینطور در قبال دید از زاویه جدید موضع گیری نکنید آیا اعتقاد دارید مردم و رانندگان هیچ نقشی در ایجاد یا رفع ترافیک ندارند؟ این چه اعتقاد عجیبی است که شما دارید. آیا تا کنون رانندگی اروپایی ها را دیده اید؟ با رانندگی مردم ما مقایسه کرده اید؟ اروپایی هایی که به ایران می آیند از رانندگی مردم ما وحشت می کنند. چقدر می خواهید مشکلات را فقط تقصیر مسئولین بیندازید؟ چقدر می خواهید مردم را در حل مشکلات مشارکت ندهید؟ چقدر می خواهید همان کاری را بکنید که همیشه کرده اید؟ چقدر می خواهید همان نتیجه ای را بگیرید که همیشه گرفته اید؟ مگر تا حالا خیلی موفق بوده ایم که شما همان روش قبل را تجویز می کنید؟ بگذارید حرف و راه حل جدیدی امتحان شود، شاید اگر مردم مشارکت کنند مشکل راحت تر حل شود.
ناشناس۱۰۱۴۴۹۱۵:۱۵:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تهران نیاز به یک مدیر کارا تر و بهتر از قالیباف داشت ولی مثل اینکه ما تو انتخابمون اشتباه کردیم
کارشناس۱۰۱۴۶۵۱۵:۳۸:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرفش درست است نقش های مردم - دودزا بودن خودرو - تک سرنشین بودن - عدم صخیح رانندگی کردن - نگرفتن معاینه فنی - استفاده کردن از دوچرخه - استفاده از مترو ووسایل نقلیه عمومی
ناشناس۱۰۱۶۵۵۲۱:۱۹:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
پس نقش پلیس قاطع و غیرمنفعل و ناظم چیست؟ مگر نه این است که از وجود نظم در جهان هستی پی می بریم که این نظم به طور تصادفی نبوده و حتما ناظمی دارد؟ پس از وجود بی نظمی و ترافیک هم نتیجه می شود گرفت که ناظم خوب و قاطع نداریم. اگر فقط همین موضوع و فلسفه اصلی را مسوولان بفهمند تازه در مسیر اصلاح کار خواهیم افتاد وگرنه تا چهل سال دیگر هم همین است. فقط اجرای دقیق و بی قید و شرط قانون توسط ناظم قاطع
ناشناس۱۰۱۴۷۴۱۵:۵۰:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر من جدیدی شهردار میشد بهتر از نجفی بود
ناشناس۱۰۱۵۱۷۱۷:۰۶:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یعنی تا این حد ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
علی۱۰۱۴۸۴۱۶:۰۹:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
شاید برای کنترل ترافیک بهترین راه ان باشد که محدوده ای کوچک در نظر گرفته شود و پلیس کافی در محل باشد و مقررات راهنمائی را مو به مو به مرحله اجرا گذاشته شود و هر کس خلاف کرد با پرداخت جریمه کلاس مقرارات راهنمائی را بگذراند. بتدریج این محدوده بزرگ شود تا تمام تهران را در بر گیرد. نصب تابلو در خیابانها با اعلام مقدار جریمه نیز موثر است. اما شهرداری کارش باید این باشد که با سرعت پارکینگ های چند طبقه در تهران احداث کند.
نیما۱۰۱۴۹۸۱۶:۴۲:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تا زمانی که تمام تمرکز کشور روی تهران باشه مشکل ترافیک درست نمیشه حقم دارن مردم که از شهرو روستاهاشون بیان تهران برا کار وقتی هیچ امکاناتی براشون فراهم نیست حالا هی شما بیاید تهرانو مجهز به وسیله های نقلیه نو و جدید بکنید، کل تهرانو مترو بکشید فقط باعث میشه مردم بیشتری مهاجرت کنن باید تمام شهر ها رشد پیدا بکنن تا مشکل ترافیک کشور رفع بشه منظور اینه که مردم احساس کنن اگه از تهران مهاجرت کنن به ی شهر دیگه چیزی رو از دست نمیدن چه از لحاظ موقعیت کاری چه از لحاظ مسایل مربوط به رفاه زندگیشون
ناشناس۱۰۱۶۶۷۲۱:۳۵:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دقیقا با نظر ایشان موافقم و متعجب از تعجب شما. مگر بغیر از مردم جنها هم در ترافیک دخالت دارند؟ متاسغانه آستانه تحمل مردم پائین است و هر کسی در مقام راننده و یا پیاده کوچکترین حقی برای دیگری قائل نیستند و اصولا برخلاف مقررات و ضوابط رانندگی کردن نوعی افتخار شده.
ناشناس۱۰۱۷۱۹۰۰:۱۶:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۲
دوره ششماهه کارآموزان شهرداری است ایراد نگبرید
ناشناس۱۰۱۷۶۴۰۶:۳۹:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۲
رفراندوم/همه پرسی- مصرح در قانون اساسی- یک ابزار اعمال نظر مردم بر دولت/قدرت سیاسی (دموکراسی) است. نمیشود که چهار سال چهارسال مردم منتظر بمانند تا نمایده مجلس و شورا و یا رئیس جمهور انتخاب کنند وبعد هم آنها خرشان از پل گذشت، بی خیال شعار وعده! در سوئیس سال چند رفراندوم برگزار میشود، الان هم لازم نیست همه رسی به سمت سنتی باشد. شماره کارت ملی و دو مرحله یی رای یگری اینترنتی. یعنی مرحله اول متقاضی رای، ثبت نام و در مرحله بعد از تایید، در یک رزو همه پرسی اینترنتی انجام شود. این روش شاید با کمتر از درصد هزینه رای گیری سنتی باشد. این گونه در مسائل مهم از مشارکت مردم سود جست.
ناشناس۱۰۱۷۷۲۰۷:۵۱:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
تحقیق وتفحص هم ظاهرا ناندانی شده برای مجلسی ها، پس کار مرکز پژوهش مجلس چیه؟
ناشناس۱۰۱۹۱۳۱۲:۱۵:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
الف ازدایره انصاف خارج شدی.اون حادثه به خاطر اشتباه مسوول کنترل خط اتفاق افتاد ومدیر وقت راه اهن که انصافا ازمدیران خوب راه اهن واز بدنه راه اهن بودند استعفا دادند .این رو از کسانی که تو راه اهن کار می کنند هم میشه پرسید که ایشون از مدیران موفق راه اهن بودند وحرف الانشون هم کاملا درست هست اگر تنها مامردم بین خطوط رانندگی کردن رو یاد بگیریم نزدیک 20درصد از همین ترافیک تهران کم میشه .
مدیران خودروبانک ملت

پربحث‌های امروز

 1. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 2. نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق/ روایت روزنامه ترکیه از نشست سری معماران استقلال اقلیم در کرکوک

 3. برگزاری آزمون وکالت توسط قوه قضاییه وفق مقررات است

 4. حجت الاسلام نقویان:نباید روح عوامزدگی در اندیشمندان ما شکل بگیرد/ برخی سبک های مداحی باید منسوخ شود

 5. یک اکران و چند نکته

 6. خوابی که برای کردستان دیده‌اند

 7. از اقلیم کردستان به ایران آمدند؛ به آنها گفتیم مسئله استقلال تشنج به وجود می‌آورد/ مسائل آنها باید با گفت‌وگو حل شود

 8. شاه عربستان سرانجام مجوز رانندگی به زنان را صادر کرد

 9. زیباترین گلهای بارسلونا در هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا  

 10. بازتاب شکست پرسپولیس در رسانه‌های عربستانی   

 11. شرط یمن برای توقف حملات موشکی به عربستان

 12. آمار بازی الهلال - پرسپولیس/ بی‌دقت در حمله، ضعیف در دفاع

 13. عراقچی: عملکرد دولت آمریکا به مسابقه مدرن سازی سلاح هسته ای منجر می شود

 14. ۳۰ درصد پست‌های کشور به زنان اختصاص می‌یابد‌

 15. اردوغان خطاب به مسئولان کردستان عراق: اسرائیل نمی تواند شما را نجات دهد

 16. شی‌ء نورانی در آسمان بجنورد چه بود؟

 17. حتما «خیری» در این 4 گل بوده آقای طارمی!

 18. توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

 19. حمایت وزارت خارجه آمریکا از عراق

 20. آمریکا ۸ بانک و ۲۶ فرد مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد

 21. جزئیات جدید از رسوایی اخلاقی رئیس سابق سیا

 22. بارزانی: مردم کردستان به همه‌پرسی «آری» گفتند

 23. خبر بد دیگر برای پرسپولیس/ ماهینی بازی برگشت را از دست داد.

 24. گل چهارم الهلال به پرسپولیس (عمر خریبین)

 25. خلاصه بازی الهلال عربستان 4 - پرسپولیس 0

پربحث‌های دیروز

 1. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. قانون محدودیت برای سفر اتباع ایرانی به آمریکا تمدید شد/ افزایش سه کشور به لیست/ واکنش ظریف به فرمان تازه ترامپ

 6. سفر احتمالی اردوغان و رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه به ایران/ رایزنی ایران با اقلیم کرد عراق/ هجوم مردم به فروشگاه ها

 7. تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور

 8. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد + تصاویر

 9. از هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه در نبرد توییتری تا صندلی های خالی در زمان سخنرانی روحانی

 10. تجربه متفاوت فیلم‌سازی رامبد جوان با نگار

 11. شهروند خشمگین ایرانی، بی‌ام‌و سری ۷ خود را مقابل موزه BMW به آتش کشید.  

 12. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 13. آغاز رای‌گیری همه پرسی استقلال کردستان عراق به رغم مخالفت های گسترده/ ترکیه: همه‌پرسی باطل است

 14. مداحی شب چهارم ماه محرم سید مجید بنی فاطمه   

 15. نتانیاهو: استقلال کردهای عراق ذخیره‌ای استراتژیک برای اسرائیل است

 16. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 17. تلاش کودک فلسطینی 12ساله برای ثبت نام خود در گینس   

 18. جریمه نوشتن عبارات بر وسایل نقلیه چقدر است؟

 19. درخواست قلیچ‌دار اوغلو از ایران، ترکیه و عراق

 20. علت تاخیر بازگشت پیکر شهید حججی

 21. محمد اصفهانی در کنار خانواده اش

 22. ولید المعلم: خواسته کردهای سوریه قابل گفت‌وگو است

 23. گزینه استقلالی‌ها با ترابوزان قرارداد بست؟

 24. نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

 25. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

پربحث‌های هفته

 1. توهين به شان مردم و رسانه ملی در برنامه خانوادگی خندوانه!/ ازدواج رامبد جوان و نگار جواهریان در "کینگ کنگ"!

 2. #ماهم_حقوق_نمی‌گیریم

 3. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 4. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 5. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 6. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 7. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 8. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 9. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 10. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 11. جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

 12. تکذیب ادعای آناتولی ترکیه؛ حمله ایران به کردستان عراق کذب است/انسداد مرزهای هوایی ایران با کردستان به درخواست عراق

 13. اشتباه در مرگ زن جوان باردار اثبات شد/3پزشک به پرداخت یک سوم دیه محکوم شدند

 14. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 15. اولین عکس واقعی از امیرکبیر

 16. با صنعت هوایی چه کنیم؟

 17. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 18. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 19. در بحث برجام افراط و تفریط بسیاری صورت گرفت/ در صورت برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان تصمیمات بسیار جدی اتخاذ می شود

 20. وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی: شیطانی که رئیس‌جمهور آمریکا نامیده می‌شود، ۴ روز پیش این مکان مقدس را آلوده کرد

 21. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 22. واکنش‌های جهانی به سخنرانی ترامپ: غیردیپلماتیک و جنگ طلبانه/ تمجید نتانیاهو: سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم

 23. خيابان آيت الله كاشاني به خيابان مصدق تغيير نام يافت!  

 24. چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

 25. تازه داماد در کرج اعدام شد / راز تازه عروس چه بود؟

پربحث‌های امروز

 1. شاه عربستان سرانجام مجوز رانندگی به زنان را صادر کرد

 2. شی‌ء نورانی در آسمان بجنورد چه بود؟

 3. توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

 4. آیت‌الله موسوی‌جزایری: ‌علما با تفریح مردم مخالف نیستند؛ با ‌اختلاط "زن و مرد" مشکل داریم

 5. حضور سینماگران در مراسم تشییع شهید حججی

 6. تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶ منتشر می‌شود

 7. پوشش وسیع و زنده مراسم تشییع پیکر شهید حججی

 8. برگزاری سفر حج عمره منوط به تعهدات لازم‌الاجرای عربستان به ایران

 9. رئیسی: شهید حججی حجتی برای دشمن‌شناسی ‌شد

 10. موسسه‌ای که فعالیت آن غیرقانونی اعلام شد

 11. احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی در ۳ استان/ آخر هفته بارانی برای ۷ استان

 12. جزئیات چگونگی تردد زائران ایرانی در مراسم اربعین در عراق

 13. همه‌سایت‌های‌همسریابی‌کشور بدون‌مجوز هستند

 14. تداوم تخلفات مالك پالاديوم؛ به اسم احداث پاركينگ، دنبال تجاری‌سازی است!

 15. پیش‌بینی توفان برای ۸ استان کشور

 16. تمهیدات آتش‌نشانی برای تشییع پیکر شهید حججی

 17. برخورد با فروش اینترنتی دارو / بازداشت 102 نفر

 18. درآمدزایی در بازار داغ زیبایی/۷ روزه متخصص پوست و مو شوید

 19. جزئیات جدید از رفتار ناشایست یک راننده تاکسی در اصفهان

 20. 25 درصد جوانان «بیکار» هستند / افزایش شیب سن ازدواج

 21. دستگیری 500 مجرم در تهران

 22. با خدمات فرست کلاس شرکت های هواپیمایی آشنا شوید

 23. افزایش جزئی دمای تهران طی دو روز آینده

 24. کشف 600 تن مواد مخدر در نیمه نخست امسال/ ‌75 درصد کشفیات مربوط به مرزهاست

 25. سرپرست حجاج ایرانی :حج امسال عزتمندانه و آبرومندانه برگزار شد

پربحث‌های دیروز

 1. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 2. جریمه نوشتن عبارات بر وسایل نقلیه چقدر است؟

 3. علت تاخیر بازگشت پیکر شهید حججی

 4. محمد اصفهانی در کنار خانواده اش

 5. درخواست معاون وزیر علوم درباره رشته‌های کم‌طرفدار در دانشگاه‌ها

 6. نیمی از شهر در خاموشی فرو رفت

 7. پاسخ علمای اهل سنت ایران به مفتی اعظم مصر: برای دیدن واقعیت‌ها به ایران سفر کنید

 8. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد+تصاویر  

 9. فرآیند بازگشت حجاج ایرانی تا ساعاتی دیگر خاتمه می‌یابد

 10. انتصاب یک‌زن به معاونت پرستاری وزارت‌ بهداشت

 11. پخش زنده مراسم تشییع شهید حججی

 12. نامه زنان کابینه دوازدهم به رئیس‌مجلس

 13. سواد مالی کودکان: با آن‌ها در چه سنی در مورد پول حرف بزنیم؟

 14. کارمند فرودگاه بیرجند گردنبند ۳۰ میلیون تومانی را به صاحبش رساند+ عکس  

 15. راننده متخلف حادثه سرویس دانش آموزان کرمان بازداشت شد/ احضار تعدادی از مسئولان آموزش و پروش

 16. استانداران پایتخت از دولت موقت تا امروز

 17. توضیح دادستان اراک درباره آخرین وضعیت پرونده کارخانه آذرآب

 18. چرا قبر امام حسین علیه السلام شش گوشه دارد؟

 19. جزئیات حمله مسلحانه به 2 ایستگاه صلواتی در تهران

 20. شرایط ثبت نام مشمولان پذیرفته شده در دانشگاه‌ها

 21. حکایت درمان دختران شین‌آباد؛ 5 سال پس از حادثه

 22. از مالیدن خون دام‌های نذری به سر و صورت خودداری کنید

 23. پرونده «ستایش قریشی» به اجرای احکام ورامین ارسال شد

 24. عمده ترین جعل سندها در کشور چه مواردی بوده است؟

 25. مدیرعامل آذراب اراک احضار و بازداشت شد

پربحث‌های هفته

 1. #ماهم_حقوق_نمی‌گیریم

 2. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 3. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 4. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 5. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 6. خيابان آيت الله كاشاني به خيابان مصدق تغيير نام يافت!  

 7. پرسش روحانی از دانش آموزان: چگونه در محیط مدرسه تحمل افکار دیگران، احترام به افکار دیگران و اخلاق و ادب را تمرین کنیم؟

 8. پدیده خانه‌های تک سرنشین در تهران

 9. پاسخ روزنامه اطلاعات به نگاههای روشنفکری به محرم/منتقد شب یلدا و روز ولنتاین هم باشید

 10. دیده بان شفافیت و عدالت در نامه ای خواستار شد؛ بررسی جامع نتایج کنکور سراسری و رفع ابهامات داوطلبین معترض

 11. "خون بازی" التیام دردهای روحی در سایه غفلت مسئولان آموزش و پرورش

 12. آخرین وضعیت ترافیک تهران در روز نخست مهر ماه/ افزایش حجم ترافیک در معابر و شبکه بزرگراهی

 13. دستگیری ۳۰ دختر و پسر در پارتی مختلط در ورامین

 14. سرپرست چند ساعته شهرداری، شهردار منطقه ۳ شد/سکان شهرداری منطقه ۷ دست خانم دندانپزشک

 15. شاه عربستان سرانجام مجوز رانندگی به زنان را صادر کرد

 16. شی‌ء نورانی در آسمان بجنورد چه بود؟

 17. توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

 18. آیت‌الله موسوی‌جزایری: ‌علما با تفریح مردم مخالف نیستند؛ با ‌اختلاط "زن و مرد" مشکل داریم

 19. حضور سینماگران در مراسم تشییع شهید حججی

 20. تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶ منتشر می‌شود

 21. پوشش وسیع و زنده مراسم تشییع پیکر شهید حججی

 22. برگزاری سفر حج عمره منوط به تعهدات لازم‌الاجرای عربستان به ایران

 23. رئیسی: شهید حججی حجتی برای دشمن‌شناسی ‌شد

 24. موسسه‌ای که فعالیت آن غیرقانونی اعلام شد

 25. احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی در ۳ استان/ آخر هفته بارانی برای ۷ استان

ایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین