تحقیق و تفحص از نقش مردم در ترافیک

گروه اجتماعی الف،   3960621204 ۳۴ نظر، ۱ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحقیق و تفحص از نقش مردم در ترافیک

ویدئوی کوتاه معاون حمل‌ونقل و ترافیک تهران، دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

ویدیویی 21 ثانیه‌ای که از بخش خبری ساعت 20 شبکه خبر سیما پخش شد و در آن، آقای «محسن پورسیدآقایی» با استناد به آیه‌ای از قرآن، مدعی شد: «تا خود مردم همکاری نکنند، مشکل ترافیک تهران حل نخواهد شد.» این اظهار نظر جالب که به نوعی اولین حضور معاون جدید حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران پای میکروفون رسانه‌ها بود، با تیترهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. تیترهایی چون «مقصر جدید ترافیک تهران کشف شد» و «کشف جدیدترین راه‌حل برای ترافیک تهران» و ...

این اظهار نظر عجیب پورسیدآقایی که سانحه دلخراش قطار «تبریز- مشهد» منجر به استعفای او از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران شد، در حالی است که همه منتظر بودند تیم مدیریتی جدید پایتخت، برای حل مشکلات اساسی شهر، راهکارهای علمی و عملی ارائه کند. انتظاری که اکنون در غبار هیاهوی تحقیق و تفحص از مدیریت پیشین شهر تهران، گم شده است.

ترافیک از معضلات اصلی و بسیار جدی شهر تهران بوده و هست و روند کنونی تولید خودرو و میل به تک‌سرنشینی باعث شده تا گره این مشکل سفت‌تر شود و تنها کاری که از دست دستگاه‌های مسوول در روان‌سازی ترافیک برمی‌آید، تماشای اوضاع و البته باز کردن مسوولیت از خود است.

مقصر اصلی ترافیک
تهران شهری با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت ثابت و شاید بالای چهار میلیون نفر جمعیت مسافر باشد که هر روز در این شهر تردد دارند و ترافیک‌های سرسام‌آور گاهی چند ساعته، اتفاقی عجیب و جدید نیست و در سال‌های گذشته پلیس راهور و شهرداری تهران به‌ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک تلاش‌های بسیاری را برای روان‌سازی ترافیک در شهر تهران آن هم با اجرای طرح‌های مختلف که برخی مقطعی و برخی دائمی بود، کردند و همیشه خود را مسوول برقراری نظم در این حوزه می‌دانستند و به جای شانه خالی کردن از کاری که بر عهده‌شان است فعالیتشان را افزایش می‌دادند.


با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس مسلماً ترافیک شهر تهران با توجه به جمعیت 1.2 میلیونی دانش آموزان و اولیایی که خود شخصاً فرزندشان را با وسیله شخصی به مدرسه می‌برند، این میزان شاید به سه برابر نیز افزایش یابد و این یعنی ترافیک وحشتناکی که هر ساله در این ایام تهران را به مرز فلج شدن می‌برد.


طبیعی است که ترافیک در ایام بازگشایی مدرسه رخ دهد؛ اما اینکه معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران با بازکردن مسوولیت از سر خود مردم را ملزم به مدیریت ترافیک کند اتفاقی است که در سال‌های قبل در حد توصیه می‌افتاد. آقای محسن پورسیدآقایی اخیراً در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که برای مدیریت ترافیک اول مهر چه تمهیداتی در نظر گرفته‌اید، گفته است: «مردم باید ترافیک را مدیریت کنند و از آوردن خودروی شخصی خودداری کنند، ما هم کمک می‌کنیم.» اینکه خودروی شخصی از سفرهای درون شهری حذف شود اقدام درستی است اما اینکه معاون شهردار به جای اعلام برنامه و تمهیدات، خود مردم را ملزم به مدیریت ترافیک کند کمی جای تأمل دارد. با تغییر مدیریت شهری و آمدن آقای محمد علی نجفی به شهرداری تهران تغییر مدیریتی معاونت‌ها دور از انتظار نبود ولی انتظار می‌رفت شهردار جدید تهران بتواند کسانی را به عنوان معاون  انتخاب کند که سابقه مسوولیت‌پذیری‌شان یا نوع فعالیت آنها قوی‌تر باشد.


در کنار اینکه چهار نفر از معاونان شهردار از بین افراد بازنشسته انتخاب شده‌اند حضور فردی که در سابقه کاری‌اش استعفا در اثر فشار دیده می‌شود، نکته تیره‌تری است و نشان می‌دهد در انتخاب‌های شهردار جدید انگار نگاه به عقبه مسوولیتی افراد و کارنامه آنها مهم نبوده است. پس از حادثه‌ای که برای دو قطار مسافرتی در مسیر مشهد رخ داد، یکی از اصلی‌ترین مسائل پیش آمده لزوم برخورد سریع با مقصران این حادثه و البته پذیرش مسوولیت لازم از سوی مدیران بود. پس از شایعاتی که در طول ساعات پس از حادثه به وجود آمد، سرانجام این مدیر عامل شرکت راه آهن بود که با اعلام استعفای خود این تصمیم را در راستای عمل کردن به مسوولیت اجتماعی خود عنوان کرد.


کسی یادش نرفته که آقای محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مدیر مستعفی شرکت راه‌آهن در آن حادثه با استعفای به موقع از پاسخ به سؤالات مهم درباره این اتفاق چطور راه فرار را برای خود باز کرد. رویه‌ای که در کشور بد جا افتاده، استفاده از افراد مستعفی و بازنشسته در پست‌های کلیدی و مهم در بخش‌های مدیریت شهری است که شاید تبعاتی مانند برخورد دو قطار را به وجود بیاورد.

نشانی غلط تحقیق و تفحص
تفحص از نحوه انتخاب و چیدمان معاونان شهردار جدید باید در شورای شهر تهران پیگیری شود. معضلات تهران به ویژه ترافیک نیازمند افرادی است که در زمان بروز حوادث بتوانند تحت فشارهای بالادستی و پایین دستی دوام بیاورند و به کارشان ادامه دهند و مسوولیت و عواقب اشتباهات خود را بپذیرند نه اینکه با استعفا سر و ته ماجرا را هم بیاورند. استفاده از افراد توانمند در مدیریت شهری، مهم‌ترین چالش شهردار جدید تهران است که باید بتواند با انتخاب‌هایی که در آینده این شهر و مردمانش تأثیر دارد، نشان دهد برای مدیریت شهر آماده است؛ معضلات شهری در بازی با کلمات برطرف نمی‌شود. کسانی که امروز 20‌طبل تفحص می‌کوبند کاش یک چشمشان هم به عزل و نصب‌های امروز شهرداری باشد.


شهرداری جای کشمکش‌های سیاسی و سهم‌خواهی نیست، معضلات شهری‌مشخص‌اند و باید برای درمان قطعی آنها کاری کرد، تا بازگشایی مدارس فرصتی نمانده و شاید غیر از خانواده و بچه مدرسه‌ای‌ها و مدارس، کس دیگری برای استقبال از مهر آماده نباشد اما پذیرش مسوولیت‌‌ها منتظر آماده شدن کسی نمی‌ماند.


باید منتظر ماند و دید معاون جدید حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که در نخستین اظهار نظر رسمی‌اش، مردم را مقصر اصلی ترافیک پایتخت دانسته است چه خوابی برای حل این مشکل تهران دیده است؟ مشکلی که انگار به تشکیل کمیته تحقیق و تفحص نیاز دارد، تا نقش‌آفرینان و مقصران اصلی آن را برای همه روشن کند. مقصرانی که البته حالا از نگاه معاون شهردار تهران، مردم هستند.

منبع: صبح نو

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۳۶۷۱۳:۳۹:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرف درستی زده اند. تا مردم در مقدرات خودشان دخیل نشوند کاری از پیش نمی رود.
ناشناس۱۰۱۷۵۸۰۶:۲۶:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
بله اصلا قصور مدیریتی را که نمی‌شود کاری کرد چون همه به یه جناحی ،فامیلی،مقامی وصل هستند شبیه افرادی که علیرغم جرم محرز با وثیقه آزاد شدند و بدلیل وابستگی فامیلی جرمشان فراموش شد.حالا به این نتیجه رسیدند که اشکال اصلی مردمند ،بله اصلا مردم در مشکلات مدیریتی و اختلاس فامیلی مقصرند این مردمند که ریشه تمام مشکلاتند ،ایم مردمند اگر نباشند مشکلی ایجاد نمی‌شود ...های نگید مدیر نداریم ببینید چقدر راه حل جالبی پیدا کردند علت اصلی مشکلات رو پیدا کردند ..احسنت ....اینه ژن برتر مدیران مادام المدیر ...
ناشناس۱۰۱۸۳۰۰۹:۲۸:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آیا در زمان مدیریت آقای قالیباف هم به این حرفها اعتقاد داشتید.
ناشناس۱۰۱۳۷۹۱۴:۰۰:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
خیلی بیراه نگفته اند. همیشه نشسته ایم تا مسئولین مشکلات ما را حل کنند. البته آنها باید وظایفشان را انجام دهند اما یکبار هم که شده ما هم تلاش کنیم. فقط به این فکر کنید که چرا در هفته اول مهر ترافیک سرسام آور است اما در هفته های بعدی ترافیک روان تر می شود؟ آیا مسئولین تغییر می کنند یا مدارس تعطیل می شوند؟ شاید ما مقصر هستیم؟
ناشناس۱۰۱۵۹۹۱۹:۱۰:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
جدی؟ تا دیروز مدیران و مسوولین مقصر بودند حالا قبول کردید که ما مردم خودمان هم مقصر هستیم؟
مجتبی۱۰۱۸۳۲۰۹:۳۲:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۲
کاملا حرف درستی است. نقش مردم همیشه تعیین کننده هست، اما کاش در همه دولت ها و مدیریت ها این حرفها مطرح باشه نه اینکه اصلاحات با بیان این مطالب از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنه و ضعف مدیریتی خودش رو به جامعه نسبت بده.
امید۱۰۱۳۸۱۱۴:۰۳:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر من هم مردم و به خصوص طرز رانندگی ما در ایجاد ترافیک نقش به سزایی دارد.
ناشناس۱۰۱۵۰۴۱۶:۴۹:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ولی به نظر بنده گماردن یک پلیس آموزش ندیده جهت برطرف نمودن مشکل ترافیکی ؛ میتواند مقصر و علت اصلی پیدایش و بروز مشکل ترافیک باشد . نیاز به مامور راهور آموزش دیده توانا داریم
ناشناس۱۰۱۳۸۶۱۴:۰۶:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقا تحلیل شما خیلی مغرضانه بود ... حرف این بنده خدا درسته : هر مسئله و معضل اجتماعی تا همکاری مردم نباشه قابل حل نیست ... این حرف کجاش غلطه ؟!؟!؟!؟ ضمن اینکه مقصر اصلی معضل ترافیک تهران خیلی فراتر از شهرداریه : سیاستهای افتضاح از اول تا الان که باعث شده همه بخاطر بیکاری هجوم بیارن به تهران + فرهنگ افتضاح ما مردم در اکثر مسائل بخصوص رانندگی !! که دیگه اصلا نیازی به توضیح نداره و تکرار مکرراته !!! + پلیس میاد یه سری بزرگراهها و مسیرها رو می بنده تا یه سری مسیرهای خاص که افراد خاص و نورچشمی ازش عبور میکنن به هرقیمتی باز بمونه !!!! مقصر اصلی اینه که افراد متخصص به بازی گرفته نمیشن و فقط یه سری افراد خاص پستهای کلیدی رو اشغال کردن ... سوء مدیریت در یک کلام ...
ناشناس۱۰۱۳۸۷۱۴:۰۷:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یکی جلوی این پلیس راهنمایی(!) و رانندگی رو بگیره!
محمد رضا جنیدی / کارشناس حمل و نقل و ترافیک۱۰۱۵۰۵۱۶:۵۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
در اکثر مواقع ، پلیس خودش عامل ایجاد ترافیک است . اگر پلیس حضور نداشته باشد ، ترافیک روان تری در سطح شهر خواهیم داشت
ناشناس۱۰۱۳۹۱۱۴:۱۴:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
قالیباف کجایی دقیقا" کجایی ؟!
ناشناس۱۰۱۹۴۲۱۳:۰۹:۰۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
عمو ترافیک در زمان قالیباف نبود نه ؟ :))
قارلقی۱۰۱۳۹۲۱۴:۱۵:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اینا اینکاره نیستن
نادعلی۱۰۱۴۰۱۱۴:۳۱:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرف حق را زده چرا تخریب و ترور شخصیتی میکنید . رعایت قوانین و مقررات برای اجراء است نه نوشتن در کتابها و این مقررات بایستی توسط مردم یک جامعه از جمله مردم تهران رعایت بشه و قرار نیست توسط گروههای غیر از مردم یک شهر آن را رعایت کنند . حمایت کنید واقعا مقصر اصلی ما مردم هستیم و بایستی فعل خواستن را صرف کنیم که نمیکنیم و فقط فقط انتقاد میکنیم . همه آن یکی را مقصر اصلی و خودمان را بی عیب و بهترین می دانیم . راستی . چرا؟
آرش۱۰۱۴۱۴۱۴:۴۴:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آیا شما نبودید که یکسره در بوق و کرنا می کردید که اگر الان ژاپن بود فلانی استعفا داده بود اگر الان کره بود فلانی رفته بود ، حالا که استعفا داده میگید چرا فرار کرده . تکلیف رو با خودتون روشن کنید لطفا .
مهدي۱۰۱۴۱۸۱۴:۴۹:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
درست گفته.درصدي از دلايل ترافيك خودمردم هستند
فراز مجاب۱۰۱۴۲۳۱۴:۵۲:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
40 ساله که همه از مردم برای حل مشکلات شهری، ترافیک، آلودگی هوا، اعتیاد، کم آبی، صرفه جویی و ... کمک می خواستن، مردم هم همیشه کمک کردن و مشکلات حل یا کم نشده، یکبار، فقط یکبار بجای مردم از مسئولین و مدیران بخواهید رعایت کنند مثلا بگویید همه ی مدیران باید با اتوبوس و مترو سر کار بروند و کلا از مسئولین بخواهید، شاید همه ی مشکلات حل شود. اگه نشد، شما یکبار امتحان کنید... آقای محسن پورسیدآقایی بجای حل مشکلات مردم، آیه ی قرآن می خونه! اگه راست می گی خودت با اتوبوس و مترو برو سر کار. اصلا یه قانون بگذارید هر کی در شهرداری و شورای شهر رفت حق نداره با سواری بره سر کار، اگه ترافیک حل نشد.
محمد مهدی۱۰۱۴۲۵۱۴:۵۳:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
این جماعت عادت دارند مردم را مقصر بدونند
ناشناس۱۰۱۴۳۶۱۵:۰۱:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
خدا عاقبت اين كلان شهر را با كارآموزان جديدش ختم به خير كند : آمين !
ناشناس۱۰۱۴۳۸۱۵:۰۲:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
كاملا درست گفته است. بخش اعظم مشكل ترافيك وساير مشكلات ما مردم هستيم مسئولين هم از همين مردم ميباشند و تا ما مردم درست نشويم هبچ چيز درست نميشود
ناشناس۱۰۱۴۴۲۱۵:۰۴:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر همان کاری را بکنید که همیشه کرده اید، همان نتیجه را می گیرید که همیشه گرفته اید بگذارید یک نفر هم حرف جدید بزند - اینطور در قبال دید از زاویه جدید موضع گیری نکنید آیا اعتقاد دارید مردم و رانندگان هیچ نقشی در ایجاد یا رفع ترافیک ندارند؟ این چه اعتقاد عجیبی است که شما دارید. آیا تا کنون رانندگی اروپایی ها را دیده اید؟ با رانندگی مردم ما مقایسه کرده اید؟ اروپایی هایی که به ایران می آیند از رانندگی مردم ما وحشت می کنند. چقدر می خواهید مشکلات را فقط تقصیر مسئولین بیندازید؟ چقدر می خواهید مردم را در حل مشکلات مشارکت ندهید؟ چقدر می خواهید همان کاری را بکنید که همیشه کرده اید؟ چقدر می خواهید همان نتیجه ای را بگیرید که همیشه گرفته اید؟ مگر تا حالا خیلی موفق بوده ایم که شما همان روش قبل را تجویز می کنید؟ بگذارید حرف و راه حل جدیدی امتحان شود، شاید اگر مردم مشارکت کنند مشکل راحت تر حل شود.
ناشناس۱۰۱۴۴۹۱۵:۱۵:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تهران نیاز به یک مدیر کارا تر و بهتر از قالیباف داشت ولی مثل اینکه ما تو انتخابمون اشتباه کردیم
کارشناس۱۰۱۴۶۵۱۵:۳۸:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرفش درست است نقش های مردم - دودزا بودن خودرو - تک سرنشین بودن - عدم صخیح رانندگی کردن - نگرفتن معاینه فنی - استفاده کردن از دوچرخه - استفاده از مترو ووسایل نقلیه عمومی
ناشناس۱۰۱۶۵۵۲۱:۱۹:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
پس نقش پلیس قاطع و غیرمنفعل و ناظم چیست؟ مگر نه این است که از وجود نظم در جهان هستی پی می بریم که این نظم به طور تصادفی نبوده و حتما ناظمی دارد؟ پس از وجود بی نظمی و ترافیک هم نتیجه می شود گرفت که ناظم خوب و قاطع نداریم. اگر فقط همین موضوع و فلسفه اصلی را مسوولان بفهمند تازه در مسیر اصلاح کار خواهیم افتاد وگرنه تا چهل سال دیگر هم همین است. فقط اجرای دقیق و بی قید و شرط قانون توسط ناظم قاطع
ناشناس۱۰۱۴۷۴۱۵:۵۰:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر من جدیدی شهردار میشد بهتر از نجفی بود
ناشناس۱۰۱۵۱۷۱۷:۰۶:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یعنی تا این حد ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
علی۱۰۱۴۸۴۱۶:۰۹:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
شاید برای کنترل ترافیک بهترین راه ان باشد که محدوده ای کوچک در نظر گرفته شود و پلیس کافی در محل باشد و مقررات راهنمائی را مو به مو به مرحله اجرا گذاشته شود و هر کس خلاف کرد با پرداخت جریمه کلاس مقرارات راهنمائی را بگذراند. بتدریج این محدوده بزرگ شود تا تمام تهران را در بر گیرد. نصب تابلو در خیابانها با اعلام مقدار جریمه نیز موثر است. اما شهرداری کارش باید این باشد که با سرعت پارکینگ های چند طبقه در تهران احداث کند.
نیما۱۰۱۴۹۸۱۶:۴۲:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تا زمانی که تمام تمرکز کشور روی تهران باشه مشکل ترافیک درست نمیشه حقم دارن مردم که از شهرو روستاهاشون بیان تهران برا کار وقتی هیچ امکاناتی براشون فراهم نیست حالا هی شما بیاید تهرانو مجهز به وسیله های نقلیه نو و جدید بکنید، کل تهرانو مترو بکشید فقط باعث میشه مردم بیشتری مهاجرت کنن باید تمام شهر ها رشد پیدا بکنن تا مشکل ترافیک کشور رفع بشه منظور اینه که مردم احساس کنن اگه از تهران مهاجرت کنن به ی شهر دیگه چیزی رو از دست نمیدن چه از لحاظ موقعیت کاری چه از لحاظ مسایل مربوط به رفاه زندگیشون
ناشناس۱۰۱۶۶۷۲۱:۳۵:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دقیقا با نظر ایشان موافقم و متعجب از تعجب شما. مگر بغیر از مردم جنها هم در ترافیک دخالت دارند؟ متاسغانه آستانه تحمل مردم پائین است و هر کسی در مقام راننده و یا پیاده کوچکترین حقی برای دیگری قائل نیستند و اصولا برخلاف مقررات و ضوابط رانندگی کردن نوعی افتخار شده.
ناشناس۱۰۱۷۱۹۰۰:۱۶:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۲
دوره ششماهه کارآموزان شهرداری است ایراد نگبرید
ناشناس۱۰۱۷۶۴۰۶:۳۹:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۲
رفراندوم/همه پرسی- مصرح در قانون اساسی- یک ابزار اعمال نظر مردم بر دولت/قدرت سیاسی (دموکراسی) است. نمیشود که چهار سال چهارسال مردم منتظر بمانند تا نمایده مجلس و شورا و یا رئیس جمهور انتخاب کنند وبعد هم آنها خرشان از پل گذشت، بی خیال شعار وعده! در سوئیس سال چند رفراندوم برگزار میشود، الان هم لازم نیست همه رسی به سمت سنتی باشد. شماره کارت ملی و دو مرحله یی رای یگری اینترنتی. یعنی مرحله اول متقاضی رای، ثبت نام و در مرحله بعد از تایید، در یک رزو همه پرسی اینترنتی انجام شود. این روش شاید با کمتر از درصد هزینه رای گیری سنتی باشد. این گونه در مسائل مهم از مشارکت مردم سود جست.
ناشناس۱۰۱۷۷۲۰۷:۵۱:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
تحقیق وتفحص هم ظاهرا ناندانی شده برای مجلسی ها، پس کار مرکز پژوهش مجلس چیه؟
ناشناس۱۰۱۹۱۳۱۲:۱۵:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
الف ازدایره انصاف خارج شدی.اون حادثه به خاطر اشتباه مسوول کنترل خط اتفاق افتاد ومدیر وقت راه اهن که انصافا ازمدیران خوب راه اهن واز بدنه راه اهن بودند استعفا دادند .این رو از کسانی که تو راه اهن کار می کنند هم میشه پرسید که ایشون از مدیران موفق راه اهن بودند وحرف الانشون هم کاملا درست هست اگر تنها مامردم بین خطوط رانندگی کردن رو یاد بگیریم نزدیک 20درصد از همین ترافیک تهران کم میشه .
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 5. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 6. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 7. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 8. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 9. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 10. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 11. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 12. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 13. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 14. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 15. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 16. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 17. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 18. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 21. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 22. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 25. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 2. محمد ثلاث قصاص شد

 3. تلاش برای یافتن دیگر اجساد مفقودین سیل کاکرود

 4. نتایج رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور

 5. جزئیات عودت مبلغ اینترنت 120 گیگ همراه اول  

 6. شرایط پایدار جوی در اغلب نقاط کشور/ آسمان پایتخت ۲ روز آینده صاف است

 7. بازنشستگان با شماره تلفن ۲۵۰۰ تماس بگیرند

 8. ابلاغیه اصول ۴۰گانه محیط زیستی

 9. 25 روز جام جهانی، 25 اپل واچ سری 3 در چیلی کاپ نت برگ و چیلیوری

 10. هشدارهای پلیس پایتخت در خصوص مراقبت از کودکان

 11. امام جمعه اهل سنت به معترضین حادثه ایرانشهر؛ تجمع نکنید

 12. کلاس درس معروف‌ترین معلم ایران  

 13. معاون اجتماعی قوه قضاییه: بخش اعظم فساد اداری ایران به خاطر تحریم‌ها است

 14. درصد افزایش «شهریه» مهدهای کودک اعلام شد + جزییات شهریه

 15. جدیدترین اظهارنظر آموزش‌و‌پرورش به ماجرای تعرض/ بسیاری از مطالب حادثه مدرسه غرب تهران واقعیت نداشت

 16. دمای اهواز به ۴۶ درجه می‌رسد

 17. حکم قصاص قاتل بنیتا اجرا شد

 18. تکلیف اعزام شین‌آبادی‌ها فردا مشخص می‌شود

 19. فتاح: کمپین‌های اخیر تاثیری در اعتماد مردم به کمیته امداد نداشته است

 20. واکنش ابتکار به خبر حادثه دختران "ایرانشهر"

 21. ترافیک روان در جاده‌ها بجز آزادراه کرج

 22. دنیا از نگاه اوتیسمی‌ها/ ادعا‌های عجیب و غریبی که گریبانگیر این کودکان می‌شود

 23. ماجرای درخواست کلانتری از رئیس سازمان صدا و سیما برای حمایت از محصولات تراریخته+ تصویر نامه

 24. اعتراف محمد ثلاث به قتل سه نفر  

 25. نفوذ سبک زندگی غربی از طریق مدارس/ آموزش چگونگی نگهداری از سگ به دانش‌آموزان + تصویر

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 3. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 4. سهم ۷۰ درصدی اتوبوس ها و کامیون های فرسوده در آلایندگی تهران

 5. دادستان زاهدان تجاوز به ۴۱ نفر در ایرانشهر را تکذیب کرد

 6. ترافیک محور چالوس نیمه سنگین است

 7. تهران در بحران مطلق آب قرار دارد

 8. پاسخ برج میلاد به حواشی پخش مسابقات جام جهانی

 9. تشدید برخورد با سایت‌های شرط‌بندی جام‌جهانی

 10. خدمات الکترونیکی دفاتر تهران گران شد

 11. جزئیات آماری کنکور سراسری سال ۹۷

 12. از کارت مترو خبرنگاران چه خبر؟

 13. محمد ثلاث در یک قدمی اعدام

 14. گلایه از بلیت ۹۵ هزار تومانی پخش فوتبال در برج میلاد

 15. آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی

 16. افزایش دمای هوا در روزهای آینده

 17. بازگشت طرح ترافیک و زوج و فرد به حالت عادی

 18. سیل و آبگرفتگی در ۴ استان کشور/ فوت ۴ نفر

 19. آخرین وضعیت هوای پایتخت

پربحث‌های هفته

 1. جمعه عید سعید فطر است

 2. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 3. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 4. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 5. علت بارش‌های شدید اخیر چیست؟/ سازمان هواشناسی اخطار داده بود/ هارپ و باروری ابرها جایی ندارد

 6. دادستان تهران مامور رسیدگی به ادعاهای یاسمن اشکی شد

 7. علی دایی در سرپل ذهاب 71 خانه مسکونی می سازد

 8. گشتی لابه‌لای آگهی‌های نماز و روزه استیجاری/ یک ماه روزه ۵۰۰ هزار تومان

 9. بطحایی: نتیجه پرونده تعرض به دانش‌آموزان اگر لازم بود اعلام می‌شود

 10. آذری‌جهرمی: نیمی از موهای سفیدم ناشی از اجرای طرح رجیستری است

 11. آماری از کانال‌های منحرف جنسی در تلگرام

 12. درآمد روزانه یک راننده تاکسی چقدر است؟

 13. افت ۳۴ درصدی ورودی سدهای تهران + تصاویر

 14. بطحایی: نشانه‌های ناکارآمدی در آموزش و پرورش هویداست

 15. بی‌ریا کوشا مردا که دکتر احمدی بود

 16. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. دریاچه ارومیه عمیق شد

 19. تکذیب سخنان منتسب به امام جمعه اصفهان درباره ترک نماز جمعه

 20. شهردار تهران: حتی یک مورد فساد را هم تحمل نمی‌کنم

 21. محسن هاشمی: تعطیلات کشور باعث کم شدن بهره‌وری شده است

 22. حادثه مدرسه غرب تهران از زاویه ای دیگر

 23. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 24. تشریح روند پرداخت مالیات پزشکان

 25. ۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد بازگشت

آخرین عناوین