بامیلو

تحقیق و تفحص از نقش مردم در ترافیک

گروه اجتماعی الف،   3960621204 ۳۴ نظر، ۱ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحقیق و تفحص از نقش مردم در ترافیک

ویدئوی کوتاه معاون حمل‌ونقل و ترافیک تهران، دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

ویدیویی 21 ثانیه‌ای که از بخش خبری ساعت 20 شبکه خبر سیما پخش شد و در آن، آقای «محسن پورسیدآقایی» با استناد به آیه‌ای از قرآن، مدعی شد: «تا خود مردم همکاری نکنند، مشکل ترافیک تهران حل نخواهد شد.» این اظهار نظر جالب که به نوعی اولین حضور معاون جدید حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران پای میکروفون رسانه‌ها بود، با تیترهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. تیترهایی چون «مقصر جدید ترافیک تهران کشف شد» و «کشف جدیدترین راه‌حل برای ترافیک تهران» و ...

این اظهار نظر عجیب پورسیدآقایی که سانحه دلخراش قطار «تبریز- مشهد» منجر به استعفای او از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران شد، در حالی است که همه منتظر بودند تیم مدیریتی جدید پایتخت، برای حل مشکلات اساسی شهر، راهکارهای علمی و عملی ارائه کند. انتظاری که اکنون در غبار هیاهوی تحقیق و تفحص از مدیریت پیشین شهر تهران، گم شده است.

ترافیک از معضلات اصلی و بسیار جدی شهر تهران بوده و هست و روند کنونی تولید خودرو و میل به تک‌سرنشینی باعث شده تا گره این مشکل سفت‌تر شود و تنها کاری که از دست دستگاه‌های مسوول در روان‌سازی ترافیک برمی‌آید، تماشای اوضاع و البته باز کردن مسوولیت از خود است.

مقصر اصلی ترافیک
تهران شهری با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت ثابت و شاید بالای چهار میلیون نفر جمعیت مسافر باشد که هر روز در این شهر تردد دارند و ترافیک‌های سرسام‌آور گاهی چند ساعته، اتفاقی عجیب و جدید نیست و در سال‌های گذشته پلیس راهور و شهرداری تهران به‌ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک تلاش‌های بسیاری را برای روان‌سازی ترافیک در شهر تهران آن هم با اجرای طرح‌های مختلف که برخی مقطعی و برخی دائمی بود، کردند و همیشه خود را مسوول برقراری نظم در این حوزه می‌دانستند و به جای شانه خالی کردن از کاری که بر عهده‌شان است فعالیتشان را افزایش می‌دادند.


با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس مسلماً ترافیک شهر تهران با توجه به جمعیت 1.2 میلیونی دانش آموزان و اولیایی که خود شخصاً فرزندشان را با وسیله شخصی به مدرسه می‌برند، این میزان شاید به سه برابر نیز افزایش یابد و این یعنی ترافیک وحشتناکی که هر ساله در این ایام تهران را به مرز فلج شدن می‌برد.


طبیعی است که ترافیک در ایام بازگشایی مدرسه رخ دهد؛ اما اینکه معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران با بازکردن مسوولیت از سر خود مردم را ملزم به مدیریت ترافیک کند اتفاقی است که در سال‌های قبل در حد توصیه می‌افتاد. آقای محسن پورسیدآقایی اخیراً در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که برای مدیریت ترافیک اول مهر چه تمهیداتی در نظر گرفته‌اید، گفته است: «مردم باید ترافیک را مدیریت کنند و از آوردن خودروی شخصی خودداری کنند، ما هم کمک می‌کنیم.» اینکه خودروی شخصی از سفرهای درون شهری حذف شود اقدام درستی است اما اینکه معاون شهردار به جای اعلام برنامه و تمهیدات، خود مردم را ملزم به مدیریت ترافیک کند کمی جای تأمل دارد. با تغییر مدیریت شهری و آمدن آقای محمد علی نجفی به شهرداری تهران تغییر مدیریتی معاونت‌ها دور از انتظار نبود ولی انتظار می‌رفت شهردار جدید تهران بتواند کسانی را به عنوان معاون  انتخاب کند که سابقه مسوولیت‌پذیری‌شان یا نوع فعالیت آنها قوی‌تر باشد.


در کنار اینکه چهار نفر از معاونان شهردار از بین افراد بازنشسته انتخاب شده‌اند حضور فردی که در سابقه کاری‌اش استعفا در اثر فشار دیده می‌شود، نکته تیره‌تری است و نشان می‌دهد در انتخاب‌های شهردار جدید انگار نگاه به عقبه مسوولیتی افراد و کارنامه آنها مهم نبوده است. پس از حادثه‌ای که برای دو قطار مسافرتی در مسیر مشهد رخ داد، یکی از اصلی‌ترین مسائل پیش آمده لزوم برخورد سریع با مقصران این حادثه و البته پذیرش مسوولیت لازم از سوی مدیران بود. پس از شایعاتی که در طول ساعات پس از حادثه به وجود آمد، سرانجام این مدیر عامل شرکت راه آهن بود که با اعلام استعفای خود این تصمیم را در راستای عمل کردن به مسوولیت اجتماعی خود عنوان کرد.


کسی یادش نرفته که آقای محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مدیر مستعفی شرکت راه‌آهن در آن حادثه با استعفای به موقع از پاسخ به سؤالات مهم درباره این اتفاق چطور راه فرار را برای خود باز کرد. رویه‌ای که در کشور بد جا افتاده، استفاده از افراد مستعفی و بازنشسته در پست‌های کلیدی و مهم در بخش‌های مدیریت شهری است که شاید تبعاتی مانند برخورد دو قطار را به وجود بیاورد.

نشانی غلط تحقیق و تفحص
تفحص از نحوه انتخاب و چیدمان معاونان شهردار جدید باید در شورای شهر تهران پیگیری شود. معضلات تهران به ویژه ترافیک نیازمند افرادی است که در زمان بروز حوادث بتوانند تحت فشارهای بالادستی و پایین دستی دوام بیاورند و به کارشان ادامه دهند و مسوولیت و عواقب اشتباهات خود را بپذیرند نه اینکه با استعفا سر و ته ماجرا را هم بیاورند. استفاده از افراد توانمند در مدیریت شهری، مهم‌ترین چالش شهردار جدید تهران است که باید بتواند با انتخاب‌هایی که در آینده این شهر و مردمانش تأثیر دارد، نشان دهد برای مدیریت شهر آماده است؛ معضلات شهری در بازی با کلمات برطرف نمی‌شود. کسانی که امروز 20‌طبل تفحص می‌کوبند کاش یک چشمشان هم به عزل و نصب‌های امروز شهرداری باشد.


شهرداری جای کشمکش‌های سیاسی و سهم‌خواهی نیست، معضلات شهری‌مشخص‌اند و باید برای درمان قطعی آنها کاری کرد، تا بازگشایی مدارس فرصتی نمانده و شاید غیر از خانواده و بچه مدرسه‌ای‌ها و مدارس، کس دیگری برای استقبال از مهر آماده نباشد اما پذیرش مسوولیت‌‌ها منتظر آماده شدن کسی نمی‌ماند.


باید منتظر ماند و دید معاون جدید حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که در نخستین اظهار نظر رسمی‌اش، مردم را مقصر اصلی ترافیک پایتخت دانسته است چه خوابی برای حل این مشکل تهران دیده است؟ مشکلی که انگار به تشکیل کمیته تحقیق و تفحص نیاز دارد، تا نقش‌آفرینان و مقصران اصلی آن را برای همه روشن کند. مقصرانی که البته حالا از نگاه معاون شهردار تهران، مردم هستند.

منبع: صبح نو

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۳۶۷۱۳:۳۹:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرف درستی زده اند. تا مردم در مقدرات خودشان دخیل نشوند کاری از پیش نمی رود.
ناشناس۱۰۱۷۵۸۰۶:۲۶:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
بله اصلا قصور مدیریتی را که نمی‌شود کاری کرد چون همه به یه جناحی ،فامیلی،مقامی وصل هستند شبیه افرادی که علیرغم جرم محرز با وثیقه آزاد شدند و بدلیل وابستگی فامیلی جرمشان فراموش شد.حالا به این نتیجه رسیدند که اشکال اصلی مردمند ،بله اصلا مردم در مشکلات مدیریتی و اختلاس فامیلی مقصرند این مردمند که ریشه تمام مشکلاتند ،ایم مردمند اگر نباشند مشکلی ایجاد نمی‌شود ...های نگید مدیر نداریم ببینید چقدر راه حل جالبی پیدا کردند علت اصلی مشکلات رو پیدا کردند ..احسنت ....اینه ژن برتر مدیران مادام المدیر ...
ناشناس۱۰۱۸۳۰۰۹:۲۸:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آیا در زمان مدیریت آقای قالیباف هم به این حرفها اعتقاد داشتید.
ناشناس۱۰۱۳۷۹۱۴:۰۰:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
خیلی بیراه نگفته اند. همیشه نشسته ایم تا مسئولین مشکلات ما را حل کنند. البته آنها باید وظایفشان را انجام دهند اما یکبار هم که شده ما هم تلاش کنیم. فقط به این فکر کنید که چرا در هفته اول مهر ترافیک سرسام آور است اما در هفته های بعدی ترافیک روان تر می شود؟ آیا مسئولین تغییر می کنند یا مدارس تعطیل می شوند؟ شاید ما مقصر هستیم؟
ناشناس۱۰۱۵۹۹۱۹:۱۰:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
جدی؟ تا دیروز مدیران و مسوولین مقصر بودند حالا قبول کردید که ما مردم خودمان هم مقصر هستیم؟
مجتبی۱۰۱۸۳۲۰۹:۳۲:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۲
کاملا حرف درستی است. نقش مردم همیشه تعیین کننده هست، اما کاش در همه دولت ها و مدیریت ها این حرفها مطرح باشه نه اینکه اصلاحات با بیان این مطالب از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنه و ضعف مدیریتی خودش رو به جامعه نسبت بده.
امید۱۰۱۳۸۱۱۴:۰۳:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر من هم مردم و به خصوص طرز رانندگی ما در ایجاد ترافیک نقش به سزایی دارد.
ناشناس۱۰۱۵۰۴۱۶:۴۹:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ولی به نظر بنده گماردن یک پلیس آموزش ندیده جهت برطرف نمودن مشکل ترافیکی ؛ میتواند مقصر و علت اصلی پیدایش و بروز مشکل ترافیک باشد . نیاز به مامور راهور آموزش دیده توانا داریم
ناشناس۱۰۱۳۸۶۱۴:۰۶:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقا تحلیل شما خیلی مغرضانه بود ... حرف این بنده خدا درسته : هر مسئله و معضل اجتماعی تا همکاری مردم نباشه قابل حل نیست ... این حرف کجاش غلطه ؟!؟!؟!؟ ضمن اینکه مقصر اصلی معضل ترافیک تهران خیلی فراتر از شهرداریه : سیاستهای افتضاح از اول تا الان که باعث شده همه بخاطر بیکاری هجوم بیارن به تهران + فرهنگ افتضاح ما مردم در اکثر مسائل بخصوص رانندگی !! که دیگه اصلا نیازی به توضیح نداره و تکرار مکرراته !!! + پلیس میاد یه سری بزرگراهها و مسیرها رو می بنده تا یه سری مسیرهای خاص که افراد خاص و نورچشمی ازش عبور میکنن به هرقیمتی باز بمونه !!!! مقصر اصلی اینه که افراد متخصص به بازی گرفته نمیشن و فقط یه سری افراد خاص پستهای کلیدی رو اشغال کردن ... سوء مدیریت در یک کلام ...
ناشناس۱۰۱۳۸۷۱۴:۰۷:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یکی جلوی این پلیس راهنمایی(!) و رانندگی رو بگیره!
محمد رضا جنیدی / کارشناس حمل و نقل و ترافیک۱۰۱۵۰۵۱۶:۵۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
در اکثر مواقع ، پلیس خودش عامل ایجاد ترافیک است . اگر پلیس حضور نداشته باشد ، ترافیک روان تری در سطح شهر خواهیم داشت
ناشناس۱۰۱۳۹۱۱۴:۱۴:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
قالیباف کجایی دقیقا" کجایی ؟!
ناشناس۱۰۱۹۴۲۱۳:۰۹:۰۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
عمو ترافیک در زمان قالیباف نبود نه ؟ :))
قارلقی۱۰۱۳۹۲۱۴:۱۵:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اینا اینکاره نیستن
نادعلی۱۰۱۴۰۱۱۴:۳۱:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرف حق را زده چرا تخریب و ترور شخصیتی میکنید . رعایت قوانین و مقررات برای اجراء است نه نوشتن در کتابها و این مقررات بایستی توسط مردم یک جامعه از جمله مردم تهران رعایت بشه و قرار نیست توسط گروههای غیر از مردم یک شهر آن را رعایت کنند . حمایت کنید واقعا مقصر اصلی ما مردم هستیم و بایستی فعل خواستن را صرف کنیم که نمیکنیم و فقط فقط انتقاد میکنیم . همه آن یکی را مقصر اصلی و خودمان را بی عیب و بهترین می دانیم . راستی . چرا؟
آرش۱۰۱۴۱۴۱۴:۴۴:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آیا شما نبودید که یکسره در بوق و کرنا می کردید که اگر الان ژاپن بود فلانی استعفا داده بود اگر الان کره بود فلانی رفته بود ، حالا که استعفا داده میگید چرا فرار کرده . تکلیف رو با خودتون روشن کنید لطفا .
مهدي۱۰۱۴۱۸۱۴:۴۹:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
درست گفته.درصدي از دلايل ترافيك خودمردم هستند
فراز مجاب۱۰۱۴۲۳۱۴:۵۲:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
40 ساله که همه از مردم برای حل مشکلات شهری، ترافیک، آلودگی هوا، اعتیاد، کم آبی، صرفه جویی و ... کمک می خواستن، مردم هم همیشه کمک کردن و مشکلات حل یا کم نشده، یکبار، فقط یکبار بجای مردم از مسئولین و مدیران بخواهید رعایت کنند مثلا بگویید همه ی مدیران باید با اتوبوس و مترو سر کار بروند و کلا از مسئولین بخواهید، شاید همه ی مشکلات حل شود. اگه نشد، شما یکبار امتحان کنید... آقای محسن پورسیدآقایی بجای حل مشکلات مردم، آیه ی قرآن می خونه! اگه راست می گی خودت با اتوبوس و مترو برو سر کار. اصلا یه قانون بگذارید هر کی در شهرداری و شورای شهر رفت حق نداره با سواری بره سر کار، اگه ترافیک حل نشد.
محمد مهدی۱۰۱۴۲۵۱۴:۵۳:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
این جماعت عادت دارند مردم را مقصر بدونند
ناشناس۱۰۱۴۳۶۱۵:۰۱:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
خدا عاقبت اين كلان شهر را با كارآموزان جديدش ختم به خير كند : آمين !
ناشناس۱۰۱۴۳۸۱۵:۰۲:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
كاملا درست گفته است. بخش اعظم مشكل ترافيك وساير مشكلات ما مردم هستيم مسئولين هم از همين مردم ميباشند و تا ما مردم درست نشويم هبچ چيز درست نميشود
ناشناس۱۰۱۴۴۲۱۵:۰۴:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر همان کاری را بکنید که همیشه کرده اید، همان نتیجه را می گیرید که همیشه گرفته اید بگذارید یک نفر هم حرف جدید بزند - اینطور در قبال دید از زاویه جدید موضع گیری نکنید آیا اعتقاد دارید مردم و رانندگان هیچ نقشی در ایجاد یا رفع ترافیک ندارند؟ این چه اعتقاد عجیبی است که شما دارید. آیا تا کنون رانندگی اروپایی ها را دیده اید؟ با رانندگی مردم ما مقایسه کرده اید؟ اروپایی هایی که به ایران می آیند از رانندگی مردم ما وحشت می کنند. چقدر می خواهید مشکلات را فقط تقصیر مسئولین بیندازید؟ چقدر می خواهید مردم را در حل مشکلات مشارکت ندهید؟ چقدر می خواهید همان کاری را بکنید که همیشه کرده اید؟ چقدر می خواهید همان نتیجه ای را بگیرید که همیشه گرفته اید؟ مگر تا حالا خیلی موفق بوده ایم که شما همان روش قبل را تجویز می کنید؟ بگذارید حرف و راه حل جدیدی امتحان شود، شاید اگر مردم مشارکت کنند مشکل راحت تر حل شود.
ناشناس۱۰۱۴۴۹۱۵:۱۵:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تهران نیاز به یک مدیر کارا تر و بهتر از قالیباف داشت ولی مثل اینکه ما تو انتخابمون اشتباه کردیم
کارشناس۱۰۱۴۶۵۱۵:۳۸:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حرفش درست است نقش های مردم - دودزا بودن خودرو - تک سرنشین بودن - عدم صخیح رانندگی کردن - نگرفتن معاینه فنی - استفاده کردن از دوچرخه - استفاده از مترو ووسایل نقلیه عمومی
ناشناس۱۰۱۶۵۵۲۱:۱۹:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
پس نقش پلیس قاطع و غیرمنفعل و ناظم چیست؟ مگر نه این است که از وجود نظم در جهان هستی پی می بریم که این نظم به طور تصادفی نبوده و حتما ناظمی دارد؟ پس از وجود بی نظمی و ترافیک هم نتیجه می شود گرفت که ناظم خوب و قاطع نداریم. اگر فقط همین موضوع و فلسفه اصلی را مسوولان بفهمند تازه در مسیر اصلاح کار خواهیم افتاد وگرنه تا چهل سال دیگر هم همین است. فقط اجرای دقیق و بی قید و شرط قانون توسط ناظم قاطع
ناشناس۱۰۱۴۷۴۱۵:۵۰:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر من جدیدی شهردار میشد بهتر از نجفی بود
ناشناس۱۰۱۵۱۷۱۷:۰۶:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یعنی تا این حد ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
علی۱۰۱۴۸۴۱۶:۰۹:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
شاید برای کنترل ترافیک بهترین راه ان باشد که محدوده ای کوچک در نظر گرفته شود و پلیس کافی در محل باشد و مقررات راهنمائی را مو به مو به مرحله اجرا گذاشته شود و هر کس خلاف کرد با پرداخت جریمه کلاس مقرارات راهنمائی را بگذراند. بتدریج این محدوده بزرگ شود تا تمام تهران را در بر گیرد. نصب تابلو در خیابانها با اعلام مقدار جریمه نیز موثر است. اما شهرداری کارش باید این باشد که با سرعت پارکینگ های چند طبقه در تهران احداث کند.
نیما۱۰۱۴۹۸۱۶:۴۲:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تا زمانی که تمام تمرکز کشور روی تهران باشه مشکل ترافیک درست نمیشه حقم دارن مردم که از شهرو روستاهاشون بیان تهران برا کار وقتی هیچ امکاناتی براشون فراهم نیست حالا هی شما بیاید تهرانو مجهز به وسیله های نقلیه نو و جدید بکنید، کل تهرانو مترو بکشید فقط باعث میشه مردم بیشتری مهاجرت کنن باید تمام شهر ها رشد پیدا بکنن تا مشکل ترافیک کشور رفع بشه منظور اینه که مردم احساس کنن اگه از تهران مهاجرت کنن به ی شهر دیگه چیزی رو از دست نمیدن چه از لحاظ موقعیت کاری چه از لحاظ مسایل مربوط به رفاه زندگیشون
ناشناس۱۰۱۶۶۷۲۱:۳۵:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دقیقا با نظر ایشان موافقم و متعجب از تعجب شما. مگر بغیر از مردم جنها هم در ترافیک دخالت دارند؟ متاسغانه آستانه تحمل مردم پائین است و هر کسی در مقام راننده و یا پیاده کوچکترین حقی برای دیگری قائل نیستند و اصولا برخلاف مقررات و ضوابط رانندگی کردن نوعی افتخار شده.
ناشناس۱۰۱۷۱۹۰۰:۱۶:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۲
دوره ششماهه کارآموزان شهرداری است ایراد نگبرید
ناشناس۱۰۱۷۶۴۰۶:۳۹:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۲
رفراندوم/همه پرسی- مصرح در قانون اساسی- یک ابزار اعمال نظر مردم بر دولت/قدرت سیاسی (دموکراسی) است. نمیشود که چهار سال چهارسال مردم منتظر بمانند تا نمایده مجلس و شورا و یا رئیس جمهور انتخاب کنند وبعد هم آنها خرشان از پل گذشت، بی خیال شعار وعده! در سوئیس سال چند رفراندوم برگزار میشود، الان هم لازم نیست همه رسی به سمت سنتی باشد. شماره کارت ملی و دو مرحله یی رای یگری اینترنتی. یعنی مرحله اول متقاضی رای، ثبت نام و در مرحله بعد از تایید، در یک رزو همه پرسی اینترنتی انجام شود. این روش شاید با کمتر از درصد هزینه رای گیری سنتی باشد. این گونه در مسائل مهم از مشارکت مردم سود جست.
ناشناس۱۰۱۷۷۲۰۷:۵۱:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
تحقیق وتفحص هم ظاهرا ناندانی شده برای مجلسی ها، پس کار مرکز پژوهش مجلس چیه؟
ناشناس۱۰۱۹۱۳۱۲:۱۵:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
الف ازدایره انصاف خارج شدی.اون حادثه به خاطر اشتباه مسوول کنترل خط اتفاق افتاد ومدیر وقت راه اهن که انصافا ازمدیران خوب راه اهن واز بدنه راه اهن بودند استعفا دادند .این رو از کسانی که تو راه اهن کار می کنند هم میشه پرسید که ایشون از مدیران موفق راه اهن بودند وحرف الانشون هم کاملا درست هست اگر تنها مامردم بین خطوط رانندگی کردن رو یاد بگیریم نزدیک 20درصد از همین ترافیک تهران کم میشه .
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 2. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 3. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 4. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 5. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 6. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 7. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 8. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 9. توضیحات جهرمی درباره «ویز»/بررسی دستور قضایی برای تاکسیهای آنلاین

 10. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 11. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 12. ملاوردی: تلاش می کنیم مجازات را جایگزین حبس کنیم

 13. رفتگری با مدرک فوق لیسانس  

 14. سوله‌های مدیریت بحران تهران در چه موقعیتی هستند  

 15. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 16. نمی‌خواهیم وارد مقابله مستقیم با عربستان شویم وگرنه ترکش‌های انقلاب به آن‌ها هم می‌خورد/ درخواست مذاکره موشکی از جوانی و خامی ماکرون است/ حزب‌الله باید به بهترین سلاح مجهز شود

 17. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 18. پشت پرده ضرب و شتم یکی از زلزله زدگان توسط جناب سروان در کرمانشاه  

 19. اتفاقی عجیب در اجلاس سوچی؛ افتادن صندلی اردوغان و حرکت پوتین  

 20. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 21. مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی‌هایی مصرف کنند؟

 22. جایزه بهترین بازیگر مرد در پاسیفیک به نوید محمدزاده رسید

 23. چرا گفتمان شریعتی ادامه نیافت؟/ شیعه یعنی آزادی خواهی وعدالت طلبی

 24. ایران تولید کننده موادمخدر نیست/مدارس از کتمان اعتیاد خودداری کنند

 25. کری: اسرائیلی تمایلی به صلح با فلسطین ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 4. سلسله توییت‌های آذری جهرمی درباره فیلتر شدن «ویز»

 5. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 6. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 7. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 8. پیشنهاد نیم میلیاردی برای پیدا شدن پارسا

 9. سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل خبرساز شد / ملکه عراق عذرخواهی کرد + عکس

 10. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 11. نجفی: تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده / باید در کالبد تهران روح تازه‌ای بدمیم

 12. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. منع ساخت‌وساز در حریم گسل‌های تهران قانونی شد

 15. قاسم سلیمانی در میدان نبرد  

 16. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 17. باب‌شدن گران‌فروشی گوشی‌های موبایل درفروشگاه‌های آنلاین با سود ۲.۵ میلیونی

 18. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 19. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 20. درباره ابومسلم و اسنپ و هلال‌احمر

 21. پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله به خبر ارتقاء درجه سردار سلیمانی

 22. دیدار امروز سعد حریری و سفیر ایران در بیروت  

 23. فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

 24. من بدهکار آن مرد هستم

 25. پیشنهاد آیت‌الله مکارم‌‎شیرازی به متولیانِ نوبل: برای جبران خطاهای گذشته به سردار سلیمانی نوبل بدهید

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 3. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 6. دقیقا کجایی؟

 7. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 8. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 9. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 10. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 11. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 14. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 15. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 16. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 17. ویرگول نجومی!

 18. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 19. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 20. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 21. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 22. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 23. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 24. بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم  

 25. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

پربحث‌های امروز

 1. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 2. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 3. ملاوردی: تلاش می کنیم مجازات را جایگزین حبس کنیم

 4. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 5. چرا گفتمان شریعتی ادامه نیافت؟/ شیعه یعنی آزادی خواهی وعدالت طلبی

 6. ایران تولید کننده موادمخدر نیست/مدارس از کتمان اعتیاد خودداری کنند

 7. واکنش ثبت احوال به ممنوعیت عکاسی کارت ملی

 8. اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق زلزله زده کرمانشاه در کنکور ۹۷

 9. متهم فراری صندوق ذخیره فرهنگیان در آلمان

 10. ایران تولید کننده موادمخدر نیست/ مدارس از کتمان اعتیاد خودداری کنند

 11. اختصاص بودجه مستقل برای ۱۸ کلانشهر در جهت کاهش خسارت زلزله

 12. ممنوعیت عکسبرداری برای کارت ملی در دفاتر پست و پیشخوان دولت/ واکنش ثبت احوال

 13. احتمال وقوع رعد و برق در مناطق جنوبی/ بارش ها در راه است

 14. بازگشایی مدارس مناطق زلزله‌زده از روز شنبه

 15. پیلِ زلزله‌ی ازگله

 16. هشدار؛ خطر گازگرفتگی در کمین زلزله زدگان!

 17. خطر ورشکستگی تأمین اجتماعی چقدر جدی است؟

 18. امدادرسانی به سیل و آبگرفتگی در ۷ استان کشور

 19. بطحایی: امکان ارفاق ۵ ساله در بازنشستگی فرهنگیان را نداریم

 20. هوای تهران در شرایط سالم/پیش‌بینی کاهش محسوس دما در پایتخت

 21. ثبت‌ نام ۵ هزار نفر در کنکور دکتری ۹۷ / برگزاری آزمون در ۲۴۶ رشته

 22. بارش برف در ۳ محور/ جاده های شمال بارانی است

 23. زلزله‌ای به بزرگی ۴.۱ ریشتر و عمق ۲۵ کیلومتر هرمزگان را لرزاند

 24. انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از تعطیل شدن هشتم ربیع الاول

 25. جزئیات بررسی‌ استخدامی اخیر در خوزستان توسط وزارت آموزش و پرورش

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 3. سلسله توییت‌های آذری جهرمی درباره فیلتر شدن «ویز»

 4. سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل خبرساز شد / ملکه عراق عذرخواهی کرد + عکس

 5. نجفی: تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده / باید در کالبد تهران روح تازه‌ای بدمیم

 6. منع ساخت‌وساز در حریم گسل‌های تهران قانونی شد

 7. درباره ابومسلم و اسنپ و هلال‌احمر

 8. عکس سلفی با روباە، شکارچی سردشتی را گرفتار کرد

 9. دریاچه ای که زندگی ۱۵ میلیون نفر را تهدید می کند

 10. تغییر روند مصرف مواد مخدر در دانشجویان

 11. هوای مناطق زلزله‌زده تا منفی ۱۰ درجه سرد می‌شود

 12. اوّلین رئیس «سازمان امور اجتماعی کشور» منصوب شد

 13. عادل فردوسی‌پور برای حمایت از زلزله‌زدگان چه می‌کند؟

 14. مردی که همسر و دخترش زیر آوار جا ماندند+ عکس

 15. نوسازی ۷۰۰۰ تاکسی فرسوده پایتخت اولویت شهرداری

 16. دبیر شورای عالی فضای مجازی: فعلا مسدود کردن پیام رسان‌های خارجی در دستور کار نیست

 17. «جان روزنامه نگاری» ایران در گرو لایحه نظام رسانه/ راز این «آشفتگی خبری» چیست؟

 18. دلایل پلمب معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران

 19. آزار جنسی ۶۰ درصد زنان آمریکایی

 20. 14 هزار کانکس برای مناطق زلزله زده تهیه می‌شود

 21. تشدید بارش در کرمانشاه / کاهش ۱۲ درجه‌ای دما در برخی نقاط کشور

 22. دستگیری معاون قلابی وزیر نفت در کرج

 23. آخرین آمار کشته‌های زلزله غرب ایران؛ ۴۴۴ نفر، دو نفر مجهول الهویه/ ۸۷ درصد جانباختگان در سرپل ذهاب

 24. پیامدهای حقوقی و اجتماعی اعلام شماره‌حساب‌های شخصی برای زلزله‌زدگان / شماره حساب‌های غیرقانونی

 25. زلزله در نمی‌زند

پربحث‌های هفته

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 3. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 4. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 5. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 6. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 7. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 8. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

 9. زخمی که با زلزله سر باز کرد!

 10. محسن هاشمی: بیش از ۷۰ نفر در مسکن مهر سرپل ذهاب جانشان را از دست دادند

 11. سلسله توییت‌های آذری جهرمی درباره فیلتر شدن «ویز»

 12. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 13. سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل خبرساز شد / ملکه عراق عذرخواهی کرد + عکس

 14. ضعفهایی که بعد از هر حادثه آشکار می‌شود

 15. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 16. نجفی: تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده / باید در کالبد تهران روح تازه‌ای بدمیم

 17. بحران شرم‌آوری که خارِ چشم گردشگری ایران شده

 18. نقدی بر مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه

 19. مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

 20. "تیراژ روزنامه‌ها" در کشور به وضعیت بحرانی رسیده است

 21. صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از یک آذر

 22. عزل شهردار ناحیه دو منطقه یک شهرداری تهران بابت قطع درختان خیابان ولیعصر/ شرکت نگین خودرو مقصر بود

 23. یکی دیگر از نیروهای ارتش در حین کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان به شهادت رسید + عکس

 24. منع ساخت‌وساز در حریم گسل‌های تهران قانونی شد

 25. رقم دقیق کمک یانگوم به زلزله‌زدگان غرب ایران

آخرین عناوین