بامیلو

گسترش وهابیت؛ عربستان و تکرار سناریوی ۱۱ سپتامبر در افغانستان

گروه جهان الف،   3960621155
گسترش وهابیت؛ عربستان و تکرار سناریوی ۱۱ سپتامبر در افغانستان

در حالی که ۱۶ سال از ۱۱ سپتامبر بهانه حمله آمریکا به افغانستان می‌گذرد و نقش عربستان در آن مشخص شده است این بار به نظر می‌رسد که مقامات ریاض با تلاش برای گسترش وهابیت در افغانستان، این سناریو را تکرار خواهند کرد.

به گزارش تسنیم، در حالی شانزدهمین سالگرد حادثه یازده سپتامبر فرا رسید که پس از فاش شدن نقش عربستان سعودی در این حمله، این بار ریاض در نظر دارد تا با گسترش وهابیت در افغانستان یازده سپتامبر دیگری را در این کشور کلید زند.

16 سال پیش در چنین روزی 19 عضو القاعده که 15 نفر آن‌ها سعودی بودند دو هواپیمای مسافربری را به برج‌های تجارت جهانی کوبیدند و در این حادثه دو هزار 974 نفر کشته شدند.

اما حادثه 11 سپتامبر سال 2001 میلادی زمینه را برای ایجاد یک ائتلاف جهانی به بهانه مبارزه با تروریسم در افغانستان علیه طالبان و شبکه القاعده به رهبری آمریکا فراهم کرد که منجر به حضور بیش از 150 هزار نیروی نظامی از کشورهای مختلف جهان در افغانستان شد.

پایگاه داده «مارک هرولد» گزارش داد که از 7 اکتبر سال 2001 تا 3 ژوئن 2003، حملات هوایی آمریکا در افغانستان به کشته شدن 3100 تا 3600 غیرنظامی افغان منجر شده است.

از سوی دیگر براساس گزارش نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، از سال 2007 میلادی تا ماه اگوست سال جاری، حدود 76 هزار غیرنظامی دیگر نیز در افغانستان کشته و زخمی شده‎اند.

به گزارش ماموریت «حمایت قاطع»، از آغاز حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001، تاکنون 3 هزار و 480 نظامی خارجی در این کشور کشته شدند که از این میان دو هزار و 346 نفر از آنها را نظامیان آمریکایی تشکیل می‌دهند.

«شان کارتر» وکیل مدافع خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر اخیرا شواهدی را مبنی بر دست داشتن ریاض برای برنامه‌ریزی حملات به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی ارائه کرده است.

کارتر اظهار کرد که اسنادی وجود دارد که سفارت عربستان در واشنگتن هزینه پرواز دو شهروند سعودی از فونیکس تا واشنگتن را پرداخته تا برای حملات 11 سپتامبر آماده شوند؛ این اتباع سعودی با هویت جعلی و به عنوان دانشجو در آمریکا زندگی می‌کرده‌اند.

کارتر افزود که این اسناد حمایت مالی و عملیاتی ریاض برای حملات 11 سپتامبر ار فاش می‌کند.

از 19 عضو القاعده 15 نفر سعودی، 2 نفر اماراتی و از لبنان و مصر هم یک نفر در این حمله حضور داشتند

اکنون با گذشت 5 هزار و 844 روز پس از حادثه 11 سپتامبر و 16 سال حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان به منظور جنگ «علیه تروریسم»، افغانستان بیشترین حضور متمرکز گروه‌های تروریستی در جهان را شاهد است.

به گفته ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، اکنون بیش از 20 گروه تروریستی در افغانستان فعالیت می‌کنند.

این در حالی است که در سال‌های اخیر دیدارهای مشترک مقامات سعودی و افغان برای گسترش همکاری‌ها نیز افزایش یافته است.

در یکی از این دیدارها میان «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «اکلیل حکیمی» وزیر دارایی افغانستان، عربستان برای ساخت مدارس علوم اسلامی و دیگر پروژه‌ها در افغانستان و تامین مالی آن‌ها اعلام آمادگی کرد.

در حالی که عربستان سعودی میلیون‌ها دلار را برای بمباران و کشتار مردم یمن استفاده می‌کند، این کشور ساخت سومین دانشگاه بزرگ «علوم اسلامی» را در افغانستان در دست احداث دارد.

این دانشگاه با هزینه 500 میلیون دلاری از سوی سعودی‌‌ها و در 15 کیلومتری حاشیه شهر جلال‌آباد در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.

احداث این دانشگاه در زمینی به وسعت 160 هکتار و با ظرفیت بیش از 10 هزار دانشجو در حالی صورت می‌گیرد که محل ساخت آن در ولایت ننگرهار خواستگاه افراد وابسته به داعش در افغانستان محسوب می‌شود.

دروس این دانشگاه قرار است به زبان عربی تدریس شود که برخی کارشناسان می‌گویند که این اقدام به منظور استفاده از اساتید مورد نظر و یا اساتید سعودی صورت گرفته است.

در چند ماه اخیر نیز حکام سعودی با هزینه صدها هزار دلار کتابخانه‌ای بزرگی را نیز در دارالعلوم «نجم‌المدارس» این ولایت به بهره برداری سپرد.

برخی کارشناسان ابراز نگرانی می‌کنند که وجود افراد وابسته به داعش در ننگرهار توجه عربستان سعودی به این ولایت را جلب کرده است، زیرا در گذشته عربستان تقریبا در هیچ یک از ولایت‌های افغانستان و حتی تمام نقاط این کشور پروژ‌ه‌ای به ارزش 500 میلیون دلار احداث نکرده بود.

«جعفر مهدوی» نماینده مردم کابل در پارلمان افغانستان نیز درباره ظهور داعش در افغانستان گفت: متأسفانه حضور داعش در افغانستان یک خطر جدی است و در حقیقت یک پروژه با حامیان پشت‌پرده است؛ یعنی این‌گونه نیست که یک گروه تروریستی خود برنامه‌ریزی برای حضور در افغانستان کرده باشد بلکه دست سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی کشورهای حامی تروریسم نظیر عربستان سعودی هدایتگر این داستان است.

وی نزدیکی ارتباط حکومت افغانستان با آل‌سعود، رفت‌وآمدهای مکرر شاهزادگان کشورهای حاشیه خلیج فارس و مشاهدات منابع و مقامات محلی از ولایات شرقی و شمالی را از نشانه‌های حمایت ریاض در داعش در افغانستان عنوان کرد.

دیدار ولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر سعودی و «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان

پس از تلاش‌های عربستان  برای ساخت دانشگاه در شرق افغانستان، «ولید بن طلال» شاهزاده میلیاردر سعودی در دیدار با اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان درباره ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان گفت‌وگو کردند.

«جمال فکوری بهشتی» نماینده پارلمان افغانستان درباره افزایش روابط با ریاض هشدار داد و اظهار کرد که همکارانش در این مجلس از دولت افغانستان می‌خواهند که در روابط خود با عربستان سعودی تجدید نظر کند زیرا پادشاهی سعودی همواره از گروه‌های تروریستی نه تنها در افغانستان بلکه در پاکستان و بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه پشتیبانی کرده است.

از سوی دیگر نیز «امرالله صالح» رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان به حکومت وحدت ملی درباره حمایت از عربستان هشدار داده و آن را اشتباهی بزرگ و تاریخی دانست.

برخی از کارشناسان بر این باورند که عربستان سعودی برای ترویج افکار وهابیت و استحکام مواضع داعش از نظر عقیدتی تلاش می‌کند تا دانشگاه 500 میلیون دلاری را در ولایت ننگرهار بسازد.

همچنین طی چند ماه گذشته علمای دینی در شمال افغانستان بارها با برگزاری نشست‌ خبری از ترویج افکار وهابیت توسط برخی از مدارس به صورت سازمان یافته اظهار نگرانی کردند.

این در حالی است که پس از اعلام موجودیت داعش در افغانستان، این گروه تروریستی مسئولیت چند حمله تروریستی از جمله حملات بر مساجد شیعیان را در افغانستان بر عهده گرفته است.

«احمد سعیدی»دیپلمات سابق و کارشناس مسائل سیاسی افغانستان گفت که عربستان سعودی در این حملات نقش دارد.

وی تاکید کرد که عربستان بدلیل این که با مردم شیعه مخالف است، سلفی‌ها، داعش و وهابی‌های این گروه تروریستی را حمایت مالی می‌کند.

سعیدی افزود:پشت پرده حملات در افغانستان بویژه به مساجد در این کشور، عربستان سعودی قرار دارد، سلفی‌ها قرار دارند، وهابی‌ها قرار دارند که بسیاری از آنها نیز در بین داعش هستند.

اکنون پس از آشکار شدن ارتباط مقامات سعودی در حادثه 11 سپتامبر، بنظر می‌رسد که حکام سعودی در نظر دارند تا با گسترش مدارس مذهبی خود در افغانستان و حمایت مالی از افراد وابسته به داعش که چندین بار مساجد شیعیان را هدف حملات تروریستی قرار داده‌اند، تفکر وهابیت را گسترش داده و به جنگ‌های مذهبی در افغانستان دامن بزنند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 2. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 3. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 4. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 5. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 6. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 7. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 8. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 9. توضیحات جهرمی درباره «ویز»/بررسی دستور قضایی برای تاکسیهای آنلاین

 10. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 11. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 12. ملاوردی: تلاش می کنیم مجازات را جایگزین حبس کنیم

 13. رفتگری با مدرک فوق لیسانس  

 14. سوله‌های مدیریت بحران تهران در چه موقعیتی هستند  

 15. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 16. نمی‌خواهیم وارد مقابله مستقیم با عربستان شویم وگرنه ترکش‌های انقلاب به آن‌ها هم می‌خورد/ درخواست مذاکره موشکی از جوانی و خامی ماکرون است/ حزب‌الله باید به بهترین سلاح مجهز شود

 17. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 18. پشت پرده ضرب و شتم یکی از زلزله زدگان توسط جناب سروان در کرمانشاه  

 19. اتفاقی عجیب در اجلاس سوچی؛ افتادن صندلی اردوغان و حرکت پوتین  

 20. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 21. مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی‌هایی مصرف کنند؟

 22. پیام جمعی از علمای برجسته اهل سنت به رهبر انقلاب

 23. عوارض خطرناک و جبران ناپذیر امواج موبایل

 24. جایزه بهترین بازیگر مرد در پاسیفیک به نوید محمدزاده رسید

 25. چرا گفتمان شریعتی ادامه نیافت؟/ شیعه یعنی آزادی خواهی وعدالت طلبی

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 4. سلسله توییت‌های آذری جهرمی درباره فیلتر شدن «ویز»

 5. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 6. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 7. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 8. پیشنهاد نیم میلیاردی برای پیدا شدن پارسا

 9. سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل خبرساز شد / ملکه عراق عذرخواهی کرد + عکس

 10. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 11. نجفی: تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده / باید در کالبد تهران روح تازه‌ای بدمیم

 12. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. منع ساخت‌وساز در حریم گسل‌های تهران قانونی شد

 15. قاسم سلیمانی در میدان نبرد  

 16. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 17. باب‌شدن گران‌فروشی گوشی‌های موبایل درفروشگاه‌های آنلاین با سود ۲.۵ میلیونی

 18. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 19. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 20. درباره ابومسلم و اسنپ و هلال‌احمر

 21. پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله به خبر ارتقاء درجه سردار سلیمانی

 22. دیدار امروز سعد حریری و سفیر ایران در بیروت  

 23. فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

 24. من بدهکار آن مرد هستم

 25. پیشنهاد آیت‌الله مکارم‌‎شیرازی به متولیانِ نوبل: برای جبران خطاهای گذشته به سردار سلیمانی نوبل بدهید

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 3. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 6. دقیقا کجایی؟

 7. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 8. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 9. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 10. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 11. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 14. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 15. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 16. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 17. ویرگول نجومی!

 18. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 19. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 20. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 21. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 22. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 23. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 24. بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم  

 25. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

پربحث‌های امروز

 1. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 2. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 3. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 4. کری: اسرائیلی تمایلی به صلح با فلسطین ندارد

 5. عباس جواب تلفن داماد ترامپ را نداد

 6. افشای شکنجه جدید شاهزاده‌ها؛ از پا آویزان شدند!

 7. دیدار سعد الحریری با دبیرکل اتحادیه عرب و سفیر فرانسه در لبنان

 8. انتقاد تند رهبر اخوان المسلمین اردن از جنبش حماس

 9. چه کسی جان اف کندی را کشت؟

 10. چرا حریری بازگشت؟

 11. کشته شدن 70 هزار تروریست داعش در عراق

 12. العبادی: تحریم «نجباء» توسط کنگره آمریکا کار غلطی است

 13. ترامپ اختیارات دامادش را محدود کرد!

 14. آغاز باج گیری از شاهزادگان و بازرگانان بازداشت شده در عربستان

 15. رای الیوم: نشست سوچی بیانیه پایان جنگ در سوریه بود

 16. آغاز عملیات آزادسازی مناطق الجزیره در غرب عراق

 17. پوتین: تمامی شرکت‌های روسی باید برای تولید تجهیزات جنگی آماده باشند

 18. حریری: با وجود اختلافات، در مورد منافع لبنان اتفاق نظر داریم

 19. میانمار و بنگلادش توافقنامه بازگشت آوارگان روهینگیا را امضا می‌کنند

 20. تاکید بر کناره‌گیری اسد در پیش‌نویس بیانیه معارضان سوری در کنفرانس ریاض

 21. ترکیه: سازمان ملل و آمریکا اطلاعاتی از فراریان داعش به آنکارا نمی دهند

 22. چرخش موضع آمریکا درقبال کشتار مسلمانان میانمار؛ تیلرسون: این «پاکسازی قومی» است

 23. تحریم‌های جدید کشورهای عربی علیه قطر

 24. روسیه: هیات کارشناسی بین‌المللی درباره حملات شیمیایی سوریه "مرده" است

 25. نخست‌وزیر قطر: هدف واقعی از تحریم‌ها مداخله در امور داخلی‌ قطر است

پربحث‌های دیروز

 1. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 2. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 3. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 4. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 5. وزیر خارجه بحرین: متحدان امروز لبنان دشمنان دیروز این کشور بودند!

 6. ماکرون: تجارت انسان در لیبی، جنایت علیه بشریت است

 7. آمریکا اقدام میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را «پاکسازی قومی» نامید

 8. نشست ریاض، خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شد

 9. حالا نوبت جنگ فکری با داعش است

 10. نقشه امروز سوریه و سهم هر یک از طرف‌های حاضر

 11. اسارت تروریست‌های داعشی توسط رزمندگان لشکر فاطمیون + عکس

 12. محافظین ترامپ رسوایی به بار آوردند

 13. ماکرون در گفتگو با روحانی خواستار مذاکره مجزا درباره برنامه موشکی ایران شد

 14. هدیه بشار اسد به پوتین + عکس

 15. بندر الحدیده و فرودگاه صنعا از فردا بازگشایی می‌شود

 16. قصاب بالکان به حبس ابد محکوم شد

 17. هند معامله نظامی ۵۰۰ میلیون دلای با رژیم صهیونیستی را لغو کرد

 18. واکنش سوریه به بیانیه پایانی نشست سوچی

 19. زمان تحویل اس ۴۰۰ روسی به ترکیه مشخص شد

 20. اولین واکنش آمریکا به کناره‌گیری موگابه

 21. طبق طرح مسکو، اسد می‌تواند در انتخابات آتی شرکت کند/چاووش‌اغلو: آمریکا، عربستان و فرانسه انعطاف نشان داده‌اند

 22. الجزایر سفیر عراق را اخراج کرد

 23. واکنش پیونگ یانگ به اقدام جدید ترامپ

 24. اردوغان: امیدواریم نشست سوچی تصمیمات تاریخی برای سوریه بگیرد

 25. امانوئل مکرون جان سعد حریری را نجات داد؟

پربحث‌های هفته

 1. ایران مواضع ما را بد برداشت کرده است/ از سعد حریری به عنوان نخست وزیر لبنان استقبال خواهد شد

 2. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 3. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 4. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 5. با آزادی «بوکمال» وعده سرلشکر سلیمانی عملی شد/آخرین پناهگاه داعش فرو ریخت

 6. علنی شدن ائتلاف نظامی عربستان و اسرائیل علیه ایران

 7. سعد حریری به پاریس می‌رود و بعد به بیروت برمی‌گردد/ ماجرای تذکر کاخ سفید به بن سلمان

 8. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 9. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 10. سنگ اندازی جدید آمریکا در مسیر اجرای برجام/ بوئینگ به ایران می رسد؟

 11. وزیر خارجه بحرین: متحدان امروز لبنان دشمنان دیروز این کشور بودند!

 12. گمانه زنی های تازه درباره کناره گیری ملک سلمان به نفع پسرش

 13. اظهارات تهدید آمیز وزیر خارجه سعودی علیه ایران

 14. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 15. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 16. ماکرون: تجارت انسان در لیبی، جنایت علیه بشریت است

 17. آمریکا اقدام میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را «پاکسازی قومی» نامید

 18. نشست ریاض، خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شد

 19. حالا نوبت جنگ فکری با داعش است

 20. نقشه امروز سوریه و سهم هر یک از طرف‌های حاضر

 21. اسارت تروریست‌های داعشی توسط رزمندگان لشکر فاطمیون + عکس

 22. محافظین ترامپ رسوایی به بار آوردند

 23. ماکرون در گفتگو با روحانی خواستار مذاکره مجزا درباره برنامه موشکی ایران شد

 24. هدیه بشار اسد به پوتین + عکس

 25. آمریکا به شهروندان خود درباره سفر به عربستان هشدار داد

آخرین عناوین