بامیلو

یادداشت علی مطهری درباره پدیده آقازادگی

گروه سیاسی الف،   3960621001 ۳۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

علی مطهری در یادداشتی با عنوان مسئله آقازادگی در هفته نامه صدا نوشت:

آقازادگی اصطلاحی است که تا چندین سال پیش مختص بیت علما و خصوصا مراجع تقلید بود. فلان پسر یک مرجع تقلید را «آقازاده» می‌نامیدند که البته، هم مفهوم مثبت داشت و هم مفهوم منفی. آنجا که او دخالتی در امور بیت نداشت و به کار خود مثلا تحصیل علم مشغول بود او را صالح می‌دانستند و کسی به او کار نداشت اما اگر دخالتی در امور بیت خصوصا در امور مالی و تقسیم سهم امام داشت هرچند به عدالت رفتار می‌کرد معمولا مشمول اصطلاح «آقازاده» به مفهوم منفی آن می‌شد. اما بعد از انقلاب، کلمه آقازاده از بیت مراجع تقلید به بیت همه علمایی که نقشی در انقلاب اسلامی داشتند گسترش یافت خصوصا فرزندانی از آنها که مسئولیتی در جمهوری اسلامی پیدا کردند. اولین بار این تعبیر ظاهرا درباره فرزندان مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به کار رفت و بعدا به دیگران سرایت کرد. در دوره ریاست ‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد به موضوع آقازاده‌ها دامن زده شد و عوام‌فریبی‌‌هایی صورت گرفت. اخیرا نیز رسانه‌ها به این موضوع زیاد می‌پردازند و گاهی بی‌انصافی می‌شود و البته امروز دیگر این اصطلاح منحصر به فرزندان علمای مسئول نیست بلکه شامل فرزندان همه مسئولان عالی‌رتبه می‌شود.


‎این امر دو اثر منفی دارد. یکی اینکه ریا و نفاق را باعث می‌شود، به این ترتیب که بچه‌های بعضی علما که مثلا استعداد و علاقه پزشکی یا مهندسی یا تجاری و مانند اینها را دارند به گونه‌ای الزام می‌شوند که به خاطر موقعیت پدر بهتر است طلبه بشوی، بدون آنکه علاقه کافی در او وجود داشته باشد و طبعا در آینده هم فرد مؤثری نخواهد شد. البته اگر علاقه داشته باشد اشکالی ندارد بلکه مفید است.


‎اثر منفی دیگر آن این است که گاهی حق این جوانان و استعداد آنها ضایع می‌شود؛ یعنی فردی که تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم را دارد و مراحل آن را پله‌پله طی کرده و اصلح است، به خاطر مسئولیت پدرش و سروصدایی که رسانه‌ها ممکن است ایجاد کنند از آن پست محروم و استعداد او معطل باقی می‌ماند. البته قبول داریم که در مواردی، از موقعیت‌ پدران برای فرزندان سوءاستفاده شده و فرزندانی بدون آنکه شایستگی لازم را داشته باشند پست‌های مهم را اشغال کرده‌اند و حق افرادی ضایع شده است، ولی این امر نباید باعث شود که حق فرزندان صالح و توانای مسئولان کشور و در واقع حق مردم نادیده گرفته شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۰۴۳۰۱:۰۵:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
درود بر مطهرى
ناشناس۱۰۱۶۵۳۲۱:۰۴:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
احمدی‌نژاد خودش گفته همه مشکلات تقصیر منه دیگه بحثی نمیمونه مقصر دهه شصت هم که پیدا شد!!
ناشناس۱۰۱۰۵۶۰۱:۳۲:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بله ما از شما انتظار داریم که اینطور استدلال کنید، بهرحال شما خودتون آقازاده هستید.
ناشناس۱۰۱۷۱۶۰۰:۱۱:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آدم رو یاد نظریه حقوق الهی شاهان می اندازن
ناشناس۱۰۱۰۸۰۰۶:۵۲:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری فرمایش شما متین ولی اتفاقی که در کشور ما افتاده است برای ارتقاء وپیشرفت این افراددر غالب موارد تنها امتیاز این اشخاص آقازادگی بوده وبس وشمار افرادی که واقعاواجد شرائط وشایستگی بودند بسیاربسیار بسیار کم بوده وهست.
ناشناس۱۰۱۱۰۱۰۷:۵۳:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه نکن رشد وصعود پله پله؟؟؟؟؟؟ من 18 ساله دارم کار میکنم با مدرک کارشناسی ارشد. همیشه پله رشد دیگران بودم که رابطه داشتن و رشد خودم با حرکت حلزونی بوده چون نه رابطه دارم و نه آقازاده هستم
ناشناس۱۰۱۱۰۷۰۷:۵۷:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دیدگاه آقای مطهری را نمی پذیرم اگر آقازاده ای واقعا شایسته باشد باید مشخص شود که در همه افرادی که آن شایستگی ها را دارند شایسته تر است. در صورتی که اساسا این گونه نیست و رانت واقعیت نظام بورورکراسی ما است. اگر آقازاده ای واقعا پله پله و با شایستگی بالا آمده باشد هیچ کس لفظ آقازاده را برای او به کار نمی برد. اگر آقای مطهری خلاف آن را شاهد دارند بیاورند. از آقای مطهری بعید است که چنین اظهار نظر می کنند.
ناشناس۱۰۱۱۰۸۰۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
علی مطهری و نقد اقازادگی؟!! جالبه! رطب خورده و ...!!
رضا۱۰۱۱۱۱۰۷:۵۹:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چقدر ساده قلم می زنند. و مطالب رو ساده میبینند. ظاهرا قلم فرسایی و فن بیان و موشکافی موضوعات رو از پدر شهید بزرگوارشون به ارث نبردن
شمایلی۱۰۱۱۱۵۰۸:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه بزرگ از مطهری...
قاسم۱۰۱۱۳۰۰۸:۳۱:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر بنده سمبل اقازاده هایی که صلاحیت ندارند و به خاطر نام و موقعیت پدر به جایی رسیده اند خود اقای علی مطهری است . بدون شک اگه ایشان فرزند شهید مطهری نبودند الان نه نایب رئیس مجلس و نه عضو مجلس و نه عضو هیات علمی و نه دارای مدرک دکتری و نه دارای مدرک ارشد و نه دارای مدرک کارشناسی بودند. به هر ترتیب سهمیه هایی که برای قبولی در دانشگاه به فرزندان و خانواده شهدا میدهند باید اصلاح شود . شما نوع ادبیات و دیالوگ و صحبتهای اقای مطهری را ببینید تا به صلاحیتهای ایشان پی ببرید. در ماجرای عکس سلفی با خانم موگرینی در مجلس عکس العمل اقای مطهری این بود که چه اشکالی دارد حجاب خانم موگرینی از خیلی از خانمهای ایرانی بهتر بود. این مقدار فهم نایب رئیس مجلس است. شما تا تهش را بخوان. الف نظرم را منتشر کن
ناشناس۱۰۱۱۴۹۰۸:۵۰:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
با این نظر نه سیخ سوختس نه کباب!! آقای مطهری آقازاده همیشه وسط تشک را رها نمی فرمایند.!!!
ناشناس۱۰۱۱۶۰۰۹:۱۱:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری ظاهرا دل نگران آقازاده هاست !
ناشناس۱۰۱۱۶۴۰۹:۱۶:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
مثلا شما اگر فرزند شهید مطهری نبودید، باز هم مردم تهران به شما (حداقل بار اول که کاندیدا شدید) رای میدادند؟ از خودم بگویم؛ خیر آقا! به شما رای نمی دادم به خصوص الان که یادداشت شما را در توجیه پدیده گسترده و شوم پرشدن پستهای مدیریتی با اعضای خانواده مدیران و اقوام آنها خواندم.
ناشناس۱۰۱۱۷۳۰۹:۲۶:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ولنگاری در بعضی رسانه ها موج می زند ومتاسفانه آن را به جامعه سرایت می دهند !
امیر۱۰۱۱۷۶۰۹:۲۶:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حالا کدوم اینایی که گیر بشون دادن حقشون بود جناب؟
ناشناس۱۰۱۲۵۸۱۰:۵۳:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اقای مطهری یاد دفاعیه شما از فرزند عارف افتادم که در دفاع از گفته ژن برتر افاضه فرموده بودید ایشان صفای باطن دارند که چنین حرفی زده اند.
محسن۱۰۱۲۶۸۱۱:۱۲:۳۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
کاش آقای مطهری می نوشتند.البته گاهی بعضی از آقازاده ها به حق به جایگاهی می رسند و اکثر بقیه با استفاده از موقعیت آقازادگی. آقای مطهری تمامی اینها نکند دفاعیه ای برای خودتان بود.؟چرا که اگر فرزند شهید مطهری نبودید مثل من و اکثریت مردم سر سفره انقلاب جایتان نبود.
سجاد۱۰۱۲۹۷۱۱:۵۹:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بواسطه حق چند فرزند مسئول، حق میلیون ها ایرانی ضایع شده و ایشون اینقدر سطحی به موضوع نگاه می کنند.
ناشناس۱۰۱۳۰۰۱۲:۰۰:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چون خود شما مشمول بند آقا زادگی می شوید، نظرات شما خالی از غرض نیست. ضمنا استدلال شما هم بر این موضوع بسیار ضعیف است. شما موارد نقض را بفرمایید تا ما باور کنیم.
ناشناس۱۰۱۳۳۸۱۲:۴۴:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر علی مطهری فرزند استاد مطهری نبود به نظرشما اکنون در مجلس حضور داشت یا سید حسن مصطفوی اگر نوه امام خمینی (ره )نبود امکان داشت این همه محافظ و بادیگارد و این همه بودجه به موسسه ای زیر نظر ایشان است اختصاص یابد یا فرزندان آقای رفسنجانی و یا عارف و برخی از وزرا آیا این امکانات در اختیار پرفسور موسیوند (اولین بار در دنیا قلب مصنوعی به دنیا عرضه کرد) و پرفسور علی جوان (محترع لیزر در دنیا)و مریم میرزا خانی و پرفسور لطفی (که اولین بار در دنیا منطق فازی عرضه کرد وجود دارد ) و...یا اشخاصی بی نظیر مانند علامه طباطبایی و یا علامه محمد تقی جعفری و .... نامه 53 نهج البلاغه امام علی (ع) به مالک اشتر به آقا زاده توصیه می شود بخوانند و لا تقطعن لاحد من حاشیتک و حامتک قطیعه و لا یطمعن منک فی اعتقاد عقده، تضر بمن یلیها من الناس، فی شرب او عمل مشترک، یحملون موونته علی غیرهم، فیکون مهنا ذلک لهم دونک و عیبه علیک فی الدنیاو الاخره تا بدان امام علی (ع) حتی حاضر نشد به برادر خودش و کسانی چون زیبر و یا طلحه که در راه اسلام جانفشانی زیادی داشتند امتیازی ویژه اختصاص دهد
ناشناس۱۰۱۳۵۳۱۳:۰۶:۱۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر یک چیزی دستی بهت بدیم ولمون میکنی؟
ناشناس۱۰۱۳۵۵۱۳:۱۰:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تو ایران فعلا که همیشه سواستفاده و منفی بوده. ملت رو چی فرض کردین؟
نعمت الله جوکار۱۰۱۴۵۰۱۵:۱۶:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
هیچ اشاره ای به اینکه چراهمیشه پست های کلیدی واب ونان داردر دست اقازاده هاست نکرده وبنوعی با این یادداشت قصدداشته همه اقازاده های مشکل ساز در سیستم‌راتبریه کند خصوصا انهایی که برذخایر ومنابع مالی ورانت اطلاعاتی نظام دسترسی دارند ..مردم از اقازاده های دزد وبی کفایت وناشایست وبرمسند قدرت قرارگرفته دل خوشی نداشته ویادداشت این اقازاده منتقد والبته توانا ذره ای مشروعیت برای سابراقازاده های بی کفایت وبرمسند نشسته ایجادنمی کند . ایشان خوب بود میفرمودند چرا بنده زاده های باهوش وبادرایت کل جامعه ،خانه نشین واقازاده های بی کفایت به صرف انتساب به یکی از اعضای خاندان مسئولین در راس هرم ادارات وشرکت های پردرامد قراردارند !؟
ناشناس۱۰۱۴۷۵۱۵:۵۰:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یه مورد لطفا مثال بزنید که این آقا و خانم زاده ها صلاحیت تصدی پستی رو در یک رقابت برابر داشته ولی به دلیل اینکه به قول شما رسانه ها سر و صدا نکنند از اون امتیاز صرف نظر کرده باشن!!!!!!
ناشناس۱۰۱۵۲۷۱۷:۱۲:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بزرگان علمی تاریخ اغلب ژن ناشناخته از خانواده فقیر بودند و هستند با پول و امکانات خوب شدن بهتر است ولی ژن خوب نیست تربیت با هزینه خوب و محصول خوب است
ناشناس۱۰۱۵۴۷۱۷:۳۰:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
می فرمایید تو این مملت فقط آقازاده ها تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم رو دارن؟! آیا کسی شایسته تر از یا حتی همطراز اونا پیدا نمی شه؟! بس کنین عوامفریبی رو.
ناشناس۱۰۱۵۵۰۱۷:۳۵:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر این اقازاده ها واقعا توانمندهستند یکسال بروند ودرخارج از کشور بدون حمایت مالی پدر ویا اقا ئی که زاده اوهستند خرج خودشان را دربیاورند . تا معلوم شود در دنیای رقابتی درکجا قرار میگیرند ؟ هیچ اشکالی ندارد یک اقازاده توانمند وزیر یا وکیل شود . ولی دررقابت کامل مثل همه درصف استخدام معطل بماند اگر استخدام شد کارمندساده بودن را تجربه کند ومثل همه سالها پشت میزی به کاری تکراری وخسته کننده بپردازد و چنانچه فرصت مهیا شد ارتقا بگیرد . دربانکها امروزه کارمندانی هستند که بیش از 20سال سابقه دارند ومدرک فوق لیسانس و پشت باجه تحویلداری میکنند . خیلی ها هم نیامده سر از مشاغل مدیریتی درمیاورند این در اکثر ادارات مصداق فراوان دارد .
علی۱۰۱۵۷۷۱۸:۱۸:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری شما یک پوزیش رو نام ببرید که آقایان چه با استعداد و چه بی استعداد اشتغال نکرده باشند. به نظر من تا تعاریف و شاخصه ها را درست نکنیم و قوانین به همین منوال امروزی باشند همین هست که هست
ناشناس۱۰۱۶۱۲۱۹:۳۲:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اخه این چه جور استدلالیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۱۶۳۷۲۰:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
من با آقای مطهری مخالفم این تفکر درست نیست خیلی از عزیزان ما در عین تخصص و تعهد دستشون به جایی بند نیست چون نه پدر معروفی دارند و نه کسی معرفشون هست مثلا پسر شاگرد اول آقای عارف تخصصشون رشته برق هست ولی کجا مشغولن ؟
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. بازار ایران را به فرانسه ندهید

 2. از جمعه سیاه تا "حراجمعه" و "جمعه به خرید

 3. قیمت نون تافتون و سنگک در کانادا  

 4. پاسخ حیرت انگیز امام علی (ع) به سوال مشهور «علم بهتر است یا ثروت؟»

 5. دومین لامبورگینی گالاردو وارد کشور شد  

 6. وزیر راه؛ قیمت سوخت ارزان باشد، جاده‌ها ایمن نمی‌شود

 7. میزان مصرف سوخت اتومبیل را چگونه کم کنیم؟

 8. خودروهای جدید به اعضای شورای شهر تهران تحویل داده شد

 9. افزایش کشته‌های حمله به مسجد العریش به ۲۳۵ تن/ آغازعملیات ارتش مصر/ تعویق در بازگشایی گذرگاه رفح

 10. گرانی ۱۵ درصدی قیمت نان در تهران از شنبه ۴ آذر

 11. اشک های یک مرد در فراق همسر و فرزندان‎

 12. اشک‌های یک ارتشی لحظه خداحافظی از زلزله‌زدگان   

 13. اگر ناگهان خانه لرزید چه باید کرد؟! / توصیه‌های طلایی در وقوع زلزله

 14. وقتی جگرگوشه به فروش گذاشته می شود/ این معامله 3 سر باخت است!+عکس

 15. مجلس، مشكل سهامداران عدالت را بیشتر نكند!

 16. فیلمی از هجوم مردم برای خریدهای "جمعه سیاه"   

 17. چه‌کسی مسوول گوشی‌های سرقتی است؟

 18. طی تماس تلفنی؛ آمریکا درباره توقف مجهز کردن کردهای سوریه به ترکیه تضمین داد

 19. اشک افسران ارتش هنگام بدرقه مردم از شهر سرپل ذهاب   

 20. زن22ساله در آخرین لحظات عمر: شوهرم مرا از طبقه چهارم پرت کرد

 21. کمک ۱۱ میلیارد تومانی صاحبان سهام عدالت به دولت

 22. ۳۲هزار بسته لوازم‌التحریر میان دانش‌آموزان زلزله‌زده توزیع می‌شود

 23. وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری در ترکیه

 24. ترامپ و آرزوی برباد رفته شخصیت امسال مجله تایم!

 25. 5 اشتباه هنگام کاهش وزن

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 2. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 3. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 4. دلار زیر بار واقعیت می‌رود؟

 5. ابتکار: برای تسهیل حضور زنان در ورزشگاه‌ها آئین‌نامه تصویب شده است

 6. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 7. وعده صادق

 8. حمید فرخ‌نژاد:در سینما بیشتر هزینه‌ها رویکرد سیاسی دارد/فرهنگ مثل اکسیژن در اطراف ماست

 9. هندی‌ها روی سیب ایران ۵۰ درصد تعرفه می‌بندند

 10. وعده سیف برای سپرده‌گذاران غیرمجازهای واگذار شده/ قفل"البرز ایرانیان" شکست

 11. اولین واکنش رسمی حزب‌الله لبنان به بازگشت حریری

 12. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 13. کمیته مسابقات AFC اعلام کرد: تیم‌های عربستانی باید به ایران بیایند

 14. واژگونی تریلر حامل بار ماهی در کرمان  

 15. انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک

 16. ماجرای کمک ۱۰ میلیاردی فرح پهلوی به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

 17. با تلگرام از وضعیت جاده‌ها شکایت کنید!

 18. نمایی از کفش طلای چهارم لیونل مسی  

 19. هجوم آمریکایی‌ها به فروشگاه‌ها در جمعه سیاه  

 20. ابرچالش ورشکستگی برخی صندوق‎های بازنشستگی در راه است

 21. فتاح خبر داد: آمادگی کمیته امداد برای پایان دادن به کلاف سردرگم مسکن مهر

 22. کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟

 23. تو می مانی و دیوارهای فرو ریخته پر از خاطره....

 24. خطر آسیب‌های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!

 25. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

پربحث‌های هفته

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 3. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 4. دقیقا کجایی؟

 5. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 8. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 9. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 10. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 11. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 12. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 13. ویرگول نجومی!

 14. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 15. پیلِ زلزله‌ی ازگله

 16. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 17. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 18. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 19. کیم جونگ اون "شادی" را در کره‌شمالی ممنوع کرد!

 20. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 21. بازار ایران را به فرانسه ندهید

 22. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 23. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 24. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 25. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

پربحث‌های اخیر

 1. فردا؛ جلسه غیر علنی مجلس با حضور رئیس کل بانک مرکزی

 2. حضور فرمانده ارتش در کمیسیون امنیت/ ۱۴ سئوال از وزیر اقتصاد

 3. نشست سران سه قوه به میزبانی رئیس جمهور برگزار می شود

 4. دریادار خانزادی: نیروی دریایی اجازه نداده استکبار جهانی منافع ایران را به خظر بیندازد

 5. سردار جزایری: تا محو رژیم صهیونیستی و اخراج آمریکا از منطقه مقاومت ادامه دارد/ دستگاه دیپلماسی علیه آمریکا اقامه دعوا کند

 6. حضور مجدد «رحیم‌مشایی» در دادسرا

 7. بسيج و امنيت ملی

 8. ورود کمیسیون انرژی مجلس به نحوه فروش گاز/ صادرات گاز به صورت خام یا تبدیل محصولات پتروشیمی

 9. کاخ سفید: به حمایت از عربستان در برابر ایران متعهد هستیم

 10. تاکید اشرف غنی بر توسعه روابط افغانستان و ایران

 11. دولت روحانی از مردم کناره گیری می کند؟

 12. عضو اسبق کمیسیون اصل نود: ١١ حکم قطعی علیه احمدی‎نژاد صادر شده

 13. لاریجانی: ریشه‌کنی تمامی اشکال ‌تروریسم، نیازمند تلاش جمعی همه ‌کشورهاست

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش درباره مصوبات اجلاس سوچی

 16. واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 2. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 3. وعده صادق

 4. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 5. ماجرای کمک ۱۰ میلیاردی فرح پهلوی به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

 6. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

 7. نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش درباره مصوبات اجلاس سوچی

 8. واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

 9. جهانگیری: تحریم‌های آمریکا باعث تقویت توان و افزایش تولید ملی ایران شده است

 10. با ناو موشک انداز جدید ایرانی آشنا شوید

 11. #شهدای_مدافع_حرم ترند شدند

 12. سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: لزوم هوشیاری در مقابل توطئه‌های شکست‌خوردگان

 13. قاسمی: ولیعهد ماجراجوی سعودی به سرنوشت محتوم دیکتاتورهای معروف منطقه بیندیشد

 14. توئیت عربی ظریف در واکنش به حمله تروریستی مصر/ عکس

 15. پیروزی‌های جبهه مقاومت مقدمه نابودی رژیم صهیونیستی‌ و آل‌سعود است

 16. حضور ژنرال سلیمانی در بوکمال و عزم قاطع جبهه مقاومت برای بیرون راندن آمریکا از سوریه

 17. کدخدایی: شورای نگهبان محل چانه‌زنی سیاسی نیست

 18. نامه سردار سلیمانی به صاحب خانه‌ای در بوکمال که مقر عملیات بود

 19. حزب کارگزاران: نگران حفظ دستاورد پیروزی در انتخابات هستیم

 20. مقاومت تا محو رژیم صهیونیستی و اخراج آمریکا از منطقه ادامه دارد

 21. احتمال صدور حکم اعدام برای خاوری

 22. نتایج مذاکرات اصلاح‌طلب‌ها با شورای نگهبان به روایت تابش

 23. علی لاریجانی: آمریکایی‌ها به دنبال ماجراجویی جدید هستند

 24. گردن‌آویز سنتی مردم بولیوی بر گردن جهانگیری  

 25. صدیقی: بسیج مردمی یمن به زودی پیروز خواهد شد/عجب بد مادری هستند و بد تخمی در رحم عربستان کاشتند

پربحث‌های هفته

 1. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 4. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 5. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 6. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 7. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 8. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 9. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 10. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 11. واکنش آذری جهرمی به حاشیه‌سازی برای اسحاق جهانگیری و فرمانده سپاه  

 12. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 15. پایان موقت بست‌نشینی بقایی و یاران

 16. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 17. وعده صادق

 18. مقتدی صدر: ایران از سفرم به عربستان ناراحت است / با سردار سلیمانی در مراسم ختم پدرش گفتگو کردم

 19. خنده ظریف و لاوروف در حاشیه اجلاس سوچی

 20. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 21. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 22. حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

 23. جهانگيری: پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام باید بازخواست شوند

 24. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 25. انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

آخرین عناوین