یادداشت علی مطهری درباره پدیده آقازادگی

گروه سیاسی الف،   3960621001 ۳۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

علی مطهری در یادداشتی با عنوان مسئله آقازادگی در هفته نامه صدا نوشت:

آقازادگی اصطلاحی است که تا چندین سال پیش مختص بیت علما و خصوصا مراجع تقلید بود. فلان پسر یک مرجع تقلید را «آقازاده» می‌نامیدند که البته، هم مفهوم مثبت داشت و هم مفهوم منفی. آنجا که او دخالتی در امور بیت نداشت و به کار خود مثلا تحصیل علم مشغول بود او را صالح می‌دانستند و کسی به او کار نداشت اما اگر دخالتی در امور بیت خصوصا در امور مالی و تقسیم سهم امام داشت هرچند به عدالت رفتار می‌کرد معمولا مشمول اصطلاح «آقازاده» به مفهوم منفی آن می‌شد. اما بعد از انقلاب، کلمه آقازاده از بیت مراجع تقلید به بیت همه علمایی که نقشی در انقلاب اسلامی داشتند گسترش یافت خصوصا فرزندانی از آنها که مسئولیتی در جمهوری اسلامی پیدا کردند. اولین بار این تعبیر ظاهرا درباره فرزندان مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به کار رفت و بعدا به دیگران سرایت کرد. در دوره ریاست ‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد به موضوع آقازاده‌ها دامن زده شد و عوام‌فریبی‌‌هایی صورت گرفت. اخیرا نیز رسانه‌ها به این موضوع زیاد می‌پردازند و گاهی بی‌انصافی می‌شود و البته امروز دیگر این اصطلاح منحصر به فرزندان علمای مسئول نیست بلکه شامل فرزندان همه مسئولان عالی‌رتبه می‌شود.


‎این امر دو اثر منفی دارد. یکی اینکه ریا و نفاق را باعث می‌شود، به این ترتیب که بچه‌های بعضی علما که مثلا استعداد و علاقه پزشکی یا مهندسی یا تجاری و مانند اینها را دارند به گونه‌ای الزام می‌شوند که به خاطر موقعیت پدر بهتر است طلبه بشوی، بدون آنکه علاقه کافی در او وجود داشته باشد و طبعا در آینده هم فرد مؤثری نخواهد شد. البته اگر علاقه داشته باشد اشکالی ندارد بلکه مفید است.


‎اثر منفی دیگر آن این است که گاهی حق این جوانان و استعداد آنها ضایع می‌شود؛ یعنی فردی که تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم را دارد و مراحل آن را پله‌پله طی کرده و اصلح است، به خاطر مسئولیت پدرش و سروصدایی که رسانه‌ها ممکن است ایجاد کنند از آن پست محروم و استعداد او معطل باقی می‌ماند. البته قبول داریم که در مواردی، از موقعیت‌ پدران برای فرزندان سوءاستفاده شده و فرزندانی بدون آنکه شایستگی لازم را داشته باشند پست‌های مهم را اشغال کرده‌اند و حق افرادی ضایع شده است، ولی این امر نباید باعث شود که حق فرزندان صالح و توانای مسئولان کشور و در واقع حق مردم نادیده گرفته شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۵ اسفند ۱۳۹۶بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج
۱۸ بهمن ۱۳۹۶آیت‌الله یزدی: اجازه نمی‌دهیم آقازاده‌ای به‌واسطه آقازادگی از فیلترها عبور کند
۲۷ دی ۱۳۹۶ترامپ «ژن خوب» دارد  
۲۷ آذر ۱۳۹۶بعد از ژن خوب، آی کیو بالا هم خبرساز شد  
۲۷ آذر ۱۳۹۶دادستان کل کشور: برخی مقامات یا فرزندانشان یا وابستگان آنها در قاچاق سهم دارند
۲۵ آذر ۱۳۹۶پس از ماجرای ژن خوب پسر عارف/ حسین مرعشی: مشکل ما و خانواده هاشمی آی کیوی بالای‌مان است
۸ آذر ۱۳۹۶عارف: اگر جای پسرم بودم «ژن خوب» را مطرح نمی‌کردم/ مردم بروند و توانایی وی را مطالعه کنند/ اینکه به خاطر بحث آقازادگی عده‌ای به همین دلیل محروم می‌شوند را رد می‌‌کنم
۶ آبان ۱۳۹۶برخی هلدینگ‌ها حیات خلوت آقازاده‌ها شده است/ مدیریت سیاسی شرکت های واگذار شده به صندوق‌های بازنشستگی
۵ آبان ۱۳۹۶ژن خوب دوران پهلوی را بشناسید
۴ آبان ۱۳۹۶ژن خوب دوران پهلوی را بشناسید
۳۰ مهر ۱۳۹۶از زنبیل قرمز بقایی تا تحصیل پسر معصومه ابتکار در آمریکا و کاسبان مراسم اربعین
۱۷ مهر ۱۳۹۶آیا ژن خوب، باعث جهش اقتصادی اروپا شد؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۰۴۳۰۱:۰۵:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
درود بر مطهرى
ناشناس۱۰۱۶۵۳۲۱:۰۴:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
احمدی‌نژاد خودش گفته همه مشکلات تقصیر منه دیگه بحثی نمیمونه مقصر دهه شصت هم که پیدا شد!!
ناشناس۱۰۱۰۵۶۰۱:۳۲:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بله ما از شما انتظار داریم که اینطور استدلال کنید، بهرحال شما خودتون آقازاده هستید.
ناشناس۱۰۱۷۱۶۰۰:۱۱:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آدم رو یاد نظریه حقوق الهی شاهان می اندازن
ناشناس۱۰۱۰۸۰۰۶:۵۲:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری فرمایش شما متین ولی اتفاقی که در کشور ما افتاده است برای ارتقاء وپیشرفت این افراددر غالب موارد تنها امتیاز این اشخاص آقازادگی بوده وبس وشمار افرادی که واقعاواجد شرائط وشایستگی بودند بسیاربسیار بسیار کم بوده وهست.
ناشناس۱۰۱۱۰۱۰۷:۵۳:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه نکن رشد وصعود پله پله؟؟؟؟؟؟ من 18 ساله دارم کار میکنم با مدرک کارشناسی ارشد. همیشه پله رشد دیگران بودم که رابطه داشتن و رشد خودم با حرکت حلزونی بوده چون نه رابطه دارم و نه آقازاده هستم
ناشناس۱۰۱۱۰۷۰۷:۵۷:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دیدگاه آقای مطهری را نمی پذیرم اگر آقازاده ای واقعا شایسته باشد باید مشخص شود که در همه افرادی که آن شایستگی ها را دارند شایسته تر است. در صورتی که اساسا این گونه نیست و رانت واقعیت نظام بورورکراسی ما است. اگر آقازاده ای واقعا پله پله و با شایستگی بالا آمده باشد هیچ کس لفظ آقازاده را برای او به کار نمی برد. اگر آقای مطهری خلاف آن را شاهد دارند بیاورند. از آقای مطهری بعید است که چنین اظهار نظر می کنند.
ناشناس۱۰۱۱۰۸۰۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
علی مطهری و نقد اقازادگی؟!! جالبه! رطب خورده و ...!!
رضا۱۰۱۱۱۱۰۷:۵۹:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چقدر ساده قلم می زنند. و مطالب رو ساده میبینند. ظاهرا قلم فرسایی و فن بیان و موشکافی موضوعات رو از پدر شهید بزرگوارشون به ارث نبردن
شمایلی۱۰۱۱۱۵۰۸:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه بزرگ از مطهری...
قاسم۱۰۱۱۳۰۰۸:۳۱:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر بنده سمبل اقازاده هایی که صلاحیت ندارند و به خاطر نام و موقعیت پدر به جایی رسیده اند خود اقای علی مطهری است . بدون شک اگه ایشان فرزند شهید مطهری نبودند الان نه نایب رئیس مجلس و نه عضو مجلس و نه عضو هیات علمی و نه دارای مدرک دکتری و نه دارای مدرک ارشد و نه دارای مدرک کارشناسی بودند. به هر ترتیب سهمیه هایی که برای قبولی در دانشگاه به فرزندان و خانواده شهدا میدهند باید اصلاح شود . شما نوع ادبیات و دیالوگ و صحبتهای اقای مطهری را ببینید تا به صلاحیتهای ایشان پی ببرید. در ماجرای عکس سلفی با خانم موگرینی در مجلس عکس العمل اقای مطهری این بود که چه اشکالی دارد حجاب خانم موگرینی از خیلی از خانمهای ایرانی بهتر بود. این مقدار فهم نایب رئیس مجلس است. شما تا تهش را بخوان. الف نظرم را منتشر کن
ناشناس۱۰۱۱۴۹۰۸:۵۰:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
با این نظر نه سیخ سوختس نه کباب!! آقای مطهری آقازاده همیشه وسط تشک را رها نمی فرمایند.!!!
ناشناس۱۰۱۱۶۰۰۹:۱۱:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری ظاهرا دل نگران آقازاده هاست !
ناشناس۱۰۱۱۶۴۰۹:۱۶:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
مثلا شما اگر فرزند شهید مطهری نبودید، باز هم مردم تهران به شما (حداقل بار اول که کاندیدا شدید) رای میدادند؟ از خودم بگویم؛ خیر آقا! به شما رای نمی دادم به خصوص الان که یادداشت شما را در توجیه پدیده گسترده و شوم پرشدن پستهای مدیریتی با اعضای خانواده مدیران و اقوام آنها خواندم.
ناشناس۱۰۱۱۷۳۰۹:۲۶:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ولنگاری در بعضی رسانه ها موج می زند ومتاسفانه آن را به جامعه سرایت می دهند !
امیر۱۰۱۱۷۶۰۹:۲۶:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حالا کدوم اینایی که گیر بشون دادن حقشون بود جناب؟
ناشناس۱۰۱۲۵۸۱۰:۵۳:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اقای مطهری یاد دفاعیه شما از فرزند عارف افتادم که در دفاع از گفته ژن برتر افاضه فرموده بودید ایشان صفای باطن دارند که چنین حرفی زده اند.
محسن۱۰۱۲۶۸۱۱:۱۲:۳۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
کاش آقای مطهری می نوشتند.البته گاهی بعضی از آقازاده ها به حق به جایگاهی می رسند و اکثر بقیه با استفاده از موقعیت آقازادگی. آقای مطهری تمامی اینها نکند دفاعیه ای برای خودتان بود.؟چرا که اگر فرزند شهید مطهری نبودید مثل من و اکثریت مردم سر سفره انقلاب جایتان نبود.
سجاد۱۰۱۲۹۷۱۱:۵۹:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بواسطه حق چند فرزند مسئول، حق میلیون ها ایرانی ضایع شده و ایشون اینقدر سطحی به موضوع نگاه می کنند.
ناشناس۱۰۱۳۰۰۱۲:۰۰:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چون خود شما مشمول بند آقا زادگی می شوید، نظرات شما خالی از غرض نیست. ضمنا استدلال شما هم بر این موضوع بسیار ضعیف است. شما موارد نقض را بفرمایید تا ما باور کنیم.
ناشناس۱۰۱۳۳۸۱۲:۴۴:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر علی مطهری فرزند استاد مطهری نبود به نظرشما اکنون در مجلس حضور داشت یا سید حسن مصطفوی اگر نوه امام خمینی (ره )نبود امکان داشت این همه محافظ و بادیگارد و این همه بودجه به موسسه ای زیر نظر ایشان است اختصاص یابد یا فرزندان آقای رفسنجانی و یا عارف و برخی از وزرا آیا این امکانات در اختیار پرفسور موسیوند (اولین بار در دنیا قلب مصنوعی به دنیا عرضه کرد) و پرفسور علی جوان (محترع لیزر در دنیا)و مریم میرزا خانی و پرفسور لطفی (که اولین بار در دنیا منطق فازی عرضه کرد وجود دارد ) و...یا اشخاصی بی نظیر مانند علامه طباطبایی و یا علامه محمد تقی جعفری و .... نامه 53 نهج البلاغه امام علی (ع) به مالک اشتر به آقا زاده توصیه می شود بخوانند و لا تقطعن لاحد من حاشیتک و حامتک قطیعه و لا یطمعن منک فی اعتقاد عقده، تضر بمن یلیها من الناس، فی شرب او عمل مشترک، یحملون موونته علی غیرهم، فیکون مهنا ذلک لهم دونک و عیبه علیک فی الدنیاو الاخره تا بدان امام علی (ع) حتی حاضر نشد به برادر خودش و کسانی چون زیبر و یا طلحه که در راه اسلام جانفشانی زیادی داشتند امتیازی ویژه اختصاص دهد
ناشناس۱۰۱۳۵۳۱۳:۰۶:۱۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر یک چیزی دستی بهت بدیم ولمون میکنی؟
ناشناس۱۰۱۳۵۵۱۳:۱۰:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تو ایران فعلا که همیشه سواستفاده و منفی بوده. ملت رو چی فرض کردین؟
نعمت الله جوکار۱۰۱۴۵۰۱۵:۱۶:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
هیچ اشاره ای به اینکه چراهمیشه پست های کلیدی واب ونان داردر دست اقازاده هاست نکرده وبنوعی با این یادداشت قصدداشته همه اقازاده های مشکل ساز در سیستم‌راتبریه کند خصوصا انهایی که برذخایر ومنابع مالی ورانت اطلاعاتی نظام دسترسی دارند ..مردم از اقازاده های دزد وبی کفایت وناشایست وبرمسند قدرت قرارگرفته دل خوشی نداشته ویادداشت این اقازاده منتقد والبته توانا ذره ای مشروعیت برای سابراقازاده های بی کفایت وبرمسند نشسته ایجادنمی کند . ایشان خوب بود میفرمودند چرا بنده زاده های باهوش وبادرایت کل جامعه ،خانه نشین واقازاده های بی کفایت به صرف انتساب به یکی از اعضای خاندان مسئولین در راس هرم ادارات وشرکت های پردرامد قراردارند !؟
ناشناس۱۰۱۴۷۵۱۵:۵۰:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یه مورد لطفا مثال بزنید که این آقا و خانم زاده ها صلاحیت تصدی پستی رو در یک رقابت برابر داشته ولی به دلیل اینکه به قول شما رسانه ها سر و صدا نکنند از اون امتیاز صرف نظر کرده باشن!!!!!!
ناشناس۱۰۱۵۲۷۱۷:۱۲:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بزرگان علمی تاریخ اغلب ژن ناشناخته از خانواده فقیر بودند و هستند با پول و امکانات خوب شدن بهتر است ولی ژن خوب نیست تربیت با هزینه خوب و محصول خوب است
ناشناس۱۰۱۵۴۷۱۷:۳۰:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
می فرمایید تو این مملت فقط آقازاده ها تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم رو دارن؟! آیا کسی شایسته تر از یا حتی همطراز اونا پیدا نمی شه؟! بس کنین عوامفریبی رو.
ناشناس۱۰۱۵۵۰۱۷:۳۵:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر این اقازاده ها واقعا توانمندهستند یکسال بروند ودرخارج از کشور بدون حمایت مالی پدر ویا اقا ئی که زاده اوهستند خرج خودشان را دربیاورند . تا معلوم شود در دنیای رقابتی درکجا قرار میگیرند ؟ هیچ اشکالی ندارد یک اقازاده توانمند وزیر یا وکیل شود . ولی دررقابت کامل مثل همه درصف استخدام معطل بماند اگر استخدام شد کارمندساده بودن را تجربه کند ومثل همه سالها پشت میزی به کاری تکراری وخسته کننده بپردازد و چنانچه فرصت مهیا شد ارتقا بگیرد . دربانکها امروزه کارمندانی هستند که بیش از 20سال سابقه دارند ومدرک فوق لیسانس و پشت باجه تحویلداری میکنند . خیلی ها هم نیامده سر از مشاغل مدیریتی درمیاورند این در اکثر ادارات مصداق فراوان دارد .
علی۱۰۱۵۷۷۱۸:۱۸:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری شما یک پوزیش رو نام ببرید که آقایان چه با استعداد و چه بی استعداد اشتغال نکرده باشند. به نظر من تا تعاریف و شاخصه ها را درست نکنیم و قوانین به همین منوال امروزی باشند همین هست که هست
ناشناس۱۰۱۶۱۲۱۹:۳۲:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اخه این چه جور استدلالیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۱۶۳۷۲۰:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
من با آقای مطهری مخالفم این تفکر درست نیست خیلی از عزیزان ما در عین تخصص و تعهد دستشون به جایی بند نیست چون نه پدر معروفی دارند و نه کسی معرفشون هست مثلا پسر شاگرد اول آقای عارف تخصصشون رشته برق هست ولی کجا مشغولن ؟
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 3. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 4. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 5. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 6. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 7. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 8. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 9. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 10. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 11. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 12. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 13. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 14. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 15. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 16. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 17. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 18. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 19. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 20. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 21. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 22. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 23. ورزش احتمال سرماخوردگی را کاهش می‌دهد

 24. ثبات دلار و افزایش نرخ سکه / دلار ۴۴۷۹ تومان

 25. حرکت عجیب دروازه بان دویسبورگ آلمان  

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 4. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 5. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 6. زبان مادری و زبان رسمی

 7. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 8. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 9. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 10. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 11. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 12. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 13. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 14. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 15. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 16. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 17. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 18. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 19. چه ساعتی شام بخوریم؟

 20. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 21. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 22. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 23. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 24. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 25. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 4. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 7. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 8. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 9. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 12. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 13. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 14. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 15. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 16. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 19. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 20. زبان مادری و زبان رسمی

 21. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 22. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 23. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 24. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 25. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

پربحث‌های اخیر

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 3. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 4. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 5. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 6. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 7. باهنر: کشور را نمی‌توان با یک مجلس اداره کرد/ نوکسیه‌ها خیال می‌کردند می‌توانند با تاسیس حزب جلوی نظام بایستند

 8. بعیدی‌نژاد: تنها ۶/۷ درصد مردم آمریکا ایران را بزرگ‌ترین دشمن خارجی خود می‌دانند

 9. پشت پرده مخالفت اوباما برای ترور سردار سلیمانی

 10. سردار باقری: ایران و سوریه به قطعنامه آتش‌بس پایبندند

 11. محسن هاشمی: نمی‌توان به اسم انتخاب آزاد ساختار نظام را مخدوش کرد

 12. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 13. سوال از رئیس جمهور با محوریت ارز و برجام

 14. افشاگری وزیر سابق اطلاعات درباره زهرا کاظمی

 15. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 16. عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند

 17. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 18. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 3. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 4. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 5. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 6. بیانیه فراکسیون اصولگرایان خانه احزاب ایران درباره طرح مسائل تفرقه‌انگیز و فرار از پاسخگویی

 7. فردا؛ جلسه فوق العاده شورای نگهبان برای بودجه ۹۷

 8. دادستان تهران: متهمان حوادث خیابان پاسداران تعیین تکلیف شدند / عوامل اصلی بزودی آزاد نخواهند شد

 9. چرا گل به خودی می‌زنید؟

 10. ضرغامی : اصلاح طلبان خیلی بهتر از اصول گرایان مهندسی انتخابات کردند

 11. مناظره دو اصلاح طلب و اصولگرا، امشب در شبکه یک

 12. محسن رضایی :برخی مسئولان برای دشمنان و رسانه های بیگانه خوراک تبلیغی فراهم می کند

 13. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 14. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 15. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 16. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 17. آیت الله مکارم شیرازی: عاملان شهادت ماموران انتظامی کار داعشی‌ها را انجام دادند

 18. واکنش علی مطهری به نامه احمدی‌نژاد: آیا این اقدام تهدید قوه‎قضاییه به افشای حقایق نیست؟

 19. سخنگوی ناجا: ناجا و سیستم قضایی به جد در حال رسیدگی به پرونده اغتشاشگران هستند/ بررسی نحوه برخورد مامور پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 20. سخنگوی وزارت خارجه: قطعاً روزی خواهد رسید که عربستان با یک شکست مفتضحانه یمن را هم ترک خواهد کرد

 21. معمای نگرانی احمدی نژاد از پررنگ شدن سعید جلیلی

 22. ظریف: داعش زاییده حمله آمریکا به عراق است

 23. برگزاری آخرین جلسه دادگاه تجدیدنظر «بقایی»

 24. روزنامه جمهوری اسلامی: اگر اطلاعات احمدی نژاد درست است چرا به ان توجه نمی شود؟

 25. نبردهایی که «حاج قاسم» شخصا فرماندهی کرد

پربحث‌های هفته

 1. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 2. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 5. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 6. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 7. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 8. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 9. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 10. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 11. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 12. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 13. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 14. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 15. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 16. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 17. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 18. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 19. یادداشت حسین شریعتمداری / تحلیل احمقانه! /چه کسی اجازه نداده بود؟

 20. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 21. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 22. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 23. ظریف در پایان سفرش به مونیخ: آنهایی که دنبال گفت‌وگو هستند جدیت در اجرای تعهدات قبلی‌شان را نشان دهند/ امیدوارم شایسته محبت‌های رهبری باشم/ کنایه به نتانیاهو و عادل الجبیر

 24. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 25. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

آخرین عناوین