ایران نوین

یادداشت علی مطهری درباره پدیده آقازادگی

گروه سیاسی الف،   3960621001 ۳۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

علی مطهری در یادداشتی با عنوان مسئله آقازادگی در هفته نامه صدا نوشت:

آقازادگی اصطلاحی است که تا چندین سال پیش مختص بیت علما و خصوصا مراجع تقلید بود. فلان پسر یک مرجع تقلید را «آقازاده» می‌نامیدند که البته، هم مفهوم مثبت داشت و هم مفهوم منفی. آنجا که او دخالتی در امور بیت نداشت و به کار خود مثلا تحصیل علم مشغول بود او را صالح می‌دانستند و کسی به او کار نداشت اما اگر دخالتی در امور بیت خصوصا در امور مالی و تقسیم سهم امام داشت هرچند به عدالت رفتار می‌کرد معمولا مشمول اصطلاح «آقازاده» به مفهوم منفی آن می‌شد. اما بعد از انقلاب، کلمه آقازاده از بیت مراجع تقلید به بیت همه علمایی که نقشی در انقلاب اسلامی داشتند گسترش یافت خصوصا فرزندانی از آنها که مسئولیتی در جمهوری اسلامی پیدا کردند. اولین بار این تعبیر ظاهرا درباره فرزندان مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به کار رفت و بعدا به دیگران سرایت کرد. در دوره ریاست ‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد به موضوع آقازاده‌ها دامن زده شد و عوام‌فریبی‌‌هایی صورت گرفت. اخیرا نیز رسانه‌ها به این موضوع زیاد می‌پردازند و گاهی بی‌انصافی می‌شود و البته امروز دیگر این اصطلاح منحصر به فرزندان علمای مسئول نیست بلکه شامل فرزندان همه مسئولان عالی‌رتبه می‌شود.


‎این امر دو اثر منفی دارد. یکی اینکه ریا و نفاق را باعث می‌شود، به این ترتیب که بچه‌های بعضی علما که مثلا استعداد و علاقه پزشکی یا مهندسی یا تجاری و مانند اینها را دارند به گونه‌ای الزام می‌شوند که به خاطر موقعیت پدر بهتر است طلبه بشوی، بدون آنکه علاقه کافی در او وجود داشته باشد و طبعا در آینده هم فرد مؤثری نخواهد شد. البته اگر علاقه داشته باشد اشکالی ندارد بلکه مفید است.


‎اثر منفی دیگر آن این است که گاهی حق این جوانان و استعداد آنها ضایع می‌شود؛ یعنی فردی که تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم را دارد و مراحل آن را پله‌پله طی کرده و اصلح است، به خاطر مسئولیت پدرش و سروصدایی که رسانه‌ها ممکن است ایجاد کنند از آن پست محروم و استعداد او معطل باقی می‌ماند. البته قبول داریم که در مواردی، از موقعیت‌ پدران برای فرزندان سوءاستفاده شده و فرزندانی بدون آنکه شایستگی لازم را داشته باشند پست‌های مهم را اشغال کرده‌اند و حق افرادی ضایع شده است، ولی این امر نباید باعث شود که حق فرزندان صالح و توانای مسئولان کشور و در واقع حق مردم نادیده گرفته شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۰۴۳۰۱:۰۵:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
درود بر مطهرى
ناشناس۱۰۱۶۵۳۲۱:۰۴:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
احمدی‌نژاد خودش گفته همه مشکلات تقصیر منه دیگه بحثی نمیمونه مقصر دهه شصت هم که پیدا شد!!
ناشناس۱۰۱۰۵۶۰۱:۳۲:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بله ما از شما انتظار داریم که اینطور استدلال کنید، بهرحال شما خودتون آقازاده هستید.
ناشناس۱۰۱۷۱۶۰۰:۱۱:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آدم رو یاد نظریه حقوق الهی شاهان می اندازن
ناشناس۱۰۱۰۸۰۰۶:۵۲:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری فرمایش شما متین ولی اتفاقی که در کشور ما افتاده است برای ارتقاء وپیشرفت این افراددر غالب موارد تنها امتیاز این اشخاص آقازادگی بوده وبس وشمار افرادی که واقعاواجد شرائط وشایستگی بودند بسیاربسیار بسیار کم بوده وهست.
ناشناس۱۰۱۱۰۱۰۷:۵۳:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه نکن رشد وصعود پله پله؟؟؟؟؟؟ من 18 ساله دارم کار میکنم با مدرک کارشناسی ارشد. همیشه پله رشد دیگران بودم که رابطه داشتن و رشد خودم با حرکت حلزونی بوده چون نه رابطه دارم و نه آقازاده هستم
ناشناس۱۰۱۱۰۷۰۷:۵۷:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دیدگاه آقای مطهری را نمی پذیرم اگر آقازاده ای واقعا شایسته باشد باید مشخص شود که در همه افرادی که آن شایستگی ها را دارند شایسته تر است. در صورتی که اساسا این گونه نیست و رانت واقعیت نظام بورورکراسی ما است. اگر آقازاده ای واقعا پله پله و با شایستگی بالا آمده باشد هیچ کس لفظ آقازاده را برای او به کار نمی برد. اگر آقای مطهری خلاف آن را شاهد دارند بیاورند. از آقای مطهری بعید است که چنین اظهار نظر می کنند.
ناشناس۱۰۱۱۰۸۰۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
علی مطهری و نقد اقازادگی؟!! جالبه! رطب خورده و ...!!
رضا۱۰۱۱۱۱۰۷:۵۹:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چقدر ساده قلم می زنند. و مطالب رو ساده میبینند. ظاهرا قلم فرسایی و فن بیان و موشکافی موضوعات رو از پدر شهید بزرگوارشون به ارث نبردن
شمایلی۱۰۱۱۱۵۰۸:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه بزرگ از مطهری...
قاسم۱۰۱۱۳۰۰۸:۳۱:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر بنده سمبل اقازاده هایی که صلاحیت ندارند و به خاطر نام و موقعیت پدر به جایی رسیده اند خود اقای علی مطهری است . بدون شک اگه ایشان فرزند شهید مطهری نبودند الان نه نایب رئیس مجلس و نه عضو مجلس و نه عضو هیات علمی و نه دارای مدرک دکتری و نه دارای مدرک ارشد و نه دارای مدرک کارشناسی بودند. به هر ترتیب سهمیه هایی که برای قبولی در دانشگاه به فرزندان و خانواده شهدا میدهند باید اصلاح شود . شما نوع ادبیات و دیالوگ و صحبتهای اقای مطهری را ببینید تا به صلاحیتهای ایشان پی ببرید. در ماجرای عکس سلفی با خانم موگرینی در مجلس عکس العمل اقای مطهری این بود که چه اشکالی دارد حجاب خانم موگرینی از خیلی از خانمهای ایرانی بهتر بود. این مقدار فهم نایب رئیس مجلس است. شما تا تهش را بخوان. الف نظرم را منتشر کن
ناشناس۱۰۱۱۴۹۰۸:۵۰:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
با این نظر نه سیخ سوختس نه کباب!! آقای مطهری آقازاده همیشه وسط تشک را رها نمی فرمایند.!!!
ناشناس۱۰۱۱۶۰۰۹:۱۱:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری ظاهرا دل نگران آقازاده هاست !
ناشناس۱۰۱۱۶۴۰۹:۱۶:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
مثلا شما اگر فرزند شهید مطهری نبودید، باز هم مردم تهران به شما (حداقل بار اول که کاندیدا شدید) رای میدادند؟ از خودم بگویم؛ خیر آقا! به شما رای نمی دادم به خصوص الان که یادداشت شما را در توجیه پدیده گسترده و شوم پرشدن پستهای مدیریتی با اعضای خانواده مدیران و اقوام آنها خواندم.
ناشناس۱۰۱۱۷۳۰۹:۲۶:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ولنگاری در بعضی رسانه ها موج می زند ومتاسفانه آن را به جامعه سرایت می دهند !
امیر۱۰۱۱۷۶۰۹:۲۶:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حالا کدوم اینایی که گیر بشون دادن حقشون بود جناب؟
ناشناس۱۰۱۲۵۸۱۰:۵۳:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اقای مطهری یاد دفاعیه شما از فرزند عارف افتادم که در دفاع از گفته ژن برتر افاضه فرموده بودید ایشان صفای باطن دارند که چنین حرفی زده اند.
محسن۱۰۱۲۶۸۱۱:۱۲:۳۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
کاش آقای مطهری می نوشتند.البته گاهی بعضی از آقازاده ها به حق به جایگاهی می رسند و اکثر بقیه با استفاده از موقعیت آقازادگی. آقای مطهری تمامی اینها نکند دفاعیه ای برای خودتان بود.؟چرا که اگر فرزند شهید مطهری نبودید مثل من و اکثریت مردم سر سفره انقلاب جایتان نبود.
سجاد۱۰۱۲۹۷۱۱:۵۹:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بواسطه حق چند فرزند مسئول، حق میلیون ها ایرانی ضایع شده و ایشون اینقدر سطحی به موضوع نگاه می کنند.
ناشناس۱۰۱۳۰۰۱۲:۰۰:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چون خود شما مشمول بند آقا زادگی می شوید، نظرات شما خالی از غرض نیست. ضمنا استدلال شما هم بر این موضوع بسیار ضعیف است. شما موارد نقض را بفرمایید تا ما باور کنیم.
ناشناس۱۰۱۳۳۸۱۲:۴۴:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر علی مطهری فرزند استاد مطهری نبود به نظرشما اکنون در مجلس حضور داشت یا سید حسن مصطفوی اگر نوه امام خمینی (ره )نبود امکان داشت این همه محافظ و بادیگارد و این همه بودجه به موسسه ای زیر نظر ایشان است اختصاص یابد یا فرزندان آقای رفسنجانی و یا عارف و برخی از وزرا آیا این امکانات در اختیار پرفسور موسیوند (اولین بار در دنیا قلب مصنوعی به دنیا عرضه کرد) و پرفسور علی جوان (محترع لیزر در دنیا)و مریم میرزا خانی و پرفسور لطفی (که اولین بار در دنیا منطق فازی عرضه کرد وجود دارد ) و...یا اشخاصی بی نظیر مانند علامه طباطبایی و یا علامه محمد تقی جعفری و .... نامه 53 نهج البلاغه امام علی (ع) به مالک اشتر به آقا زاده توصیه می شود بخوانند و لا تقطعن لاحد من حاشیتک و حامتک قطیعه و لا یطمعن منک فی اعتقاد عقده، تضر بمن یلیها من الناس، فی شرب او عمل مشترک، یحملون موونته علی غیرهم، فیکون مهنا ذلک لهم دونک و عیبه علیک فی الدنیاو الاخره تا بدان امام علی (ع) حتی حاضر نشد به برادر خودش و کسانی چون زیبر و یا طلحه که در راه اسلام جانفشانی زیادی داشتند امتیازی ویژه اختصاص دهد
ناشناس۱۰۱۳۵۳۱۳:۰۶:۱۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر یک چیزی دستی بهت بدیم ولمون میکنی؟
ناشناس۱۰۱۳۵۵۱۳:۱۰:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تو ایران فعلا که همیشه سواستفاده و منفی بوده. ملت رو چی فرض کردین؟
نعمت الله جوکار۱۰۱۴۵۰۱۵:۱۶:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
هیچ اشاره ای به اینکه چراهمیشه پست های کلیدی واب ونان داردر دست اقازاده هاست نکرده وبنوعی با این یادداشت قصدداشته همه اقازاده های مشکل ساز در سیستم‌راتبریه کند خصوصا انهایی که برذخایر ومنابع مالی ورانت اطلاعاتی نظام دسترسی دارند ..مردم از اقازاده های دزد وبی کفایت وناشایست وبرمسند قدرت قرارگرفته دل خوشی نداشته ویادداشت این اقازاده منتقد والبته توانا ذره ای مشروعیت برای سابراقازاده های بی کفایت وبرمسند نشسته ایجادنمی کند . ایشان خوب بود میفرمودند چرا بنده زاده های باهوش وبادرایت کل جامعه ،خانه نشین واقازاده های بی کفایت به صرف انتساب به یکی از اعضای خاندان مسئولین در راس هرم ادارات وشرکت های پردرامد قراردارند !؟
ناشناس۱۰۱۴۷۵۱۵:۵۰:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یه مورد لطفا مثال بزنید که این آقا و خانم زاده ها صلاحیت تصدی پستی رو در یک رقابت برابر داشته ولی به دلیل اینکه به قول شما رسانه ها سر و صدا نکنند از اون امتیاز صرف نظر کرده باشن!!!!!!
ناشناس۱۰۱۵۲۷۱۷:۱۲:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بزرگان علمی تاریخ اغلب ژن ناشناخته از خانواده فقیر بودند و هستند با پول و امکانات خوب شدن بهتر است ولی ژن خوب نیست تربیت با هزینه خوب و محصول خوب است
ناشناس۱۰۱۵۴۷۱۷:۳۰:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
می فرمایید تو این مملت فقط آقازاده ها تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم رو دارن؟! آیا کسی شایسته تر از یا حتی همطراز اونا پیدا نمی شه؟! بس کنین عوامفریبی رو.
ناشناس۱۰۱۵۵۰۱۷:۳۵:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر این اقازاده ها واقعا توانمندهستند یکسال بروند ودرخارج از کشور بدون حمایت مالی پدر ویا اقا ئی که زاده اوهستند خرج خودشان را دربیاورند . تا معلوم شود در دنیای رقابتی درکجا قرار میگیرند ؟ هیچ اشکالی ندارد یک اقازاده توانمند وزیر یا وکیل شود . ولی دررقابت کامل مثل همه درصف استخدام معطل بماند اگر استخدام شد کارمندساده بودن را تجربه کند ومثل همه سالها پشت میزی به کاری تکراری وخسته کننده بپردازد و چنانچه فرصت مهیا شد ارتقا بگیرد . دربانکها امروزه کارمندانی هستند که بیش از 20سال سابقه دارند ومدرک فوق لیسانس و پشت باجه تحویلداری میکنند . خیلی ها هم نیامده سر از مشاغل مدیریتی درمیاورند این در اکثر ادارات مصداق فراوان دارد .
علی۱۰۱۵۷۷۱۸:۱۸:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری شما یک پوزیش رو نام ببرید که آقایان چه با استعداد و چه بی استعداد اشتغال نکرده باشند. به نظر من تا تعاریف و شاخصه ها را درست نکنیم و قوانین به همین منوال امروزی باشند همین هست که هست
ناشناس۱۰۱۶۱۲۱۹:۳۲:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اخه این چه جور استدلالیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۱۶۳۷۲۰:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
من با آقای مطهری مخالفم این تفکر درست نیست خیلی از عزیزان ما در عین تخصص و تعهد دستشون به جایی بند نیست چون نه پدر معروفی دارند و نه کسی معرفشون هست مثلا پسر شاگرد اول آقای عارف تخصصشون رشته برق هست ولی کجا مشغولن ؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

نیسانهواپیمایی قطر

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 2. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 3. آمريكا ديگر كدخداي اروپا نيست؟

 4. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 5. رشد اقتصادي و مصائب نظام آماري

 6. ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت

 7. جانشین موقت منصوریان در استقلال مشخص شد

 8. ملاقات وزرای خارجه ایران و فرانسه

 9. انتقاد رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام

 10. آمریکا به دنبال ایجاد ائتلاف علیه برجام است

 11. کودک خارجی بدون خانواده از کشور طرد نخواهد شد

 12. اقلیم کردستان: مصوبات پارلمان عراق علیه همه پرسی اهمیت زیادی ندارد

 13. بحرین: خواستار تسلیم شدن قطر نشده‌ایم

 14. منصوریان: تنها ترین فرد تاریخ استقلالم

 15. قلعه‌نویی: خدا لعنت کند آنهایی را که استقلال را به این روز انداختند

 16. ترامپ: «هیلاری» به کره شمالی مجوز هسته ای شدن داد

 17. قلعه‌نویی:خدا لعنت کند آن‌هایی که استقلال رابه این روزانداختند/زمان من این تیم ازمیلان هم بالاتر بود

 18. درخواست رئیس شورای اروپا درباره برجام

 19. گوگل رسما مالک جدید اچ تی سی شد

 20. بوی استعفا می‌آید؛ منصوریان حلالیت طلبید

 21. روحانی: اگر آمریکا از برجام خارج شود یعنی دست ایران برای هرگونه انتخابی باز است/منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

 22. سیمرغ صلح بربام آزادی

 23. اردوغان: همه پرسی اقلیم کردستان لغو شود

 24. بستري شدن بازيگر مشهور ايراني در برزيل

 25. رییس جمهور در جمع سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد  

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 2. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 3. آمريكا ديگر كدخداي اروپا نيست؟

 4. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 5. رشد اقتصادي و مصائب نظام آماري

 6. ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت

 7. ملاقات وزرای خارجه ایران و فرانسه

 8. انتقاد رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام

 9. آمریکا به دنبال ایجاد ائتلاف علیه برجام است

 10. کودک خارجی بدون خانواده از کشور طرد نخواهد شد

 11. اقلیم کردستان: مصوبات پارلمان عراق علیه همه پرسی اهمیت زیادی ندارد

 12. بحرین: خواستار تسلیم شدن قطر نشده‌ایم

 13. منصوریان: تنها ترین فرد تاریخ استقلالم

 14. قلعه‌نویی: خدا لعنت کند آنهایی را که استقلال را به این روز انداختند

 15. ترامپ: «هیلاری» به کره شمالی مجوز هسته ای شدن داد

 16. قلعه‌نویی:خدا لعنت کند آن‌هایی که استقلال رابه این روزانداختند/زمان من این تیم ازمیلان هم بالاتر بود

 17. درخواست رئیس شورای اروپا درباره برجام

 18. گوگل رسما مالک جدید اچ تی سی شد

 19. بوی استعفا می‌آید؛ منصوریان حلالیت طلبید

 20. روحانی: اگر آمریکا از برجام خارج شود یعنی دست ایران برای هرگونه انتخابی باز است/منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

 21. سیمرغ صلح بربام آزادی

 22. اردوغان: همه پرسی اقلیم کردستان لغو شود

 23. بستري شدن بازيگر مشهور ايراني در برزيل

 24. رییس جمهور در جمع سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد  

 25. ارائه محدود اینترنت رایگان در مکان‌های عمومی

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 2. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 3. بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان؛ آمریکا فروش هواپیمای مسافربری را به ایران ممنوع کرد

 4. سیف: من هیچ وقت نمی رفتم در جایی که مجوز از بانک مرکزی ندارد، سرمایه گذاری کنم/ کاسپینی‌ها پای اشتباه خود بایستند

 5. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 6. جهانگیری: روحانی پیگیر وعده‌های انتخاباتی خود است/ جلوی ورود زنان به استادیوم را گرفتند؛ فکر کردید کار خوبی کردید

 7. ملوک زندانی شرف است از شرف او حمایت کنید

 8. فراموشی سیف از مجوز سال ۹۴ بانک مرکزی به موسسه کاسپین/ آقای رئیس کل! شما باید پاسخگوی مجوز فعالیت کاسپین باشید

 9. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 10. ترامپ: تا یک ماه دیگر خواهید دید که چه خواهم کرد/ در برابر ایران بیکار نمی‌نشینیم

 11. رگ خوابی برای تحقیر زن

 12. سخنگوی وزارت امورخاجه میهمان ویژه الف می شود/ سوالات خود درباره مسایل سیاست خارجی و دیپلماسی را از او بپرسید

 13. سرنوشت مبهم فروش ۱۶۰ بوئینگ به ایرلاین‌های ایرانی/ نقض فاحش برجام از سوی آمریکایی‌ها

 14. پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

 15. حدادعادل:احمدی‌نژاد رایانه‌ای است که نرم‌افزارش را نمی‌دانیم/ ۱۶ میلیون رای نتیجه تشکیل جمنا بود

 16. جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

 17. درخواست قصاصِ دختر ملی‌پوش فوتسال به خاطر تصادف با پلیس/پدر مقتول: آن دختر درحال مستی پسرم را کشت

 18. فقط چند روز برای بازگشت به شرایط هسته‌ای قبل از برجام نیاز داریم

 19. این بنز ۵ میلیاردی چگونه وارد کشور شده است؟+ تصویر

 20. همبرگر 250 هزار تومانی در لواسان + عکس

 21. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 22. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 23. واکنش بانک مرکزی به خبر الف؛ آقای سیف نگفتند که موسسه کاسپین فاقد مجوز است+عکس

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس ناچارند از خانواده‌ها کمک مالی بگیرند

 25. قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

پربحث‌های اخیر

 1. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 2. ملاقات وزرای خارجه ایران و فرانسه

 3. انتقاد رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام

 4. آمریکا به دنبال ایجاد ائتلاف علیه برجام است

 5. اقلیم کردستان: مصوبات پارلمان عراق علیه همه پرسی اهمیت زیادی ندارد

 6. بحرین: خواستار تسلیم شدن قطر نشده‌ایم

 7. ترامپ: «هیلاری» به کره شمالی مجوز هسته ای شدن داد

 8. درخواست رئیس شورای اروپا درباره برجام

 9. روحانی: اگر آمریکا از برجام خارج شود یعنی دست ایران برای هرگونه انتخابی باز است/منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

 10. اردوغان: همه پرسی اقلیم کردستان لغو شود

 11. رییس جمهور در جمع سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد  

 12. نشست مشترک ترامپ و محمود عباس

 13. آیت‌الله جنتی: تا شاخ غول آمریکا، اسرائیل و عربستان نشکند، مشکلی از بشریت حل نمی‌شود

 14. روحانی در جلسه با رهبران مسلمان آمریکا؛ اسلام به ما گفته با رأی و نظر مردم و با علم، دانش و حکمت جامعه‌مان را اداره کنیم

 15. توافق بارزانی و معصوم برای اعزام هیأت مذاکره کننده به بغداد

 16. مرکل: بحران کره باید با ساز و کار مشابه برجام حل شود

 17. وزیر خارجه انگلیس: احتمال خروج آمریکا از برجام 50 ـ 50 است

 18. روحانی در دیدار می: ایران آماده توسعه روابط خود با انگلستان است

 19. عادل الجبیر: معتقدیم که ایران به برجام متعهد نیست

 20. بیانیه پایانی سومین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان

 21. ترامپ: در مورد برجام تصمیم خود را گرفته ام/ هیلی: این سخنان نشان دهنده این نیست که او برنامه ای برای خروج از برجام دارد

 22. اشپیگل: ترامپ در سخنرانی در مجمع سازمان ملل فقط از خودش تعریف کرد

 23. نمایندگان امریکا در حال گوش کردن سخنرانی روحانی  

 24. هیلی، میهمان ناخوانده نشست وزیران 1+5 با ایران

 25. سخنرانی رییس‌جمهور در سازمان ملل  

پربحث‌های دیروز

 1. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 2. ملاقات وزرای خارجه ایران و فرانسه

 3. انتقاد رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام

 4. آمریکا به دنبال ایجاد ائتلاف علیه برجام است

 5. اقلیم کردستان: مصوبات پارلمان عراق علیه همه پرسی اهمیت زیادی ندارد

 6. بحرین: خواستار تسلیم شدن قطر نشده‌ایم

 7. ترامپ: «هیلاری» به کره شمالی مجوز هسته ای شدن داد

 8. درخواست رئیس شورای اروپا درباره برجام

 9. روحانی: اگر آمریکا از برجام خارج شود یعنی دست ایران برای هرگونه انتخابی باز است/منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

 10. اردوغان: همه پرسی اقلیم کردستان لغو شود

 11. رییس جمهور در جمع سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد  

 12. نشست مشترک ترامپ و محمود عباس

 13. آیت‌الله جنتی: تا شاخ غول آمریکا، اسرائیل و عربستان نشکند، مشکلی از بشریت حل نمی‌شود

 14. روحانی در جلسه با رهبران مسلمان آمریکا؛ اسلام به ما گفته با رأی و نظر مردم و با علم، دانش و حکمت جامعه‌مان را اداره کنیم

 15. توافق بارزانی و معصوم برای اعزام هیأت مذاکره کننده به بغداد

 16. مرکل: بحران کره باید با ساز و کار مشابه برجام حل شود

 17. وزیر خارجه انگلیس: احتمال خروج آمریکا از برجام 50 ـ 50 است

 18. روحانی در دیدار می: ایران آماده توسعه روابط خود با انگلستان است

 19. عادل الجبیر: معتقدیم که ایران به برجام متعهد نیست

 20. بیانیه پایانی سومین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان

 21. ترامپ: در مورد برجام تصمیم خود را گرفته ام/ هیلی: این سخنان نشان دهنده این نیست که او برنامه ای برای خروج از برجام دارد

 22. اشپیگل: ترامپ در سخنرانی در مجمع سازمان ملل فقط از خودش تعریف کرد

 23. نمایندگان امریکا در حال گوش کردن سخنرانی روحانی  

 24. هیلی، میهمان ناخوانده نشست وزیران 1+5 با ایران

 25. سخنرانی رییس‌جمهور در سازمان ملل  

پربحث‌های هفته

 1. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 2. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 3. جهانگیری: روحانی پیگیر وعده‌های انتخاباتی خود است/ جلوی ورود زنان به استادیوم را گرفتند؛ فکر کردید کار خوبی کردید

 4. ترامپ: تا یک ماه دیگر خواهید دید که چه خواهم کرد/ در برابر ایران بیکار نمی‌نشینیم

 5. سخنگوی وزارت امورخاجه میهمان ویژه الف می شود/ سوالات خود درباره مسایل سیاست خارجی و دیپلماسی را از او بپرسید

 6. سرنوشت مبهم فروش ۱۶۰ بوئینگ به ایرلاین‌های ایرانی/ نقض فاحش برجام از سوی آمریکایی‌ها

 7. پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

 8. حدادعادل:احمدی‌نژاد رایانه‌ای است که نرم‌افزارش را نمی‌دانیم/ ۱۶ میلیون رای نتیجه تشکیل جمنا بود

 9. فقط چند روز برای بازگشت به شرایط هسته‌ای قبل از برجام نیاز داریم

 10. قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

 11. روحانی: اروپا باید پیام قاطعی درباره برجام به آمریکا بدهد/ تخلفات آمریکا در برجام، ضربه زدن به یک تعهد بین‌المللی است

 12. از جشن نماینده ی مجلس برای دوساله شدن صفحه ی اینستاگرام خود تا برگر 250 هزار تومانی در محله ی وزیر نشین لواسان

 13. آمریکا به دنبال خروج از برجام نیست/بازگشت به قبل از برجام هزینه دارد/دولت ادبیات خود را در مورد توافق هسته ای تغییر دهد

 14. امام جمعه اصفهان:اسم بچه خود را عبدالحسین و عبدالعلی نگذارید/کلمه ارباب را برای امام حسین بکار نبرید

 15. احمدی‌نژادیسم معلول دوران اصلاحات است

 16. از نشان دادن بدبختی در فیلم برای کسب جوایز تا ورشکستی بی سابقه و بحران اجتماعی پیش رو

 17. واشنگتن: انتخاب روحانی یک شانس جدید است

 18. از دعوت نکردن زنان شورای شهر مشهد به ورزشگاه آستان قدس تا اعتراض به انتصاب پیرمردها در شهرداری تهران

 19. در حفاظت از سفارت عربستان سهل‌انگاری شد/ اخبار مربوط به حصر در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد

 20. ظریف: وقت آن است آمریکا پایبندی به برجام را شروع کند

 21. ولایتی: ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض برجام است/ ایران نیازی به هواپیمای آمریکایی ندارد

 22. از عدم دخالت رهبر انقلاب در امور حصر تا برجام در حد تیم ملی والیبال

 23. قاضی پرونده کهریزک و احمدی‌نژاد: از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود/ باید دادگاه احمدی‌نژاد تشکیل می‌شد

 24. از دفاع مقتدرانه ی رهبر انقلاب از کرامت ملی ایرانیان تا عده ای که ایران را ایرانستان کردند

 25. جزییات کشف بمب در نجف‌آباد: بمب در بیرون از شهر منهدم شد/ این بسته انفجاری در اطراف منزل شهید حججی نبود

ویگو

وب‌گردی

آخرین عناوین