یادداشت علی مطهری درباره پدیده آقازادگی

گروه سیاسی الف،   3960621001 ۳۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

علی مطهری در یادداشتی با عنوان مسئله آقازادگی در هفته نامه صدا نوشت:

آقازادگی اصطلاحی است که تا چندین سال پیش مختص بیت علما و خصوصا مراجع تقلید بود. فلان پسر یک مرجع تقلید را «آقازاده» می‌نامیدند که البته، هم مفهوم مثبت داشت و هم مفهوم منفی. آنجا که او دخالتی در امور بیت نداشت و به کار خود مثلا تحصیل علم مشغول بود او را صالح می‌دانستند و کسی به او کار نداشت اما اگر دخالتی در امور بیت خصوصا در امور مالی و تقسیم سهم امام داشت هرچند به عدالت رفتار می‌کرد معمولا مشمول اصطلاح «آقازاده» به مفهوم منفی آن می‌شد. اما بعد از انقلاب، کلمه آقازاده از بیت مراجع تقلید به بیت همه علمایی که نقشی در انقلاب اسلامی داشتند گسترش یافت خصوصا فرزندانی از آنها که مسئولیتی در جمهوری اسلامی پیدا کردند. اولین بار این تعبیر ظاهرا درباره فرزندان مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به کار رفت و بعدا به دیگران سرایت کرد. در دوره ریاست ‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد به موضوع آقازاده‌ها دامن زده شد و عوام‌فریبی‌‌هایی صورت گرفت. اخیرا نیز رسانه‌ها به این موضوع زیاد می‌پردازند و گاهی بی‌انصافی می‌شود و البته امروز دیگر این اصطلاح منحصر به فرزندان علمای مسئول نیست بلکه شامل فرزندان همه مسئولان عالی‌رتبه می‌شود.


‎این امر دو اثر منفی دارد. یکی اینکه ریا و نفاق را باعث می‌شود، به این ترتیب که بچه‌های بعضی علما که مثلا استعداد و علاقه پزشکی یا مهندسی یا تجاری و مانند اینها را دارند به گونه‌ای الزام می‌شوند که به خاطر موقعیت پدر بهتر است طلبه بشوی، بدون آنکه علاقه کافی در او وجود داشته باشد و طبعا در آینده هم فرد مؤثری نخواهد شد. البته اگر علاقه داشته باشد اشکالی ندارد بلکه مفید است.


‎اثر منفی دیگر آن این است که گاهی حق این جوانان و استعداد آنها ضایع می‌شود؛ یعنی فردی که تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم را دارد و مراحل آن را پله‌پله طی کرده و اصلح است، به خاطر مسئولیت پدرش و سروصدایی که رسانه‌ها ممکن است ایجاد کنند از آن پست محروم و استعداد او معطل باقی می‌ماند. البته قبول داریم که در مواردی، از موقعیت‌ پدران برای فرزندان سوءاستفاده شده و فرزندانی بدون آنکه شایستگی لازم را داشته باشند پست‌های مهم را اشغال کرده‌اند و حق افرادی ضایع شده است، ولی این امر نباید باعث شود که حق فرزندان صالح و توانای مسئولان کشور و در واقع حق مردم نادیده گرفته شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۴ اسفند ۱۳۹۶ماجرای قرق کردن تالاب میانکاله توسط یک آقا زاده از زبان توکلی  
۱۴ اسفند ۱۳۹۶اثرات منفی کاخ نشینی و رفاه طلبی مسئولان   
۵ اسفند ۱۳۹۶بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج
۱۸ بهمن ۱۳۹۶آیت‌الله یزدی: اجازه نمی‌دهیم آقازاده‌ای به‌واسطه آقازادگی از فیلترها عبور کند
۲۷ دی ۱۳۹۶ترامپ «ژن خوب» دارد  
۲۷ آذر ۱۳۹۶بعد از ژن خوب، آی کیو بالا هم خبرساز شد  
۲۷ آذر ۱۳۹۶دادستان کل کشور: برخی مقامات یا فرزندانشان یا وابستگان آنها در قاچاق سهم دارند
۲۵ آذر ۱۳۹۶پس از ماجرای ژن خوب پسر عارف/ حسین مرعشی: مشکل ما و خانواده هاشمی آی کیوی بالای‌مان است
۸ آذر ۱۳۹۶عارف: اگر جای پسرم بودم «ژن خوب» را مطرح نمی‌کردم/ مردم بروند و توانایی وی را مطالعه کنند/ اینکه به خاطر بحث آقازادگی عده‌ای به همین دلیل محروم می‌شوند را رد می‌‌کنم
۶ آبان ۱۳۹۶برخی هلدینگ‌ها حیات خلوت آقازاده‌ها شده است/ مدیریت سیاسی شرکت های واگذار شده به صندوق‌های بازنشستگی
۵ آبان ۱۳۹۶ژن خوب دوران پهلوی را بشناسید
۴ آبان ۱۳۹۶ژن خوب دوران پهلوی را بشناسید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۰۴۳۰۱:۰۵:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
درود بر مطهرى
ناشناس۱۰۱۶۵۳۲۱:۰۴:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
احمدی‌نژاد خودش گفته همه مشکلات تقصیر منه دیگه بحثی نمیمونه مقصر دهه شصت هم که پیدا شد!!
ناشناس۱۰۱۰۵۶۰۱:۳۲:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بله ما از شما انتظار داریم که اینطور استدلال کنید، بهرحال شما خودتون آقازاده هستید.
ناشناس۱۰۱۷۱۶۰۰:۱۱:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آدم رو یاد نظریه حقوق الهی شاهان می اندازن
ناشناس۱۰۱۰۸۰۰۶:۵۲:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری فرمایش شما متین ولی اتفاقی که در کشور ما افتاده است برای ارتقاء وپیشرفت این افراددر غالب موارد تنها امتیاز این اشخاص آقازادگی بوده وبس وشمار افرادی که واقعاواجد شرائط وشایستگی بودند بسیاربسیار بسیار کم بوده وهست.
ناشناس۱۰۱۱۰۱۰۷:۵۳:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه نکن رشد وصعود پله پله؟؟؟؟؟؟ من 18 ساله دارم کار میکنم با مدرک کارشناسی ارشد. همیشه پله رشد دیگران بودم که رابطه داشتن و رشد خودم با حرکت حلزونی بوده چون نه رابطه دارم و نه آقازاده هستم
ناشناس۱۰۱۱۰۷۰۷:۵۷:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دیدگاه آقای مطهری را نمی پذیرم اگر آقازاده ای واقعا شایسته باشد باید مشخص شود که در همه افرادی که آن شایستگی ها را دارند شایسته تر است. در صورتی که اساسا این گونه نیست و رانت واقعیت نظام بورورکراسی ما است. اگر آقازاده ای واقعا پله پله و با شایستگی بالا آمده باشد هیچ کس لفظ آقازاده را برای او به کار نمی برد. اگر آقای مطهری خلاف آن را شاهد دارند بیاورند. از آقای مطهری بعید است که چنین اظهار نظر می کنند.
ناشناس۱۰۱۱۰۸۰۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
علی مطهری و نقد اقازادگی؟!! جالبه! رطب خورده و ...!!
رضا۱۰۱۱۱۱۰۷:۵۹:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چقدر ساده قلم می زنند. و مطالب رو ساده میبینند. ظاهرا قلم فرسایی و فن بیان و موشکافی موضوعات رو از پدر شهید بزرگوارشون به ارث نبردن
شمایلی۱۰۱۱۱۵۰۸:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
توجیه بزرگ از مطهری...
قاسم۱۰۱۱۳۰۰۸:۳۱:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر بنده سمبل اقازاده هایی که صلاحیت ندارند و به خاطر نام و موقعیت پدر به جایی رسیده اند خود اقای علی مطهری است . بدون شک اگه ایشان فرزند شهید مطهری نبودند الان نه نایب رئیس مجلس و نه عضو مجلس و نه عضو هیات علمی و نه دارای مدرک دکتری و نه دارای مدرک ارشد و نه دارای مدرک کارشناسی بودند. به هر ترتیب سهمیه هایی که برای قبولی در دانشگاه به فرزندان و خانواده شهدا میدهند باید اصلاح شود . شما نوع ادبیات و دیالوگ و صحبتهای اقای مطهری را ببینید تا به صلاحیتهای ایشان پی ببرید. در ماجرای عکس سلفی با خانم موگرینی در مجلس عکس العمل اقای مطهری این بود که چه اشکالی دارد حجاب خانم موگرینی از خیلی از خانمهای ایرانی بهتر بود. این مقدار فهم نایب رئیس مجلس است. شما تا تهش را بخوان. الف نظرم را منتشر کن
ناشناس۱۰۱۱۴۹۰۸:۵۰:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
با این نظر نه سیخ سوختس نه کباب!! آقای مطهری آقازاده همیشه وسط تشک را رها نمی فرمایند.!!!
ناشناس۱۰۱۱۶۰۰۹:۱۱:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری ظاهرا دل نگران آقازاده هاست !
ناشناس۱۰۱۱۶۴۰۹:۱۶:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
مثلا شما اگر فرزند شهید مطهری نبودید، باز هم مردم تهران به شما (حداقل بار اول که کاندیدا شدید) رای میدادند؟ از خودم بگویم؛ خیر آقا! به شما رای نمی دادم به خصوص الان که یادداشت شما را در توجیه پدیده گسترده و شوم پرشدن پستهای مدیریتی با اعضای خانواده مدیران و اقوام آنها خواندم.
ناشناس۱۰۱۱۷۳۰۹:۲۶:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ولنگاری در بعضی رسانه ها موج می زند ومتاسفانه آن را به جامعه سرایت می دهند !
امیر۱۰۱۱۷۶۰۹:۲۶:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
حالا کدوم اینایی که گیر بشون دادن حقشون بود جناب؟
ناشناس۱۰۱۲۵۸۱۰:۵۳:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اقای مطهری یاد دفاعیه شما از فرزند عارف افتادم که در دفاع از گفته ژن برتر افاضه فرموده بودید ایشان صفای باطن دارند که چنین حرفی زده اند.
محسن۱۰۱۲۶۸۱۱:۱۲:۳۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
کاش آقای مطهری می نوشتند.البته گاهی بعضی از آقازاده ها به حق به جایگاهی می رسند و اکثر بقیه با استفاده از موقعیت آقازادگی. آقای مطهری تمامی اینها نکند دفاعیه ای برای خودتان بود.؟چرا که اگر فرزند شهید مطهری نبودید مثل من و اکثریت مردم سر سفره انقلاب جایتان نبود.
سجاد۱۰۱۲۹۷۱۱:۵۹:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بواسطه حق چند فرزند مسئول، حق میلیون ها ایرانی ضایع شده و ایشون اینقدر سطحی به موضوع نگاه می کنند.
ناشناس۱۰۱۳۰۰۱۲:۰۰:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چون خود شما مشمول بند آقا زادگی می شوید، نظرات شما خالی از غرض نیست. ضمنا استدلال شما هم بر این موضوع بسیار ضعیف است. شما موارد نقض را بفرمایید تا ما باور کنیم.
ناشناس۱۰۱۳۳۸۱۲:۴۴:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر علی مطهری فرزند استاد مطهری نبود به نظرشما اکنون در مجلس حضور داشت یا سید حسن مصطفوی اگر نوه امام خمینی (ره )نبود امکان داشت این همه محافظ و بادیگارد و این همه بودجه به موسسه ای زیر نظر ایشان است اختصاص یابد یا فرزندان آقای رفسنجانی و یا عارف و برخی از وزرا آیا این امکانات در اختیار پرفسور موسیوند (اولین بار در دنیا قلب مصنوعی به دنیا عرضه کرد) و پرفسور علی جوان (محترع لیزر در دنیا)و مریم میرزا خانی و پرفسور لطفی (که اولین بار در دنیا منطق فازی عرضه کرد وجود دارد ) و...یا اشخاصی بی نظیر مانند علامه طباطبایی و یا علامه محمد تقی جعفری و .... نامه 53 نهج البلاغه امام علی (ع) به مالک اشتر به آقا زاده توصیه می شود بخوانند و لا تقطعن لاحد من حاشیتک و حامتک قطیعه و لا یطمعن منک فی اعتقاد عقده، تضر بمن یلیها من الناس، فی شرب او عمل مشترک، یحملون موونته علی غیرهم، فیکون مهنا ذلک لهم دونک و عیبه علیک فی الدنیاو الاخره تا بدان امام علی (ع) حتی حاضر نشد به برادر خودش و کسانی چون زیبر و یا طلحه که در راه اسلام جانفشانی زیادی داشتند امتیازی ویژه اختصاص دهد
ناشناس۱۰۱۳۵۳۱۳:۰۶:۱۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر یک چیزی دستی بهت بدیم ولمون میکنی؟
ناشناس۱۰۱۳۵۵۱۳:۱۰:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۱
تو ایران فعلا که همیشه سواستفاده و منفی بوده. ملت رو چی فرض کردین؟
نعمت الله جوکار۱۰۱۴۵۰۱۵:۱۶:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
هیچ اشاره ای به اینکه چراهمیشه پست های کلیدی واب ونان داردر دست اقازاده هاست نکرده وبنوعی با این یادداشت قصدداشته همه اقازاده های مشکل ساز در سیستم‌راتبریه کند خصوصا انهایی که برذخایر ومنابع مالی ورانت اطلاعاتی نظام دسترسی دارند ..مردم از اقازاده های دزد وبی کفایت وناشایست وبرمسند قدرت قرارگرفته دل خوشی نداشته ویادداشت این اقازاده منتقد والبته توانا ذره ای مشروعیت برای سابراقازاده های بی کفایت وبرمسند نشسته ایجادنمی کند . ایشان خوب بود میفرمودند چرا بنده زاده های باهوش وبادرایت کل جامعه ،خانه نشین واقازاده های بی کفایت به صرف انتساب به یکی از اعضای خاندان مسئولین در راس هرم ادارات وشرکت های پردرامد قراردارند !؟
ناشناس۱۰۱۴۷۵۱۵:۵۰:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
یه مورد لطفا مثال بزنید که این آقا و خانم زاده ها صلاحیت تصدی پستی رو در یک رقابت برابر داشته ولی به دلیل اینکه به قول شما رسانه ها سر و صدا نکنند از اون امتیاز صرف نظر کرده باشن!!!!!!
ناشناس۱۰۱۵۲۷۱۷:۱۲:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بزرگان علمی تاریخ اغلب ژن ناشناخته از خانواده فقیر بودند و هستند با پول و امکانات خوب شدن بهتر است ولی ژن خوب نیست تربیت با هزینه خوب و محصول خوب است
ناشناس۱۰۱۵۴۷۱۷:۳۰:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
می فرمایید تو این مملت فقط آقازاده ها تحصیلات و سابقه مناسب برای یک پست و انگیزه لازم رو دارن؟! آیا کسی شایسته تر از یا حتی همطراز اونا پیدا نمی شه؟! بس کنین عوامفریبی رو.
ناشناس۱۰۱۵۵۰۱۷:۳۵:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اگر این اقازاده ها واقعا توانمندهستند یکسال بروند ودرخارج از کشور بدون حمایت مالی پدر ویا اقا ئی که زاده اوهستند خرج خودشان را دربیاورند . تا معلوم شود در دنیای رقابتی درکجا قرار میگیرند ؟ هیچ اشکالی ندارد یک اقازاده توانمند وزیر یا وکیل شود . ولی دررقابت کامل مثل همه درصف استخدام معطل بماند اگر استخدام شد کارمندساده بودن را تجربه کند ومثل همه سالها پشت میزی به کاری تکراری وخسته کننده بپردازد و چنانچه فرصت مهیا شد ارتقا بگیرد . دربانکها امروزه کارمندانی هستند که بیش از 20سال سابقه دارند ومدرک فوق لیسانس و پشت باجه تحویلداری میکنند . خیلی ها هم نیامده سر از مشاغل مدیریتی درمیاورند این در اکثر ادارات مصداق فراوان دارد .
علی۱۰۱۵۷۷۱۸:۱۸:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای مطهری شما یک پوزیش رو نام ببرید که آقایان چه با استعداد و چه بی استعداد اشتغال نکرده باشند. به نظر من تا تعاریف و شاخصه ها را درست نکنیم و قوانین به همین منوال امروزی باشند همین هست که هست
ناشناس۱۰۱۶۱۲۱۹:۳۲:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اخه این چه جور استدلالیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۱۶۳۷۲۰:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
من با آقای مطهری مخالفم این تفکر درست نیست خیلی از عزیزان ما در عین تخصص و تعهد دستشون به جایی بند نیست چون نه پدر معروفی دارند و نه کسی معرفشون هست مثلا پسر شاگرد اول آقای عارف تخصصشون رشته برق هست ولی کجا مشغولن ؟
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 5. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 6. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 7. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 8. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 9. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 10. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 11. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 12. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 13. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 14. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 15. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 16. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 17. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 18. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 21. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 22. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 25. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 3. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 4. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 5. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 6. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 7. دادستان کل کشور: عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد

 8. 3 تُن آتش سپاه بر سر تروریست‌ها/ موشک‌باران داعش زیر دید آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

 9. فرهاد جعفری آزاد شد

 10. تدوین طرح وزارت رسیدگی به امور روستاها در مجلس

 11. توهین علی جنتی به شعرخوانی مطیعی در عید فطر  

 12. ضرغامی: افراد زیادی در لباس انقلاب رفتار طاغوتی دارند

 13. توضیحات استاندار خراسان رضوی از تلاش نافرجام گروه‌های معاند برای اقدامات تروریستی

 14. هیچ نماینده ای به جام جهانی نمی رود

 15. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 16. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 17. جزییات نامه‌ حاجی بابایی به رییس‌جمهور

 18. روحانی در گفت‌وگوی تلفنی‌ با امیر قطر: هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

 19. ثبت سفارش به‌منظور واردات «خاک برای خواب گربه»

 20. زاهدی: قوه قضائیه در احکام دانشجویان با رافت خاصی تجدیدنظر کند

 21. روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

 22. نمایندگان مجلس چهارشنبه با رهبر انقلاب دیدار می کنند

 23. موسویان : امروز نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر خارجه و حتی کنگره آمریکا هم بیشتر است

 24. استیضاح ربیعی با ۵۰ امضا کلید خورد + محورهای طرح

 25. زاهدی:قوه قضائیه در احکام دانشجویان اغتشاش‌های دی‌ماه تجدیدنظر کند

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 2. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 3. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 4. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 5. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 6. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 7. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

 8. امنیت ایران را تاجزاده حفظ کرد یا سردار سلیمانی؟

 9. احضار برخی سلبریتی‌ها به دادستانی و تحقیق برای پولهای جمع آوری شده/واریزیها همچنان ادامه دارد

 10. علت شکایت مدیرعامل سابق همشهری از عضو شورای شهر تهران

 11. با حکم فرمانده معظم کل قوا؛ حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد

 12. امیرعبداللهیان: آینده متعلق به همه یمنی‌ها و باتلاق متجاوزین است

 13. سردار وحیدی: روابط آمریکا و کره‌شمالی آینده مثبتی ندارد

 14. تعداد تذکرات کتبی به رییس جمهور در سال گذشته

 15. واعظی: مذاکره‌ای با کانادا نداشتیم که متوقف شود

 16. پاسخ رهبر انقلاب به درد و دل‌های خانواده شهدای هسته‌ای

 17. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 18. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 19. محسنی اژه‌ای: مشکلات موسسات مالی میراث گذشته است/ ماجرای نامه انتقادی سیف/ وضعیت پرونده بابک زنجانی

 20. با کفش وارد نشوید!

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 2. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 3. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 4. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 5. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 8. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 9. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 10. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 11. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 12. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 13. هزینه های عجیب در پاستور و مجلس/ نامزد احتمالی مورد حمایت اصلاح طلبان در انتخابات/ انتقاد تند کواکبیان از دولت/ سخنان رئیسی درباره شرایط مردم/ بی توجهی به فضاسازی جدید احمدی نژادی ها

 14. انتقاد تند کیهان از علی مطهری/ کنایه های نماینده زن مجلس به همکارش/ پیش بینی اقتصادی جهانگیری/ دلیل عدم حضور روحانی در جلسات مجمع مشخص شد

 15. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 16. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 17. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 18. روحانی: بچه‌ها مچکریم+عکس

 19. «سلاح ایرانی» در انتظار بازار جهانی/ «آرمیا»؛فرصتی برای جذب مشتری

 20. متن پیامک های ارسالی به نمایندگان درباره لوایحه چهار قلو بخصوص FATF / تهدیدی در کار نبود + عکس

 21. روحانی: امروز در برخی از بخش‌ها احساس عدالت در جامعه وجود دارد

 22. بیژن مقدم: انتظار از رئیس جمهور تصمیم قاطع به تغییر در کابینه با شاخص‌های کارآمدی، جوانگرایی و مردم‌داری است‌/ به منتقدین دولت اعم از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب اعتنا کنید

 23. سفرهای خارجی سلحشوری/از طرف مجلس به جام جهانی روسیه می‌روم البته با هزینه خودم

 24. ذوالنور خطاب به روحانی: با فشار، تهدید کردن و انواع راه‌ها نمایندگان را وادار به انصراف از سوال کردید

 25. ابطحی: کسانی که به روحانی رای دادند حالشان خوب نیست

آخرین عناوین