بامیلو

چند بند در آقازادگی

مهدی توکلی،   3960620342 ۱۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند بند در آقازادگی

مفهوم آقازادگی در زمان ما معکوس شده است. از مثبت به منفی، که دلیلی جز عملکرد آقایان  و آقا زاده ها ندارد، در عین این‌که با اصلاح عملکرد امکان برگرداندن معنای اصلی نیز وجود دارد. طی این سال‌ها مصادیقی از عملکرد معکوس را دیده‌ام که در زیر به بعضی اشاره می‌کنم.

۱. حق ویژه برای خود و خانواده قائل شدن ریشه همه چیز است. درک ما از مسئولیت در نظامی شیعی فرقی اصولی با دیگر حکومت‌ها دارد. آقایان در نظام شیعی خادم ملت محسوب می‌شوند نه مخدوم آن. نتیجه این نگاه متفاوت ایجاد محدودیت در بهره‌مندی مسئول و متعلقین او از تنعمات زندگی است. هرچه مسئولیت بزرگتر باشد محدودیت بیشتر است. به حدی که  دایره برخورداری رهبر در حد ضعیفترین اقشار جامعه تعریف می‌شود.

  تعریف این اصول از من نیست. فرمایش امیرالمومنین(ع) در نهج‌البلاغه است. البته این حد اعلای مراعات را انتظار ندارم آقایان رعایت کنند. بسیارکمتر از این هم باز مانع کج‌روی‌ها است.

 [تجربه شخصی: می‌خواستم برم سربازی. معلم بودم و کامپیوتر درس می‌دادم. شاگردی داشتم که پدرش معاون مهندسی نیروی زمینی سپاه بود. بدون اینکه من اقدامی کرده باشم از طریق پسرش باخبر شد و گفت به سربازی که امین باشه و کامپیوتر بدونه احتیاج داریم و برایم امریه گرفت. پدرم باخبر شد و زنگ زد به آقای معاون به اعتراض که تو به چه حقی برای پسرم امریه گرفتی. آقای معاون مجبور شد کلی استدلال بیاره تا قانعش کنه که واقعا نیاز داشتیم بهش و حق قانونی ما بوده و بخاطر آقازادگی نبوده. ]

 ۲. وظیفه مسئول در چنین نظامی حکم می‌کند که نه تنها خود مراقب بر اجرای اصل فوق باشد بلکه خانواده را نیز مقید به رعایت آن کند. طبیعتا ویژه‌خواهی برای خود و خانواده حتی در سبک‌ترین شکل، نقض اصل است. هرگونه توصیه برای کسب امتیاز برای اعضای خانواده کمک به تشدید عمل‌کرد معکوس است و آقایان را مدیون دیگران می‌کند.

 [تجربه شخصی: یک بار رفتیم شیراز با بنیاد فارس‌شناسی قرارداد بستیم که نوروز در تخت‌جمشید کنسرت برگزار کنیم. هیچ هزینه‌ای به بنیاد تحمیل نمی‌شد و درصد معینی از درآمد رو هم برمی‌داشت. همین که پدرم مطلع شد با قدرت تمام جلومون وایستاد و نگذاشت کار پیش بره. همه حرفش هم این بود که باید مزایده برگزار بشه، شاید کسی پیدا بشه به بنیاد بیشتر بده. بهش گفتم تا عید فرصتی نیست و در این‌صورت کار می‌سوزه. گفت مهم نیست. طی روال قانونی مهمتر از درآمد بنیاده. کار کلا سوخت.]

 ۳. به‌کارگیری اعضای خانواده در نهاد یا سازمان تحت مدیریت از دیگر مصادیق عملکرد معکوس است. حتی در صورتی که آن عضو لیاقت ذاتی و اکتسابی داشته باشد. چون رابطه طولی و عرضی مسئول با دیگر کارکنان را پاره می کند. اهل علم مدیریت به نکته اصولی این بند واقفند.

[تجربه شخصی: هیچ کدوم از ما بچه‌ها زیردست پدرم کار نمی‌کنیم. دو نوبت حتی، در روزنامه فردا و سایت الف کار کردنم با او منجر به اختلاف جدی باهاش شد. چون شدیدا محدودمون می‌کرد و به بقیه بیشتر بها می‌داد. برای همین نموندم پیشش و اومدم بیرون.]

۴. ایجاد ارتباط خانوادگی با دیگر آقایان شبکه‌ای بین آقازاده‌ها می‌سازد که حتی اگر آقایان نخواهند نیز عملکرد معکوس خواهد داشت. شبکه‌هایی چنین و کارکردشان را بارها دیده‌ام.

 [تجربه شخصی: ما تقریبا ارتباط خانوادگی با خانواده هیچ آقایی نداریم. دلیلش رو من بعدها فهمیدم. یکبار اتفاقی با پسر معاون یکی از وزرا آشنا شدم و از نوع کارهایی که از طریق رفقای آقازاده‌اش انجام می‌داد متحیر شدم. موقعیتی که خودم اصلا نداشتم. دلیلش هم تنظیم رابطه‌ای بود که پدرم کرده بود.]

 ۵. آقایان نباید اجازه دهند که دیگرانی خارج از دایره اطرافیان با ایجاد ارتباط با آقازاده‌ها به هر شکل، اعم از مالی، دوستی، معنوی، ... رابطه‌ای بسازند که امکان سوءاستفاده از آن وجود داشته باشد.

 [تجربه شخصی: این یکی که الی‌ماشاءالله نمونه دارم براش. دو مورد رو می‌گم. پدرم دوره هفتم نماینده تهران شده بود. از روابط عمومی مجلس کسی اومد دفتر طراحی و چاپی که داشتم و پیشنهاد داد که پنج عنوان نشریه‌ای رو که مجلس منتشر می‌کرد از اون به بعد ما انجام بدیم. درآمد قابل توجهی برای ما می‌داشت اگه می‌پذیرفتیم. درجا رد کردم چون می دونستم پدرم چه انتظاری داره و طرف هم برای چی اومده. یکبار هم سال ۸۰ می‌خواستم چاپخونه بزنم. یکی از رفقا در هیئت مدیره یکی از بانکها آشنایی داشت. رفتیم پیشش و طرف آقازادگی منو می‌دونست. زنگ زد به مدیر اعتبارات و سفارش کرد. مدیر اعتبارات هم گفت ۲۰۰ میلیون تومان بهت میدیم سه ساله با شش ماه تنفس و سود ۱۱ درصد. عالی بود برامون. شب به پدرم گفتم قضیه رو. گفت نگیر، طرف دلش برای پروژه تو نسوخته، چون پسر منی داره بهت وام میده. این بار هم درجا پذیرفتم و نگرفتم. البته پروژه چاپخونه هم هیچ‌گاه عملی نشد.]

 ۶. مصادیق ذکر شده نمونه‌ای از عملکرد های معکوس است. رعایت آنها دشوار ولی شدنی است. مهم اهتمام بر آنها است. آقازادگی با رعایت چنین اصولی با استقلال شخصیت، آزادگی منش و آرامش دل و ذهن همراه است. این درست که محدودیت ایجاد خواهد شد و تحمل محدودیت مستلزم گذشتن از خود است، ولی باز هم در عین آقازادگی می‌شود همه اینها را رعایت کرد، و در عین حال کسب و کاری شخصی و سرمایه‌ای متعارف داشت، یا مسئولیتی داشت در نهاد یا سازمانی از حکومت. مهم این است که استقلال کامل از آقا بودن پدر رعایت شود. در مراجعات خود را معرفی نکرد تا دیگران ملزم به رعایت شئونات شوند. به توانایی‌های شخصی متکی بود و مثل دیگران در صف ایستاد تا نوبت برسد. اینها همه شدنی است اگر به اصل گفته شده در بند اول ایمان داشته باشیم.

[تجربه شخصی: تهش اینکه پسر پدرم بودن خیلی منو بسته. ولی به این نسبت افتخار می‌کنم و خدا رو شاکرم که متولد این خونه‌ام. زمانی تحمل این محدودیت خیلی برام سخت بود. خصوصا وقتی که وضعیت آقازاده‌های دیگه رو می‌دیدم یا می‌شنیدم. و خصوصا اینکه کارم آزاد و تو بخش خصوصی بود. ولی الان مدت‌هاست که نگاهم عوض شده. اگه این محدودیت‌ها به اندازه ذره‌ای منو در رضایت خدا از پدرم شریک کنه برام کافیه. فاصله نداشتن با مردم هم اتفاق دیگه‌ایه که برامون افتاده. این یکی که قابل قیمت‌گذاری نیست. اینکه حس کنی مردمی که می‌شناسنت تو رو از خودشون می‌دونن. باز هم شکر خدا.]

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۹۸۶۲۱:۴۱:۲۳ ۱۳۹۶/۶/۲۰
بسم الله الرحمن الرحیم این لطف خداست که شما متوجه شدی و بالاتر از آن علم یافتی و اعلی تر هم فهمیدی که با توجه به این که پدر بزرگوار شما یکی از مسئولین هستند باید مانند دیگر مردم زندگی کنید. همه مردم چون پدر بزرگوار و گرامی شما را می شناسند و می دانند با توجه به اینکه ایشان در سال های متوالی در أین نظام مقدس مسئولیت داشته اند در تمام این سالها خدا را در نظر گرفتند و برای همین در نزد مردم محبوب هستند.
حسنی۱۰۱۰۱۱۲۳:۰۰:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۰
آقای توکلی با احترام به نوشته شما که این مفهوم رو میرسونه که باید افراد ی که در مقام هستند باید رعایت کنند اما بنده اعتقادم این است که نباید به فرد اعتماد کرد چرا که این کار تجربه شده و نتیجه آن در جامعه ما کاملا مشخص و ملموس هست کارها از اول و تا آخر باید سیستمی بشن
ناشناس۱۰۱۰۶۲۰۱:۴۰:۵۳ ۱۳۹۶/۶/۲۱
دیدگاه
ناشناس۱۰۱۰۷۱۰۵:۰۲:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
اقای توکلی وضعیت خراب تر از اونی هست که تصور کنید در کارخانه ای نیمه دولتی مربوط به صندوق بازنشستگی کار میکنم. کارگرهای قبلی رو یکی یکی اخراج می کنند تا فرزندکان کامندان استانداری و صنایع اداره تامین اجتماعی رو استخدام کنند فرزندانی که الفبای کار رو هم بلد نیستن. جالبه من فکر میکردم این موضوع فقط مربوط به استخدامه این در حالیه که توی کار هم همینطور یعنی اقازاده ها دست به سیاه و سفید نمیزنن و کسی هم نمیگه بالای چشمتون ابروست. جالبه بدونید برای استخدام اقا زاده ها حتی حقوق کارگرها رو کم کردن مزایاشون رو برداشتن ولی از ترس اخراج کسی یک کلام هم اعتراض نکرد! قرار داد کارگرهای کارخانه ی تولیدی با 300 میلیارد سرمایه ثابت یکماه و 3 ماه بسته می شود تا به محض اینکه خواستند اخراجتون کنند. اگه مطیع و سر به زیر باشید 3 ماه وگرنه یکماهه!
ناشناس۱۰۱۰۸۴۰۷:۰۵:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
خدا پدرت رو بیامرزه..فقط بدون پدرت تو رو محدود نکرده از چیزی که حقت نیست منعت کرده..میدونی گرفتن وام ۲۰۰ میلیونی چقد مکافات داره برای یه شخص عادی؟؟ من دکترا دارم بیکارم و حتی نمیتونم ده میلیون وام بگیرم..
حمید۱۰۱۵۹۰۱۸:۴۷:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
چقدر خوب است که مسئولین محترم از جامعه آماری مسئولین کشور ، بزرگوارانی را به عنوان الگوهای موفق شخصیتی شناسائی و معرفی نمایند. من شخصا توفیقات دوست دانشگاهی عزیزمان دکتر احمد توکلی را به ایشان و خانواده و فرزندان صالح ایشان و همه همکاران عزیز تبریک عرض میکنم.
ناشناس۱۰۱۷۱۱۰۰:۰۷:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۲
برو خدا را شکر کن که آلوده به این پولهای ناپاک نشدی .که نتیجه اش مدیون شدن به میلیونها انسان محروم است که شاید ابتدایی ترین ملزومات زندگی را نداشته باشند
ناشناس۱۰۱۸۶۱۱۰:۴۱:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
اقازاده توهم راست نمیگی
ناشناس۱۰۱۹۰۳۱۱:۵۳:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۲
"مفهوم آقازادگی در زمان ما معکوس شده است. از مثبت به منفی، که دلیلی جز عملکرد آقایان و آقا زاده ها ندارد" کی به تو گفته تو "آقا"زاده ای؟کی بهت گفته آقا زاده بودن مثبت بوده که الان منفی شده باشه؟؟؟!قبلاً بچه های خوانیین رو"آقازاده" و بقیه را "بچه رعیت " میگفنتد. از کی بقیه ملت بچه رعیت شدند که تو آقازاده شده باشی؟ "تهش اینکه پسر پدرم بودن خیلی منو بسته." وای چه مظلوم. چه" آقازاده ای"! همه این فرصتها رو از دست دادی....واقعاً که امر بر شماها مشتبه شده. اگر به خاطر اسم پدرت نبود که اصلاً یه دونه از این موقعیتها و پیشنهدات رو هم بهت نمیدادن. سربازیت رو هم که به خاطر اسم پدرت امریه گرفتی ، اگرنه یک دفعه معاون مهندسی نیروی زمینی سپاه(!) چطور به تو "اعتماد"!!!کرد؟؟!!!؟؟ باید میرفتی مثل هزاران نفر دیگه تو نیروی انتظامی و ... و معلوم نیست کجا خدمت میکردی نه اینکه ظهرا نهار بیایی خونه. بله ما فهمیدیم پدر شما اهل پارتی بازی نیست . از مقاله "بی ریا" و تبلیغاتی شما راجع به پدرت در سایت پدرت متشکریم. میخوام ببینم اگر من هم مقاله بنویسم و از هزارتا کارهای پدرت انتقاد و سؤال کنم تو سایت پدرت چاپ میشه؟ اگر همین نظر چاپ بشه تعجب میکنم.
احمد راسخي لنگرودي۱۰۲۰۷۷۱۸:۰۶:۴۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آقا مهدي سلام. دستنوشته‌ات را خواندم. به جان نشست. دست‌مريزاد. اين دعا نثارت باد: «كثر الله امثالك». اين شيوه رفتاري نه درخور سرزنش كه البته درخور تجليل و مايه بسي مباهات است. از چنين پدري اين انتظار هم مي‌رفت. منشا آن چيزي نيست جز تربيت راستين. و اين حقيقتي است كه به هيچ‌وجه نمي‌توان آنرا كتمان كرد. به اميد آنكه اين شيوه پسنديده در سطح جامعه تداول يابد.
ناشناس۱۰۲۱۰۳۱۸:۵۸:۵۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
باید سیستمی وقانونی جلوی پدیده آقازادگی را گرفت وگرنه انگشت شمار هستند مثل شما که خودشون استقلال داشته باشندونخواند از این رانتها که خیلی هم کار را آسون میکنه استفاده کنند .
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. بازار ایران را به فرانسه ندهید

 2. از جمعه سیاه تا "حراجمعه" و "جمعه به خرید

 3. قیمت نون تافتون و سنگک در کانادا  

 4. پاسخ حیرت انگیز امام علی (ع) به سوال مشهور «علم بهتر است یا ثروت؟»

 5. دومین لامبورگینی گالاردو وارد کشور شد  

 6. وزیر راه؛ قیمت سوخت ارزان باشد، جاده‌ها ایمن نمی‌شود

 7. میزان مصرف سوخت اتومبیل را چگونه کم کنیم؟

 8. خودروهای جدید به اعضای شورای شهر تهران تحویل داده شد

 9. افزایش کشته‌های حمله به مسجد العریش به ۲۳۵ تن/ آغازعملیات ارتش مصر/ تعویق در بازگشایی گذرگاه رفح

 10. گرانی ۱۵ درصدی قیمت نان در تهران از شنبه ۴ آذر

 11. اشک های یک مرد در فراق همسر و فرزندان‎

 12. اشک‌های یک ارتشی لحظه خداحافظی از زلزله‌زدگان   

 13. اگر ناگهان خانه لرزید چه باید کرد؟! / توصیه‌های طلایی در وقوع زلزله

 14. وقتی جگرگوشه به فروش گذاشته می شود/ این معامله 3 سر باخت است!+عکس

 15. مجلس، مشكل سهامداران عدالت را بیشتر نكند!

 16. فیلمی از هجوم مردم برای خریدهای "جمعه سیاه"   

 17. چه‌کسی مسوول گوشی‌های سرقتی است؟

 18. طی تماس تلفنی؛ آمریکا درباره توقف مجهز کردن کردهای سوریه به ترکیه تضمین داد

 19. اشک افسران ارتش هنگام بدرقه مردم از شهر سرپل ذهاب   

 20. زن22ساله در آخرین لحظات عمر: شوهرم مرا از طبقه چهارم پرت کرد

 21. کمک ۱۱ میلیارد تومانی صاحبان سهام عدالت به دولت

 22. ۳۲هزار بسته لوازم‌التحریر میان دانش‌آموزان زلزله‌زده توزیع می‌شود

 23. وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری در ترکیه

 24. ترامپ و آرزوی برباد رفته شخصیت امسال مجله تایم!

 25. 5 اشتباه هنگام کاهش وزن

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 2. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 3. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 4. دلار زیر بار واقعیت می‌رود؟

 5. ابتکار: برای تسهیل حضور زنان در ورزشگاه‌ها آئین‌نامه تصویب شده است

 6. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 7. وعده صادق

 8. حمید فرخ‌نژاد:در سینما بیشتر هزینه‌ها رویکرد سیاسی دارد/فرهنگ مثل اکسیژن در اطراف ماست

 9. هندی‌ها روی سیب ایران ۵۰ درصد تعرفه می‌بندند

 10. وعده سیف برای سپرده‌گذاران غیرمجازهای واگذار شده/ قفل"البرز ایرانیان" شکست

 11. اولین واکنش رسمی حزب‌الله لبنان به بازگشت حریری

 12. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 13. کمیته مسابقات AFC اعلام کرد: تیم‌های عربستانی باید به ایران بیایند

 14. واژگونی تریلر حامل بار ماهی در کرمان  

 15. انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک

 16. ماجرای کمک ۱۰ میلیاردی فرح پهلوی به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

 17. با تلگرام از وضعیت جاده‌ها شکایت کنید!

 18. نمایی از کفش طلای چهارم لیونل مسی  

 19. هجوم آمریکایی‌ها به فروشگاه‌ها در جمعه سیاه  

 20. ابرچالش ورشکستگی برخی صندوق‎های بازنشستگی در راه است

 21. فتاح خبر داد: آمادگی کمیته امداد برای پایان دادن به کلاف سردرگم مسکن مهر

 22. کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟

 23. تو می مانی و دیوارهای فرو ریخته پر از خاطره....

 24. خطر آسیب‌های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!

 25. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

پربحث‌های هفته

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 3. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 4. دقیقا کجایی؟

 5. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 8. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 9. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 10. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 11. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 12. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 13. ویرگول نجومی!

 14. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 15. پیلِ زلزله‌ی ازگله

 16. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 17. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 18. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 19. کیم جونگ اون "شادی" را در کره‌شمالی ممنوع کرد!

 20. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 21. بازار ایران را به فرانسه ندهید

 22. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 23. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 24. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 25. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

پربحث‌های اخیر

 1. فردا؛ جلسه غیر علنی مجلس با حضور رئیس کل بانک مرکزی

 2. حضور فرمانده ارتش در کمیسیون امنیت/ ۱۴ سئوال از وزیر اقتصاد

 3. نشست سران سه قوه به میزبانی رئیس جمهور برگزار می شود

 4. دریادار خانزادی: نیروی دریایی اجازه نداده استکبار جهانی منافع ایران را به خظر بیندازد

 5. سردار جزایری: تا محو رژیم صهیونیستی و اخراج آمریکا از منطقه مقاومت ادامه دارد/ دستگاه دیپلماسی علیه آمریکا اقامه دعوا کند

 6. حضور مجدد «رحیم‌مشایی» در دادسرا

 7. بسيج و امنيت ملی

 8. ورود کمیسیون انرژی مجلس به نحوه فروش گاز/ صادرات گاز به صورت خام یا تبدیل محصولات پتروشیمی

 9. کاخ سفید: به حمایت از عربستان در برابر ایران متعهد هستیم

 10. تاکید اشرف غنی بر توسعه روابط افغانستان و ایران

 11. دولت روحانی از مردم کناره گیری می کند؟

 12. عضو اسبق کمیسیون اصل نود: ١١ حکم قطعی علیه احمدی‎نژاد صادر شده

 13. لاریجانی: ریشه‌کنی تمامی اشکال ‌تروریسم، نیازمند تلاش جمعی همه ‌کشورهاست

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش درباره مصوبات اجلاس سوچی

 16. واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 2. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 3. وعده صادق

 4. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 5. ماجرای کمک ۱۰ میلیاردی فرح پهلوی به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

 6. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

 7. نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش درباره مصوبات اجلاس سوچی

 8. واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

 9. جهانگیری: تحریم‌های آمریکا باعث تقویت توان و افزایش تولید ملی ایران شده است

 10. با ناو موشک انداز جدید ایرانی آشنا شوید

 11. #شهدای_مدافع_حرم ترند شدند

 12. سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: لزوم هوشیاری در مقابل توطئه‌های شکست‌خوردگان

 13. قاسمی: ولیعهد ماجراجوی سعودی به سرنوشت محتوم دیکتاتورهای معروف منطقه بیندیشد

 14. توئیت عربی ظریف در واکنش به حمله تروریستی مصر/ عکس

 15. پیروزی‌های جبهه مقاومت مقدمه نابودی رژیم صهیونیستی‌ و آل‌سعود است

 16. حضور ژنرال سلیمانی در بوکمال و عزم قاطع جبهه مقاومت برای بیرون راندن آمریکا از سوریه

 17. کدخدایی: شورای نگهبان محل چانه‌زنی سیاسی نیست

 18. نامه سردار سلیمانی به صاحب خانه‌ای در بوکمال که مقر عملیات بود

 19. حزب کارگزاران: نگران حفظ دستاورد پیروزی در انتخابات هستیم

 20. مقاومت تا محو رژیم صهیونیستی و اخراج آمریکا از منطقه ادامه دارد

 21. احتمال صدور حکم اعدام برای خاوری

 22. نتایج مذاکرات اصلاح‌طلب‌ها با شورای نگهبان به روایت تابش

 23. علی لاریجانی: آمریکایی‌ها به دنبال ماجراجویی جدید هستند

 24. گردن‌آویز سنتی مردم بولیوی بر گردن جهانگیری  

 25. صدیقی: بسیج مردمی یمن به زودی پیروز خواهد شد/عجب بد مادری هستند و بد تخمی در رحم عربستان کاشتند

پربحث‌های هفته

 1. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 4. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 5. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 6. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 7. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 8. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 9. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 10. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 11. واکنش آذری جهرمی به حاشیه‌سازی برای اسحاق جهانگیری و فرمانده سپاه  

 12. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 15. پایان موقت بست‌نشینی بقایی و یاران

 16. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 17. وعده صادق

 18. مقتدی صدر: ایران از سفرم به عربستان ناراحت است / با سردار سلیمانی در مراسم ختم پدرش گفتگو کردم

 19. خنده ظریف و لاوروف در حاشیه اجلاس سوچی

 20. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 21. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 22. حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

 23. جهانگيری: پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام باید بازخواست شوند

 24. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 25. انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

آخرین عناوین