نیسان

چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

گروه سیاسی الف،   3960619231 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند.

بعد از علیرضا زاکانی که از جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استعفا کرد حالا نوبت به حسین فدایی دیگر دبیرکل جمعیت ایثارگران رسیده است و این درحالی است که هر دو این افراد حداقل در 15 سال اخیر حضور پررنگی در عرصه سیاسی چه در مجلس و چه خارج از پارلمان داشته اند و به عقیده برخی این دو، تیم پشت پرده اصولگرایان در بزنگاه‌های مهم سیاسی را تشکیل می‌دادند و حالا این استعفاها گمانه زنی‌ زیادی را به همراه داشته است.
 
خداحافظی نصفه و نیمه آقای پشت پرده
به گزارش فرارو، دور از انتظار نبود که با توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شورای های شهر روستا، اصولگرایان دچار تغییر و تحولات جدی شوند و این مسئله گویا از جمعیت ایثارگران آغاز شده است. این تشکل سیاسی که به عقیده برخی از اصولگرایان، به همراه رهپویان، پشت پرده تشکل تازه تاسیس تحت عنوان جبهه مردمی نیروهای انقلاب یا همان جمنا را رقم‌ می‌زد، این روزها به واسطه استعفای حسین فدایی بیش از پیش در رسانه‌ها دیده می‌شود.
 
حسین فدایی که از جمله فعالان تاثیرگذار در میان اصولگرایان به شمار می‌رود و در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب به عنوان فردی که هرگز با اصلاحطلبان گفت‌وگو نمی‌کند، معروف است بعد از انتخابات ریاست جمهوری مسئله استعفای خود را رسانه‌‎ای کرد و این شائبه‌های بسیاری را ایجاد کرد. برخی معتقد هستند که نتیجه انتخابات عرصه را برای وی تنگ کرده است. زیرا بنا بر گفته بعضی او از شخصیت‌های تاثیرگذار برای انتخاب کاندیدای نهایی جمنا یعنی ابراهیم رئیسی بود و زمانی که بسیاری از تحلیلگران اصولگرا تاکید داشتند که بهتر است محمدباقر قالیباف در انتخابات بماند، تلاش‌های فدایی موجب شد اتفاق نظر بر روی رئیسی به وجود بیاید.
 
البته این نخستین بار نبود که احتمال نام حسین فدایی در یک شکست مطرح می‌شد. او جز افرادی بود که در سال 84 در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تلاش‌های بسیاری کرد تا اصولگرایان درباره محمود احمدی‌نژاد به اجماع برسند و با وجود اینکه دور اول از محمدباقر قالیباف حمایت کرده بودند اما از آغاز دور دوم تا پایان دولت نهم تمام قد پشت محمود احمدی نژاد ایستاد. او بعدها در این باره گفت: «ما مي‌خواستيم افراد متعلق به اردوگاه توسعه سياسي و توسعه اقتصادي رأي نياورند. اين جمع‌بندي ما با اجماع شوراي هماهنگي به تصويب رسيد که نامزد ما نبايد از اردوگاه دوم خرداد باشد؛ کاري کنيم که حتما يک اصولگرا رأي بياورد و آنها رأي نياورند. دوم اينکه بحث‌هاي بسياري درخصوص آقاي هاشمي صورت گرفت و در نهايت اجماع بر اين شد که بهتر است آقاي هاشمي نيايد و اگر آمد، نامزد ما نخواهد بود.» اما باز هم مشخص شد که او زمین اشتباهی را انتخاب و به نوعی اصولگرایان را نیز با تلاش‌ها و اصرارهای خود وارد همان زمین کرده است.
 
به هرحال با همه این سوابق و حتی اینکه برخی معتقدند او دلیل اصلی خروج ناطق نوری از جریان اصولگرایی بود، بعد از انتخابات سال جاری استعفای خود را اعلام کرد. استعفایی که برخلاف همه تحلیل‌ها و گمانه زنی‌ها، اعضای ایثار گران اصرار دارند که صرفا به دلیل جوانگرایی انجام شده است. به طوری که  لطف الله فروزنده سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در واکنش به درخواست حسین فدایی، مبنی برتعیین یک دبیرکل جوان گفت: از چند سال پیش آقای فدایی با نگاه راهبردی معتقد بود، باید بستر و زمینه را برای فعالیت جوانان فراهم کنیم و از دو سال پیش اولین قدم ها در این راه برداشته و بنده که قائم مقام جمعیت بودم، جای خود را به قائم مقام جدید دادم. این تجربه موفقی بود و فعالیت ها در این دو سال بهتر از گذشته ادامه پیدا کرد. وی اظهار کرد: این تجربه نشان داد که دید راهبردی آقای فدایی درست است، ایشان تأکید داشت باید دبیرکل، مسئولین کمیته‌ها نیز از بین جوان‌ها انتخاب شوند و در حقیقت آنهایی که مثل بنده و ایشان هستند، صرفا نقش راهبردی در شورا داشته باشند. جوان‌ها به میدان بیایند و کار را دنبال کنند. این کار برکات زیادی به همراه دارد، جوانان اعتماد به نفس پیدا می‌کنند، کادر  تربیت می‌شود و بالاخره انرژی جدیدی وارد سیستم می شود.
 
استعفای فدایی تاثیری بر رویکرد ایثارگران ندارد
 
البته عشرت شایق یکی دیگر از اعضای این تشکل سیاسی صحبت‌های فروزنده را تائید و عنوان کرد: «ماجرای استعفای آقای فدایی ارتباطی به انتخابات یا نتیجه آن ندارد و ایشان چند سالی است که اصرار دارند از سمت خود کنار بروند و یک جوان جایگزینشان شود. حتی اگر به جلسات شوراهای مرکزی در این سال‌ها مراجعه کنید می‌بینید که بارها و بارها آقای فدایی به این مسئله اشاره کرده اند اما بنا به دلایل مختلف تا امروز از سوی دیگر اعضای شورای مرکزی موافقت نشده بود.»
 
وی ادامه داد: «بعد از این طی یک سال گذشته بارها و بارها طی جلساتی که شورای مرکزی برگزار کرد، آقای فدایی در خصوص اینکه ایشان استعفا دهند و افراد جوان‌تر، خلاق‌تر و با روحیه و انرژی بیشتر جایگزین شوند، صحبت‌های زیادی کردند تا بتوانند اعضای شورای مرکزی را قانع کنند که با استعفای وی موافقت کنند که نهایتا موفق شدند.»
 
او تصریح کرد: «با این وجود در کنگره‌ای که دو یا سه سال پیش برگزار کردیم طی فرایند انتخاباتی تعدادی از جوانان را وارد شورای مرکزی ایثارگران کردیم تا به نوعی برای چنین روزی آماده باشند. حالا هم که آقای فدایی از قائم مقامی حزب استعفا داده‌اند یکی از این جوانان جانشین ایشان شده است. البته این را هم بگویم که آقای فدایی همچنان در شورای مرکزی ایثارگران حضور دارد به عنوان هیات موسس در جلسات شرکت می‌کنند.»
 
شایق در پایان گفت: «ما صرفا به دنبال جوانگرایی هستیم تا بتوانیم ساختار تشکل را چابک تر و به روزتر کنیم ولی این به معنی تغییر رویکرد یا هدف جمعیت ایثارگران نیست ما همچنان بر همان شعارها و اهداف خود اصرار و تاکید داریم قرار نیست با آمدن یا رفتن چند نفر، تغییری در آن ایجاد شود. حتی الان که به دنبال این هستیم که سمت دبیر کل را در اختیار یک جوان قرار دهیم هم نباید این گونه برداشت شود که ایثارگران به دنبال ایجاد تغییر در هدف و رویکرد هستند.»
 
در کوتاه مدت اصولگرایان دچار سکته می‌شوند
 
اما ناصر ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی استعفای فدایی و زاکانی را که حدود یک سال پیش رخ داد را تحلیل متفاوتی کرد و با تائید رویکرد پشت‌پرده فدایی و زاکانی گفت: «تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند. به خصوص در انتخابات امسال آقای فدایی با توجه به اینکه احتمال داشت آقای زاکانی به عنوان کاندیدا نامشان مطرح شود، نقش پررنگ و فعالی داشتند.»
 
این فعال اصولگرا تاکید کرد: «حالا اما به نظر می‌رسد که جمعیت ایثارگران به این جمع بندی رسیده است که با توجه به اینکه آنها تشکل پشت پرده جمنا بودند و بخش عمده تصمیمات با حضور و نظر آنها صورت می‌گرفت و نتیجه‌ای که در انتخابات رقم خورد، لازم است یک بازنگری در میان چهره‌هایشان انجام شود تا تحرکات و توان جدید در جرایان اصولگرایی ایجاد شود.»
 
او افزود: «البته باید این را هم اضافه کنم که استعفای آقای فدایی اصلا غافلگیر کننده نبود و پیش از این هم انتظار می‌رفت که از سمت خود کنارگیری کنند و این اصلا معنی منفی نمی‌دهد و بلعکس به نظرم یک اقدام مناسب است که بهتر است هر دو جریان سیاسی و تشکل‌ها و احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا هم از آن الگوبرداری کنند و فضا را برای جوانان باز و محیا کنند. زیرا به عنوان مثال در جریان اصلاح‌طلبی وقتی نگاهی به ترکیب افراد می اندازیم به وضوح مشخص است که همچنان همان چهره‌های 20 سال پیش در راس امور قرار دارند.»
 
ایمانی تاکید کرد: «ولی همانطور که گفتم این مشکل مختص جریان اصلاح‌طلب نمی‌شود و چپ و راست هم ندارد و یک نقطه ضعف مشترک میان هر دو جریان سیاسی کشور است که در مجموعه در ساحت سیاسی با آن مواجه هستیم. البته هرچند یک بار یک سری تغییرات ایجاد می‌شود اما آنها صرفا فردی هستند و به صورت ساختاری صورت نمی‌گیرند. به عنوان نمونه چند سال قبل پیش از فوت آقای عسکراولادی ایشان از موتلفه کنار رفتند و آقای حبیبی جایگزین ایشان شدند، اما این صرفا یک تغییر فردی بود و همان مسئله‌ای است که درخصوص آقای فدایی رخ داده است. مشکل ما این است که نیروهای جوانمان نه تنها آموزش ندیده اند بلکه تجربه هم ندارند. به همین دلیل هم است که زمانی که فردی با تجربه مثل آقای فدایی یا آقای زاکانی خود را کنار می‌کشند و یک جوان جایگزینشان می‌شود در کوتاه مدت اصولگرایان و جمعیت ایثارگران دچار سکته می‌شوند.»
 
او در پاسخ به این سوال که بسیاری معتقدند حسین فدایی فرد تاثیرگذار در انتخاب ابراهیم رئیسی بود و همین موجب شد آن نتیجه در انتخابات رقم بخورد گفت: «در داستان انتخابات و تصمیمات جمنا یک طیفی حضور داشتند که اصرار داشتند آقای رئیسی بماند و آقای قالیباف از ادامه حضور انصراف دهند. در این زمینه هم بسیار به آنها انتقاد شد. زیرا معتقد بودیم که فاکتورهای واقعی را مدنظر قرار نداده‌اند و صرفا به واسطه مسائل احساسی تصمیم گرفته بودند آقای رئیسی بماند و قالیباف برود. زیرا سوالات زیادی مطرح بود. مثلا رای قالیباف در سبد چه کسی می‎ریزد؟ دوگانه قالیباف – روحانی بهتر است یا رئیسی – روحانی؟ اگر هر دو نفر بمانند بهتر است یا خیر؟»
 
او در پایان افزود: «با این وجود یک جمعی در جمنا با تلاش‌های خود موفق شدند حرفشان را به کرسی بنشانند و آقای رئیسی ماند و آقای قالیباف انصراف داد و اصولگرایان هم نتیجه انتخابات را باختند. اما اینکه آقای فدایی در میان این طیف حضور داشتند یا خیر من در جریان نیستم.»
 
در مجموع با تمام این تفاسیر واضح است که اصولگرایان بعد از شکست‌های متوالی به فکر ایجاد تحول در تشکل‌های سیاسی خود هستند اما نمی توان این نکته را نادیده گرفت که هیچ کدام از استعفاهای اخیر به معنی خروج و خداحافظی شخصیت‌هایی مانند فدایی و زاکانی است. آنها همچنان در عرصه سیاسی و حضور دارند و تلاش خواهند کرد نقش خود را مانند گذشته در پشت پرده ایفا کنند. اما این‌بار کمی متفاوت تر و نامحسوس‌تر.

عناوین مرتبط

بامیلو
مدیران خودروبانک ملت

پربحث‌های امروز

 1. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 2. نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق/ روایت روزنامه ترکیه از نشست سری معماران استقلال اقلیم در کرکوک

 3. برگزاری آزمون وکالت توسط قوه قضاییه وفق مقررات است

 4. حجت الاسلام نقویان:نباید روح عوامزدگی در اندیشمندان ما شکل بگیرد/ برخی سبک های مداحی باید منسوخ شود

 5. یک اکران و چند نکته

 6. خوابی که برای کردستان دیده‌اند

 7. از اقلیم کردستان به ایران آمدند؛ به آنها گفتیم مسئله استقلال تشنج به وجود می‌آورد/ مسائل آنها باید با گفت‌وگو حل شود

 8. موضع گیری جدید آلمان درباره اقلیم کردستان عراق

 9. شاه عربستان سرانجام مجوز رانندگی به زنان را صادر کرد

 10. زیباترین گلهای بارسلونا در هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا  

 11. بازتاب شکست پرسپولیس در رسانه‌های عربستانی   

 12. شرط یمن برای توقف حملات موشکی به عربستان

 13. آمار بازی الهلال - پرسپولیس/ بی‌دقت در حمله، ضعیف در دفاع

 14. عراقچی: عملکرد دولت آمریکا به مسابقه مدرن سازی سلاح هسته ای منجر می شود

 15. ۳۰ درصد پست‌های کشور به زنان اختصاص می‌یابد‌

 16. اردوغان خطاب به مسئولان کردستان عراق: اسرائیل نمی تواند شما را نجات دهد

 17. شی‌ء نورانی در آسمان بجنورد چه بود؟

 18. حتما «خیری» در این 4 گل بوده آقای طارمی!

 19. توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

 20. حمایت وزارت خارجه آمریکا از عراق

 21. آمریکا ۸ بانک و ۲۶ فرد مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد

 22. جزئیات جدید از رسوایی اخلاقی رئیس سابق سیا

 23. بارزانی: مردم کردستان به همه‌پرسی «آری» گفتند

 24. خبر بد دیگر برای پرسپولیس/ ماهینی بازی برگشت را از دست داد.

 25. گل چهارم الهلال به پرسپولیس (عمر خریبین)

پربحث‌های دیروز

 1. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. قانون محدودیت برای سفر اتباع ایرانی به آمریکا تمدید شد/ افزایش سه کشور به لیست/ واکنش ظریف به فرمان تازه ترامپ

 6. سفر احتمالی اردوغان و رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه به ایران/ رایزنی ایران با اقلیم کرد عراق/ هجوم مردم به فروشگاه ها

 7. تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور

 8. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد + تصاویر

 9. از هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه در نبرد توییتری تا صندلی های خالی در زمان سخنرانی روحانی

 10. تجربه متفاوت فیلم‌سازی رامبد جوان با نگار

 11. شهروند خشمگین ایرانی، بی‌ام‌و سری ۷ خود را مقابل موزه BMW به آتش کشید.  

 12. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 13. آغاز رای‌گیری همه پرسی استقلال کردستان عراق به رغم مخالفت های گسترده/ ترکیه: همه‌پرسی باطل است

 14. مداحی شب چهارم ماه محرم سید مجید بنی فاطمه   

 15. نتانیاهو: استقلال کردهای عراق ذخیره‌ای استراتژیک برای اسرائیل است

 16. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 17. تلاش کودک فلسطینی 12ساله برای ثبت نام خود در گینس   

 18. جریمه نوشتن عبارات بر وسایل نقلیه چقدر است؟

 19. درخواست قلیچ‌دار اوغلو از ایران، ترکیه و عراق

 20. علت تاخیر بازگشت پیکر شهید حججی

 21. محمد اصفهانی در کنار خانواده اش

 22. ولید المعلم: خواسته کردهای سوریه قابل گفت‌وگو است

 23. گزینه استقلالی‌ها با ترابوزان قرارداد بست؟

 24. نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

 25. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

پربحث‌های هفته

 1. توهين به شان مردم و رسانه ملی در برنامه خانوادگی خندوانه!/ ازدواج رامبد جوان و نگار جواهریان در "کینگ کنگ"!

 2. #ماهم_حقوق_نمی‌گیریم

 3. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 4. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 5. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 6. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 7. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 8. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 9. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 10. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 11. جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

 12. تکذیب ادعای آناتولی ترکیه؛ حمله ایران به کردستان عراق کذب است/انسداد مرزهای هوایی ایران با کردستان به درخواست عراق

 13. اشتباه در مرگ زن جوان باردار اثبات شد/3پزشک به پرداخت یک سوم دیه محکوم شدند

 14. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 15. اولین عکس واقعی از امیرکبیر

 16. با صنعت هوایی چه کنیم؟

 17. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 18. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 19. در بحث برجام افراط و تفریط بسیاری صورت گرفت/ در صورت برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان تصمیمات بسیار جدی اتخاذ می شود

 20. وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی: شیطانی که رئیس‌جمهور آمریکا نامیده می‌شود، ۴ روز پیش این مکان مقدس را آلوده کرد

 21. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 22. واکنش‌های جهانی به سخنرانی ترامپ: غیردیپلماتیک و جنگ طلبانه/ تمجید نتانیاهو: سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم

 23. خيابان آيت الله كاشاني به خيابان مصدق تغيير نام يافت!  

 24. چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

 25. تازه داماد در کرج اعدام شد / راز تازه عروس چه بود؟

پربحث‌های امروز

 1. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 2. از اقلیم کردستان به ایران آمدند؛ به آنها گفتیم مسئله استقلال تشنج به وجود می‌آورد/ مسائل آنها باید با گفت‌وگو حل شود

 3. با دستور رئیس جمهور، وزیر تعاون برای بررسی وضعیت آذراب و هپکو به استان مرکزی سفر می‌کند

 4. موضع گیری جدید آلمان درباره اقلیم کردستان عراق

 5. شرط یمن برای توقف حملات موشکی به عربستان

 6. عراقچی: عملکرد دولت آمریکا به مسابقه مدرن سازی سلاح هسته ای منجر می شود

 7. ۳۰ درصد پست‌های کشور به زنان اختصاص می‌یابد‌

 8. اردوغان خطاب به مسئولان کردستان عراق: اسرائیل نمی تواند شما را نجات دهد

 9. حمایت وزارت خارجه آمریکا از عراق

 10. آمریکا ۸ بانک و ۲۶ فرد مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد

 11. جزئیات جدید از رسوایی اخلاقی رئیس سابق سیا

 12. بارزانی: مردم کردستان به همه‌پرسی «آری» گفتند

 13. روسیه با موشکX101 تروریست ها را هدف گرفت

 14. وزیر کشور خطاب به استانداران: با سپاه، بسیج، ارتش و دیگر قوا همراه و هماهنگ باشید

 15. سردار سلامی: هیچ‌ چیزی مانع و توجیهی برای غلاف کردن شمشیرهای جهاد نیست‌

 16. سرلشکر ‌سلیمانی ‌: شهادت شهید حججی همه سطوح جامعه ‌را متحول کرد‌

 17. از شهردار شدن پسر مهرداد لاهوتی تا اصلاح طلبانی که بزرگ ترین سرمایه ی اسرائیل هستند

 18. چین: جنگ در شبه جزیره کره هیچ برنده‌ای نخواهد داشت

 19. ضرب‎الاجل ۳ روزه بغداد برای پرواز ممنوع در کردستان عراق

 20. مانور بمب‌افکن‌های روسی درنزدیکی مرز کره‌شمالی

 21. گافی که منجر به برکناری معاون وزیر عربستان شد

 22. ژنرال دانفورد خواستار ماندن آمریکا در برجام شد

 23. پیشنهاد سردار جزایری درباره همه‌پرسی کردستان

 24. محدودیت‌های ترافیکی در اصفهان و نجف‌آباد در مراسم تشییع شهید حججی

 25. دولت عراق کنترل تمامی معابر مرزی را در دست گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد + تصاویر

 2. از هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه در نبرد توییتری تا صندلی های خالی در زمان سخنرانی روحانی

 3. درخواست قلیچ‌دار اوغلو از ایران، ترکیه و عراق

 4. علت تاخیر بازگشت پیکر شهید حججی

 5. ولید المعلم: خواسته کردهای سوریه قابل گفت‌وگو است

 6. نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

 7. علی عبدالله صالح: عربستان دشمن تاریخی ملت یمن است

 8. رسوایی ایمیلی؛ این بار برای ایوانکا ترامپ

 9. میانگین سنی مدیران کشور چند سال است؟

 10. سی ان بی سی آمریکا: برنامه موشکی ایران ارتباطی به برجام ندارد

 11. کاخ سفید: علیه کره شمالی اعلان جنگ نکرده‌ایم/اگر کسی چنین سخنی بگوید، حرف مزخرفی زده است

 12. پاسخ علمای اهل سنت ایران به مفتی اعظم مصر: برای دیدن واقعیت‌ها به ایران سفر کنید

 13. پنتاگون: گزینه‌هایی را برای برخورد با کره شمالی ارائه می‌دهیم

 14. تصاویر ورود پیکر شهید حججی به کشور  

 15. دستور ویژه نتانیاهو به کابینه درباره همه‌پرسی کردستان عراق

 16. پارلمان عراق خواستار برکناری رئیس‌جمهور شد

 17. فرماندهان ارشد سپاه در انتظار پیکر مطهر شهید "حججی  

 18. ای‌بی‌سی‌نیوز: ترامپ به دنبال افزایش قدرت خود با ایجاد شکاف است

 19. مراسم وداع با پیکر شهید حججی در حرم رضوی برگزار می‌شود

 20. کره شمالی: آمریکا اعلام جنگ کرده است

 21. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد+تصاویر  

 22. هشدار نجفی درباره عواقب بی‌توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام

 23. پایان رأی گیری برای همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق و آغاز شمارش آرا

 24. تشکر فرمانده نیروهای پیشمرگ کرد از اسرائیل

 25. سرلشگر باقری به وزارت اطلاعات رفت/ روایت توطئه در اقلیم کردستان

پربحث‌های هفته

 1. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 2. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 3. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 4. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 5. تکذیب ادعای آناتولی ترکیه؛ حمله ایران به کردستان عراق کذب است/انسداد مرزهای هوایی ایران با کردستان به درخواست عراق

 6. در بحث برجام افراط و تفریط بسیاری صورت گرفت/ در صورت برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان تصمیمات بسیار جدی اتخاذ می شود

 7. «ظریف» گزینه خروج از برجام را روی میز گذاشت/ وزیر امورخارجه: آمريكا ثابت كرده است كه قابل اعتماد نيست

 8. از واکنش به هم نشینی لاریجانی با رئیس دولت اصلاحات تا شکست خوردن ترامپ پیش از شروع بازی

 9. حرفهای فائزه هاشمی درباره ممنوع الخروجی اش، ازدواج موقت و حجابش

 10. از موافقت با ازدواج سفید و مخالفت با صیغه تا باج گیری فرانسه در برجام

 11. کمترین حکم محصوران اعدام یا حبس ابد است/ ماجرای نامه فتنه گران به تروریستهای جبهة النصره در سال ۸۹

 12. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد + تصاویر

 13. از هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه در نبرد توییتری تا صندلی های خالی در زمان سخنرانی روحانی

 14. قاضی پرونده کهریزک و احمدی‌نژاد: از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود/ باید دادگاه احمدی‌نژاد تشکیل می‌شد

 15. احمدی‌نژادیسم معلول دوران اصلاحات است

 16. نیکی هیلی: خروج از برجام خدشه‌ای به اعتبار آمریکا وارد نمی‌کند/ مردم ایران نمی‌گویند مرگ بر آلمان

 17. از واکنش به لفاظی های ترامپ تا اعضای شورای شهر تهران که از مردم میترسند

 18. وزیر خارجه بحرین: ملت ایران از ظلم و فقر و بینوایی رنج می‌برد!

 19. یک مجلس بزرگداشت، یک عکس و اینهمه حکم بی دلیل!

 20. دادستان کل کشور: پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا ارجاع شد/ آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده حقوق های نجومی

 21. روحانی: برجام غیرقابل مذاکره است/ ترامپ نمی داند توافق چیست/ آمریکا منزوی‌ترین کشور در سازمان ملل بود

 22. جنتی: آمریکا به دنبال تجزیه اقلیم کردستان است

 23. تهدیدها به فرصت تبدیل شد

 24. ‌مجلسی‌ها تعطیلات تابستانه خود را چگونه گذراندند؟/از نجف تا پاریس

 25. ماجرای گفته نشده از بمباران مواضع داعش توسط جنگنده های ارتش/ شخصاً وارد خاک عراق شدم

ایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین