چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

گروه سیاسی الف،   3960619231 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند.

بعد از علیرضا زاکانی که از جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استعفا کرد حالا نوبت به حسین فدایی دیگر دبیرکل جمعیت ایثارگران رسیده است و این درحالی است که هر دو این افراد حداقل در 15 سال اخیر حضور پررنگی در عرصه سیاسی چه در مجلس و چه خارج از پارلمان داشته اند و به عقیده برخی این دو، تیم پشت پرده اصولگرایان در بزنگاه‌های مهم سیاسی را تشکیل می‌دادند و حالا این استعفاها گمانه زنی‌ زیادی را به همراه داشته است.
 
خداحافظی نصفه و نیمه آقای پشت پرده
به گزارش فرارو، دور از انتظار نبود که با توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شورای های شهر روستا، اصولگرایان دچار تغییر و تحولات جدی شوند و این مسئله گویا از جمعیت ایثارگران آغاز شده است. این تشکل سیاسی که به عقیده برخی از اصولگرایان، به همراه رهپویان، پشت پرده تشکل تازه تاسیس تحت عنوان جبهه مردمی نیروهای انقلاب یا همان جمنا را رقم‌ می‌زد، این روزها به واسطه استعفای حسین فدایی بیش از پیش در رسانه‌ها دیده می‌شود.
 
حسین فدایی که از جمله فعالان تاثیرگذار در میان اصولگرایان به شمار می‌رود و در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب به عنوان فردی که هرگز با اصلاحطلبان گفت‌وگو نمی‌کند، معروف است بعد از انتخابات ریاست جمهوری مسئله استعفای خود را رسانه‌‎ای کرد و این شائبه‌های بسیاری را ایجاد کرد. برخی معتقد هستند که نتیجه انتخابات عرصه را برای وی تنگ کرده است. زیرا بنا بر گفته بعضی او از شخصیت‌های تاثیرگذار برای انتخاب کاندیدای نهایی جمنا یعنی ابراهیم رئیسی بود و زمانی که بسیاری از تحلیلگران اصولگرا تاکید داشتند که بهتر است محمدباقر قالیباف در انتخابات بماند، تلاش‌های فدایی موجب شد اتفاق نظر بر روی رئیسی به وجود بیاید.
 
البته این نخستین بار نبود که احتمال نام حسین فدایی در یک شکست مطرح می‌شد. او جز افرادی بود که در سال 84 در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تلاش‌های بسیاری کرد تا اصولگرایان درباره محمود احمدی‌نژاد به اجماع برسند و با وجود اینکه دور اول از محمدباقر قالیباف حمایت کرده بودند اما از آغاز دور دوم تا پایان دولت نهم تمام قد پشت محمود احمدی نژاد ایستاد. او بعدها در این باره گفت: «ما مي‌خواستيم افراد متعلق به اردوگاه توسعه سياسي و توسعه اقتصادي رأي نياورند. اين جمع‌بندي ما با اجماع شوراي هماهنگي به تصويب رسيد که نامزد ما نبايد از اردوگاه دوم خرداد باشد؛ کاري کنيم که حتما يک اصولگرا رأي بياورد و آنها رأي نياورند. دوم اينکه بحث‌هاي بسياري درخصوص آقاي هاشمي صورت گرفت و در نهايت اجماع بر اين شد که بهتر است آقاي هاشمي نيايد و اگر آمد، نامزد ما نخواهد بود.» اما باز هم مشخص شد که او زمین اشتباهی را انتخاب و به نوعی اصولگرایان را نیز با تلاش‌ها و اصرارهای خود وارد همان زمین کرده است.
 
به هرحال با همه این سوابق و حتی اینکه برخی معتقدند او دلیل اصلی خروج ناطق نوری از جریان اصولگرایی بود، بعد از انتخابات سال جاری استعفای خود را اعلام کرد. استعفایی که برخلاف همه تحلیل‌ها و گمانه زنی‌ها، اعضای ایثار گران اصرار دارند که صرفا به دلیل جوانگرایی انجام شده است. به طوری که  لطف الله فروزنده سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در واکنش به درخواست حسین فدایی، مبنی برتعیین یک دبیرکل جوان گفت: از چند سال پیش آقای فدایی با نگاه راهبردی معتقد بود، باید بستر و زمینه را برای فعالیت جوانان فراهم کنیم و از دو سال پیش اولین قدم ها در این راه برداشته و بنده که قائم مقام جمعیت بودم، جای خود را به قائم مقام جدید دادم. این تجربه موفقی بود و فعالیت ها در این دو سال بهتر از گذشته ادامه پیدا کرد. وی اظهار کرد: این تجربه نشان داد که دید راهبردی آقای فدایی درست است، ایشان تأکید داشت باید دبیرکل، مسئولین کمیته‌ها نیز از بین جوان‌ها انتخاب شوند و در حقیقت آنهایی که مثل بنده و ایشان هستند، صرفا نقش راهبردی در شورا داشته باشند. جوان‌ها به میدان بیایند و کار را دنبال کنند. این کار برکات زیادی به همراه دارد، جوانان اعتماد به نفس پیدا می‌کنند، کادر  تربیت می‌شود و بالاخره انرژی جدیدی وارد سیستم می شود.
 
استعفای فدایی تاثیری بر رویکرد ایثارگران ندارد
 
البته عشرت شایق یکی دیگر از اعضای این تشکل سیاسی صحبت‌های فروزنده را تائید و عنوان کرد: «ماجرای استعفای آقای فدایی ارتباطی به انتخابات یا نتیجه آن ندارد و ایشان چند سالی است که اصرار دارند از سمت خود کنار بروند و یک جوان جایگزینشان شود. حتی اگر به جلسات شوراهای مرکزی در این سال‌ها مراجعه کنید می‌بینید که بارها و بارها آقای فدایی به این مسئله اشاره کرده اند اما بنا به دلایل مختلف تا امروز از سوی دیگر اعضای شورای مرکزی موافقت نشده بود.»
 
وی ادامه داد: «بعد از این طی یک سال گذشته بارها و بارها طی جلساتی که شورای مرکزی برگزار کرد، آقای فدایی در خصوص اینکه ایشان استعفا دهند و افراد جوان‌تر، خلاق‌تر و با روحیه و انرژی بیشتر جایگزین شوند، صحبت‌های زیادی کردند تا بتوانند اعضای شورای مرکزی را قانع کنند که با استعفای وی موافقت کنند که نهایتا موفق شدند.»
 
او تصریح کرد: «با این وجود در کنگره‌ای که دو یا سه سال پیش برگزار کردیم طی فرایند انتخاباتی تعدادی از جوانان را وارد شورای مرکزی ایثارگران کردیم تا به نوعی برای چنین روزی آماده باشند. حالا هم که آقای فدایی از قائم مقامی حزب استعفا داده‌اند یکی از این جوانان جانشین ایشان شده است. البته این را هم بگویم که آقای فدایی همچنان در شورای مرکزی ایثارگران حضور دارد به عنوان هیات موسس در جلسات شرکت می‌کنند.»
 
شایق در پایان گفت: «ما صرفا به دنبال جوانگرایی هستیم تا بتوانیم ساختار تشکل را چابک تر و به روزتر کنیم ولی این به معنی تغییر رویکرد یا هدف جمعیت ایثارگران نیست ما همچنان بر همان شعارها و اهداف خود اصرار و تاکید داریم قرار نیست با آمدن یا رفتن چند نفر، تغییری در آن ایجاد شود. حتی الان که به دنبال این هستیم که سمت دبیر کل را در اختیار یک جوان قرار دهیم هم نباید این گونه برداشت شود که ایثارگران به دنبال ایجاد تغییر در هدف و رویکرد هستند.»
 
در کوتاه مدت اصولگرایان دچار سکته می‌شوند
 
اما ناصر ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی استعفای فدایی و زاکانی را که حدود یک سال پیش رخ داد را تحلیل متفاوتی کرد و با تائید رویکرد پشت‌پرده فدایی و زاکانی گفت: «تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند. به خصوص در انتخابات امسال آقای فدایی با توجه به اینکه احتمال داشت آقای زاکانی به عنوان کاندیدا نامشان مطرح شود، نقش پررنگ و فعالی داشتند.»
 
این فعال اصولگرا تاکید کرد: «حالا اما به نظر می‌رسد که جمعیت ایثارگران به این جمع بندی رسیده است که با توجه به اینکه آنها تشکل پشت پرده جمنا بودند و بخش عمده تصمیمات با حضور و نظر آنها صورت می‌گرفت و نتیجه‌ای که در انتخابات رقم خورد، لازم است یک بازنگری در میان چهره‌هایشان انجام شود تا تحرکات و توان جدید در جرایان اصولگرایی ایجاد شود.»
 
او افزود: «البته باید این را هم اضافه کنم که استعفای آقای فدایی اصلا غافلگیر کننده نبود و پیش از این هم انتظار می‌رفت که از سمت خود کنارگیری کنند و این اصلا معنی منفی نمی‌دهد و بلعکس به نظرم یک اقدام مناسب است که بهتر است هر دو جریان سیاسی و تشکل‌ها و احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا هم از آن الگوبرداری کنند و فضا را برای جوانان باز و محیا کنند. زیرا به عنوان مثال در جریان اصلاح‌طلبی وقتی نگاهی به ترکیب افراد می اندازیم به وضوح مشخص است که همچنان همان چهره‌های 20 سال پیش در راس امور قرار دارند.»
 
ایمانی تاکید کرد: «ولی همانطور که گفتم این مشکل مختص جریان اصلاح‌طلب نمی‌شود و چپ و راست هم ندارد و یک نقطه ضعف مشترک میان هر دو جریان سیاسی کشور است که در مجموعه در ساحت سیاسی با آن مواجه هستیم. البته هرچند یک بار یک سری تغییرات ایجاد می‌شود اما آنها صرفا فردی هستند و به صورت ساختاری صورت نمی‌گیرند. به عنوان نمونه چند سال قبل پیش از فوت آقای عسکراولادی ایشان از موتلفه کنار رفتند و آقای حبیبی جایگزین ایشان شدند، اما این صرفا یک تغییر فردی بود و همان مسئله‌ای است که درخصوص آقای فدایی رخ داده است. مشکل ما این است که نیروهای جوانمان نه تنها آموزش ندیده اند بلکه تجربه هم ندارند. به همین دلیل هم است که زمانی که فردی با تجربه مثل آقای فدایی یا آقای زاکانی خود را کنار می‌کشند و یک جوان جایگزینشان می‌شود در کوتاه مدت اصولگرایان و جمعیت ایثارگران دچار سکته می‌شوند.»
 
او در پاسخ به این سوال که بسیاری معتقدند حسین فدایی فرد تاثیرگذار در انتخاب ابراهیم رئیسی بود و همین موجب شد آن نتیجه در انتخابات رقم بخورد گفت: «در داستان انتخابات و تصمیمات جمنا یک طیفی حضور داشتند که اصرار داشتند آقای رئیسی بماند و آقای قالیباف از ادامه حضور انصراف دهند. در این زمینه هم بسیار به آنها انتقاد شد. زیرا معتقد بودیم که فاکتورهای واقعی را مدنظر قرار نداده‌اند و صرفا به واسطه مسائل احساسی تصمیم گرفته بودند آقای رئیسی بماند و قالیباف برود. زیرا سوالات زیادی مطرح بود. مثلا رای قالیباف در سبد چه کسی می‎ریزد؟ دوگانه قالیباف – روحانی بهتر است یا رئیسی – روحانی؟ اگر هر دو نفر بمانند بهتر است یا خیر؟»
 
او در پایان افزود: «با این وجود یک جمعی در جمنا با تلاش‌های خود موفق شدند حرفشان را به کرسی بنشانند و آقای رئیسی ماند و آقای قالیباف انصراف داد و اصولگرایان هم نتیجه انتخابات را باختند. اما اینکه آقای فدایی در میان این طیف حضور داشتند یا خیر من در جریان نیستم.»
 
در مجموع با تمام این تفاسیر واضح است که اصولگرایان بعد از شکست‌های متوالی به فکر ایجاد تحول در تشکل‌های سیاسی خود هستند اما نمی توان این نکته را نادیده گرفت که هیچ کدام از استعفاهای اخیر به معنی خروج و خداحافظی شخصیت‌هایی مانند فدایی و زاکانی است. آنها همچنان در عرصه سیاسی و حضور دارند و تلاش خواهند کرد نقش خود را مانند گذشته در پشت پرده ایفا کنند. اما این‌بار کمی متفاوت تر و نامحسوس‌تر.
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۱۶ بهمن ۱۳۹۶کدخدایی: برخی در انتخابات اخیر جای اپوزیسیون نظام نشستند/ شورای نگهبان اجازه یابد، جزئیات ردصلاحیت‌ها را اعلام می‌کند
۶ بهمن ۱۳۹۶ناگفته‌هایی از اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران
۵ بهمن ۱۳۹۶اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران   
۱۶ دی ۱۳۹۶حضور چهره های سیاسی در مراسم ختم والده برادران توانگر
۹ دی ۱۳۹۶حمید رسایی: تجمع مشهد با دیگر شهرها متفاوت است/ مردم سر صندوق رای چشمشان را باز می کردند
۷ دی ۱۳۹۶شیخی که در حزب نمی‌گنجد
۴ دی ۱۳۹۶رمز و راز عدد ۱۸ برای پوتین و روسیه در ۲۰۱۸
۴ دی ۱۳۹۶سلیمی‌نمین: روحانی به اصولگرایان نزدیک نمی‌شود
۴ دی ۱۳۹۶عارف و باهنر رو در روی هم می‌نشینند؟
۱ دی ۱۳۹۶روحانیان راست و چپ پس از ۳۰سال، گردهم می‌آیند؟
۲۹ آذر ۱۳۹۶قنبری: اصلاح‌طلبان گفت‌وگو را مناسب‌ترین راه‌ حل اختلاف‌ها می‌دانند/ باید ببینیم باهنر می‌تواند اصولگرایان را برای انجام گفت‌وگو قانع کند
۲۶ آذر ۱۳۹۶روحانی به سمت اصولگرایان چرخش کرده است؟ /سلیمی‌نمین: دروغ است

وب‌گردی

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 4. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 5. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 6. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 7. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 8. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 9. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 10. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 11. ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

 12. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 13. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 14. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 15. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 16. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 17. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 18. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 19. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 20. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 21. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 22. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 23. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 24. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 25. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 4. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 5. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 6. زبان مادری و زبان رسمی

 7. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 8. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 9. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 10. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 11. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 12. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 13. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 14. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 15. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 16. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 17. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 18. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 19. چه ساعتی شام بخوریم؟

 20. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 21. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 22. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 23. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 24. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 25. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 4. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 7. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 8. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 9. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 12. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 13. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 14. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 15. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 16. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 19. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 20. زبان مادری و زبان رسمی

 21. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 22. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 23. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 24. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 25. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 4. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 5. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 6. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 7. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 8. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 9. زیباکلام: اگر درجا می‌زنیم یعنی هم بی‌عرضه هستیم هم از نظر آی‌کیو دارای مشکلاتی هستیم

 10. تصمیماتی که هیات دولت امشب با حضور روحانی گرفت

 11. پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی انتظامی

 12. جوانفکر: احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا نمی‌دهد

 13. محمد هاشمی: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفتارهای امروز احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کرده بود/ برخورد نکردن با او برای همه عجیب است

 14. آخرین تحلیل رئیس پلیس تهران بزرگ از آشوب گران خیابان پاسداران

 15. نشست خبری اژه ای/ از مجازات دختران خیابان انقلاب تا واکنش به مستند تلویزیون از سیدامامی و اظهارات احمدی نژاد، پرونده تخلفات شهرداری و بازداشت رئیس سابق حراست بانک مرکزی

 16. مطهری: باید بیش از این با دراویش برخورد می‌شد

 17. سردار رحیمی: این آشوب‌ها نشات گرفته از سایت‌های معاند و ضدانقلاب است

 18. شورای امنیت درباره قطعنامه ضدایرانی رای‌گیری می‌کند

 19. مادر شهید حدادیان: شهید من بسیجی راه ولایت بود/ اشد مجازات قاتلان پسرم را خواستارم

 20. لاریجانی: ایجاد مسائل غیرامنیتی برای مردم خط قرمز مسئولان است

 21. سخنگوی قوه قضاییه: مرگ یکی از بازداشتی‌های اتفاقات خیابان پاسداران

 22. سردار کوثری: حکم اغتشاش‌گران خیابان پاسداران از نظر ما اعدام است

 23. برخی اعضای مجمع: احمدی‌نژاد صلاحیت عضویت در مجمع تشخیص مصلحت را ندارد

 24. محسنی اژه‌ای: نفوذی‌ها حتما پوششی معقول و مورد پذیرش مردم و حکومت را دارند

 25. سخنگوی قوه قضاییه: دستگیری سه متهم جدید مرتبط با پرونده سیدامامی

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 3. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 4. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 5. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 6. بیانیه فراکسیون اصولگرایان خانه احزاب ایران درباره طرح مسائل تفرقه‌انگیز و فرار از پاسخگویی

 7. فردا؛ جلسه فوق العاده شورای نگهبان برای بودجه ۹۷

 8. دادستان تهران: متهمان حوادث خیابان پاسداران تعیین تکلیف شدند / عوامل اصلی بزودی آزاد نخواهند شد

 9. چرا گل به خودی می‌زنید؟

 10. ضرغامی : اصلاح طلبان خیلی بهتر از اصول گرایان مهندسی انتخابات کردند

 11. مناظره دو اصلاح طلب و اصولگرا، امشب در شبکه یک

 12. محسن رضایی :برخی مسئولان برای دشمنان و رسانه های بیگانه خوراک تبلیغی فراهم می کند

 13. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 14. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 15. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 16. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 17. آیت الله مکارم شیرازی: عاملان شهادت ماموران انتظامی کار داعشی‌ها را انجام دادند

 18. واکنش علی مطهری به نامه احمدی‌نژاد: آیا این اقدام تهدید قوه‎قضاییه به افشای حقایق نیست؟

 19. سخنگوی ناجا: ناجا و سیستم قضایی به جد در حال رسیدگی به پرونده اغتشاشگران هستند/ بررسی نحوه برخورد مامور پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 20. سخنگوی وزارت خارجه: قطعاً روزی خواهد رسید که عربستان با یک شکست مفتضحانه یمن را هم ترک خواهد کرد

 21. معمای نگرانی احمدی نژاد از پررنگ شدن سعید جلیلی

 22. ظریف: داعش زاییده حمله آمریکا به عراق است

 23. برگزاری آخرین جلسه دادگاه تجدیدنظر «بقایی»

 24. روزنامه جمهوری اسلامی: اگر اطلاعات احمدی نژاد درست است چرا به ان توجه نمی شود؟

 25. نبردهایی که «حاج قاسم» شخصا فرماندهی کرد

پربحث‌های هفته

 1. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 2. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 5. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 6. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 7. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 8. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 9. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 10. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 11. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 12. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 13. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 14. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 15. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 16. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 17. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 18. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 19. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 20. یادداشت حسین شریعتمداری / تحلیل احمقانه! /چه کسی اجازه نداده بود؟

 21. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 22. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 23. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 24. ظریف در پایان سفرش به مونیخ: آنهایی که دنبال گفت‌وگو هستند جدیت در اجرای تعهدات قبلی‌شان را نشان دهند/ امیدوارم شایسته محبت‌های رهبری باشم/ کنایه به نتانیاهو و عادل الجبیر

 25. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

آخرین عناوین