بامیلو

چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

گروه سیاسی الف،   3960619231 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند.

بعد از علیرضا زاکانی که از جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استعفا کرد حالا نوبت به حسین فدایی دیگر دبیرکل جمعیت ایثارگران رسیده است و این درحالی است که هر دو این افراد حداقل در 15 سال اخیر حضور پررنگی در عرصه سیاسی چه در مجلس و چه خارج از پارلمان داشته اند و به عقیده برخی این دو، تیم پشت پرده اصولگرایان در بزنگاه‌های مهم سیاسی را تشکیل می‌دادند و حالا این استعفاها گمانه زنی‌ زیادی را به همراه داشته است.
 
خداحافظی نصفه و نیمه آقای پشت پرده
به گزارش فرارو، دور از انتظار نبود که با توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شورای های شهر روستا، اصولگرایان دچار تغییر و تحولات جدی شوند و این مسئله گویا از جمعیت ایثارگران آغاز شده است. این تشکل سیاسی که به عقیده برخی از اصولگرایان، به همراه رهپویان، پشت پرده تشکل تازه تاسیس تحت عنوان جبهه مردمی نیروهای انقلاب یا همان جمنا را رقم‌ می‌زد، این روزها به واسطه استعفای حسین فدایی بیش از پیش در رسانه‌ها دیده می‌شود.
 
حسین فدایی که از جمله فعالان تاثیرگذار در میان اصولگرایان به شمار می‌رود و در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب به عنوان فردی که هرگز با اصلاحطلبان گفت‌وگو نمی‌کند، معروف است بعد از انتخابات ریاست جمهوری مسئله استعفای خود را رسانه‌‎ای کرد و این شائبه‌های بسیاری را ایجاد کرد. برخی معتقد هستند که نتیجه انتخابات عرصه را برای وی تنگ کرده است. زیرا بنا بر گفته بعضی او از شخصیت‌های تاثیرگذار برای انتخاب کاندیدای نهایی جمنا یعنی ابراهیم رئیسی بود و زمانی که بسیاری از تحلیلگران اصولگرا تاکید داشتند که بهتر است محمدباقر قالیباف در انتخابات بماند، تلاش‌های فدایی موجب شد اتفاق نظر بر روی رئیسی به وجود بیاید.
 
البته این نخستین بار نبود که احتمال نام حسین فدایی در یک شکست مطرح می‌شد. او جز افرادی بود که در سال 84 در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تلاش‌های بسیاری کرد تا اصولگرایان درباره محمود احمدی‌نژاد به اجماع برسند و با وجود اینکه دور اول از محمدباقر قالیباف حمایت کرده بودند اما از آغاز دور دوم تا پایان دولت نهم تمام قد پشت محمود احمدی نژاد ایستاد. او بعدها در این باره گفت: «ما مي‌خواستيم افراد متعلق به اردوگاه توسعه سياسي و توسعه اقتصادي رأي نياورند. اين جمع‌بندي ما با اجماع شوراي هماهنگي به تصويب رسيد که نامزد ما نبايد از اردوگاه دوم خرداد باشد؛ کاري کنيم که حتما يک اصولگرا رأي بياورد و آنها رأي نياورند. دوم اينکه بحث‌هاي بسياري درخصوص آقاي هاشمي صورت گرفت و در نهايت اجماع بر اين شد که بهتر است آقاي هاشمي نيايد و اگر آمد، نامزد ما نخواهد بود.» اما باز هم مشخص شد که او زمین اشتباهی را انتخاب و به نوعی اصولگرایان را نیز با تلاش‌ها و اصرارهای خود وارد همان زمین کرده است.
 
به هرحال با همه این سوابق و حتی اینکه برخی معتقدند او دلیل اصلی خروج ناطق نوری از جریان اصولگرایی بود، بعد از انتخابات سال جاری استعفای خود را اعلام کرد. استعفایی که برخلاف همه تحلیل‌ها و گمانه زنی‌ها، اعضای ایثار گران اصرار دارند که صرفا به دلیل جوانگرایی انجام شده است. به طوری که  لطف الله فروزنده سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در واکنش به درخواست حسین فدایی، مبنی برتعیین یک دبیرکل جوان گفت: از چند سال پیش آقای فدایی با نگاه راهبردی معتقد بود، باید بستر و زمینه را برای فعالیت جوانان فراهم کنیم و از دو سال پیش اولین قدم ها در این راه برداشته و بنده که قائم مقام جمعیت بودم، جای خود را به قائم مقام جدید دادم. این تجربه موفقی بود و فعالیت ها در این دو سال بهتر از گذشته ادامه پیدا کرد. وی اظهار کرد: این تجربه نشان داد که دید راهبردی آقای فدایی درست است، ایشان تأکید داشت باید دبیرکل، مسئولین کمیته‌ها نیز از بین جوان‌ها انتخاب شوند و در حقیقت آنهایی که مثل بنده و ایشان هستند، صرفا نقش راهبردی در شورا داشته باشند. جوان‌ها به میدان بیایند و کار را دنبال کنند. این کار برکات زیادی به همراه دارد، جوانان اعتماد به نفس پیدا می‌کنند، کادر  تربیت می‌شود و بالاخره انرژی جدیدی وارد سیستم می شود.
 
استعفای فدایی تاثیری بر رویکرد ایثارگران ندارد
 
البته عشرت شایق یکی دیگر از اعضای این تشکل سیاسی صحبت‌های فروزنده را تائید و عنوان کرد: «ماجرای استعفای آقای فدایی ارتباطی به انتخابات یا نتیجه آن ندارد و ایشان چند سالی است که اصرار دارند از سمت خود کنار بروند و یک جوان جایگزینشان شود. حتی اگر به جلسات شوراهای مرکزی در این سال‌ها مراجعه کنید می‌بینید که بارها و بارها آقای فدایی به این مسئله اشاره کرده اند اما بنا به دلایل مختلف تا امروز از سوی دیگر اعضای شورای مرکزی موافقت نشده بود.»
 
وی ادامه داد: «بعد از این طی یک سال گذشته بارها و بارها طی جلساتی که شورای مرکزی برگزار کرد، آقای فدایی در خصوص اینکه ایشان استعفا دهند و افراد جوان‌تر، خلاق‌تر و با روحیه و انرژی بیشتر جایگزین شوند، صحبت‌های زیادی کردند تا بتوانند اعضای شورای مرکزی را قانع کنند که با استعفای وی موافقت کنند که نهایتا موفق شدند.»
 
او تصریح کرد: «با این وجود در کنگره‌ای که دو یا سه سال پیش برگزار کردیم طی فرایند انتخاباتی تعدادی از جوانان را وارد شورای مرکزی ایثارگران کردیم تا به نوعی برای چنین روزی آماده باشند. حالا هم که آقای فدایی از قائم مقامی حزب استعفا داده‌اند یکی از این جوانان جانشین ایشان شده است. البته این را هم بگویم که آقای فدایی همچنان در شورای مرکزی ایثارگران حضور دارد به عنوان هیات موسس در جلسات شرکت می‌کنند.»
 
شایق در پایان گفت: «ما صرفا به دنبال جوانگرایی هستیم تا بتوانیم ساختار تشکل را چابک تر و به روزتر کنیم ولی این به معنی تغییر رویکرد یا هدف جمعیت ایثارگران نیست ما همچنان بر همان شعارها و اهداف خود اصرار و تاکید داریم قرار نیست با آمدن یا رفتن چند نفر، تغییری در آن ایجاد شود. حتی الان که به دنبال این هستیم که سمت دبیر کل را در اختیار یک جوان قرار دهیم هم نباید این گونه برداشت شود که ایثارگران به دنبال ایجاد تغییر در هدف و رویکرد هستند.»
 
در کوتاه مدت اصولگرایان دچار سکته می‌شوند
 
اما ناصر ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی استعفای فدایی و زاکانی را که حدود یک سال پیش رخ داد را تحلیل متفاوتی کرد و با تائید رویکرد پشت‌پرده فدایی و زاکانی گفت: «تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند. به خصوص در انتخابات امسال آقای فدایی با توجه به اینکه احتمال داشت آقای زاکانی به عنوان کاندیدا نامشان مطرح شود، نقش پررنگ و فعالی داشتند.»
 
این فعال اصولگرا تاکید کرد: «حالا اما به نظر می‌رسد که جمعیت ایثارگران به این جمع بندی رسیده است که با توجه به اینکه آنها تشکل پشت پرده جمنا بودند و بخش عمده تصمیمات با حضور و نظر آنها صورت می‌گرفت و نتیجه‌ای که در انتخابات رقم خورد، لازم است یک بازنگری در میان چهره‌هایشان انجام شود تا تحرکات و توان جدید در جرایان اصولگرایی ایجاد شود.»
 
او افزود: «البته باید این را هم اضافه کنم که استعفای آقای فدایی اصلا غافلگیر کننده نبود و پیش از این هم انتظار می‌رفت که از سمت خود کنارگیری کنند و این اصلا معنی منفی نمی‌دهد و بلعکس به نظرم یک اقدام مناسب است که بهتر است هر دو جریان سیاسی و تشکل‌ها و احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا هم از آن الگوبرداری کنند و فضا را برای جوانان باز و محیا کنند. زیرا به عنوان مثال در جریان اصلاح‌طلبی وقتی نگاهی به ترکیب افراد می اندازیم به وضوح مشخص است که همچنان همان چهره‌های 20 سال پیش در راس امور قرار دارند.»
 
ایمانی تاکید کرد: «ولی همانطور که گفتم این مشکل مختص جریان اصلاح‌طلب نمی‌شود و چپ و راست هم ندارد و یک نقطه ضعف مشترک میان هر دو جریان سیاسی کشور است که در مجموعه در ساحت سیاسی با آن مواجه هستیم. البته هرچند یک بار یک سری تغییرات ایجاد می‌شود اما آنها صرفا فردی هستند و به صورت ساختاری صورت نمی‌گیرند. به عنوان نمونه چند سال قبل پیش از فوت آقای عسکراولادی ایشان از موتلفه کنار رفتند و آقای حبیبی جایگزین ایشان شدند، اما این صرفا یک تغییر فردی بود و همان مسئله‌ای است که درخصوص آقای فدایی رخ داده است. مشکل ما این است که نیروهای جوانمان نه تنها آموزش ندیده اند بلکه تجربه هم ندارند. به همین دلیل هم است که زمانی که فردی با تجربه مثل آقای فدایی یا آقای زاکانی خود را کنار می‌کشند و یک جوان جایگزینشان می‌شود در کوتاه مدت اصولگرایان و جمعیت ایثارگران دچار سکته می‌شوند.»
 
او در پاسخ به این سوال که بسیاری معتقدند حسین فدایی فرد تاثیرگذار در انتخاب ابراهیم رئیسی بود و همین موجب شد آن نتیجه در انتخابات رقم بخورد گفت: «در داستان انتخابات و تصمیمات جمنا یک طیفی حضور داشتند که اصرار داشتند آقای رئیسی بماند و آقای قالیباف از ادامه حضور انصراف دهند. در این زمینه هم بسیار به آنها انتقاد شد. زیرا معتقد بودیم که فاکتورهای واقعی را مدنظر قرار نداده‌اند و صرفا به واسطه مسائل احساسی تصمیم گرفته بودند آقای رئیسی بماند و قالیباف برود. زیرا سوالات زیادی مطرح بود. مثلا رای قالیباف در سبد چه کسی می‎ریزد؟ دوگانه قالیباف – روحانی بهتر است یا رئیسی – روحانی؟ اگر هر دو نفر بمانند بهتر است یا خیر؟»
 
او در پایان افزود: «با این وجود یک جمعی در جمنا با تلاش‌های خود موفق شدند حرفشان را به کرسی بنشانند و آقای رئیسی ماند و آقای قالیباف انصراف داد و اصولگرایان هم نتیجه انتخابات را باختند. اما اینکه آقای فدایی در میان این طیف حضور داشتند یا خیر من در جریان نیستم.»
 
در مجموع با تمام این تفاسیر واضح است که اصولگرایان بعد از شکست‌های متوالی به فکر ایجاد تحول در تشکل‌های سیاسی خود هستند اما نمی توان این نکته را نادیده گرفت که هیچ کدام از استعفاهای اخیر به معنی خروج و خداحافظی شخصیت‌هایی مانند فدایی و زاکانی است. آنها همچنان در عرصه سیاسی و حضور دارند و تلاش خواهند کرد نقش خود را مانند گذشته در پشت پرده ایفا کنند. اما این‌بار کمی متفاوت تر و نامحسوس‌تر.
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 2. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 3. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 4. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 5. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 6. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 7. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 8. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 9. توضیحات جهرمی درباره «ویز»/بررسی دستور قضایی برای تاکسیهای آنلاین

 10. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 11. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 12. ملاوردی: تلاش می کنیم مجازات را جایگزین حبس کنیم

 13. رفتگری با مدرک فوق لیسانس  

 14. سوله‌های مدیریت بحران تهران در چه موقعیتی هستند  

 15. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 16. نمی‌خواهیم وارد مقابله مستقیم با عربستان شویم وگرنه ترکش‌های انقلاب به آن‌ها هم می‌خورد/ درخواست مذاکره موشکی از جوانی و خامی ماکرون است/ حزب‌الله باید به بهترین سلاح مجهز شود

 17. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 18. پشت پرده ضرب و شتم یکی از زلزله زدگان توسط جناب سروان در کرمانشاه  

 19. اتفاقی عجیب در اجلاس سوچی؛ افتادن صندلی اردوغان و حرکت پوتین  

 20. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 21. مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی‌هایی مصرف کنند؟

 22. جایزه بهترین بازیگر مرد در پاسیفیک به نوید محمدزاده رسید

 23. چرا گفتمان شریعتی ادامه نیافت؟/ شیعه یعنی آزادی خواهی وعدالت طلبی

 24. ایران تولید کننده موادمخدر نیست/مدارس از کتمان اعتیاد خودداری کنند

 25. کری: اسرائیلی تمایلی به صلح با فلسطین ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 4. سلسله توییت‌های آذری جهرمی درباره فیلتر شدن «ویز»

 5. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 6. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 7. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 8. پیشنهاد نیم میلیاردی برای پیدا شدن پارسا

 9. سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل خبرساز شد / ملکه عراق عذرخواهی کرد + عکس

 10. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 11. نجفی: تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده / باید در کالبد تهران روح تازه‌ای بدمیم

 12. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. منع ساخت‌وساز در حریم گسل‌های تهران قانونی شد

 15. قاسم سلیمانی در میدان نبرد  

 16. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 17. باب‌شدن گران‌فروشی گوشی‌های موبایل درفروشگاه‌های آنلاین با سود ۲.۵ میلیونی

 18. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 19. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 20. درباره ابومسلم و اسنپ و هلال‌احمر

 21. پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله به خبر ارتقاء درجه سردار سلیمانی

 22. دیدار امروز سعد حریری و سفیر ایران در بیروت  

 23. فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

 24. من بدهکار آن مرد هستم

 25. پیشنهاد آیت‌الله مکارم‌‎شیرازی به متولیانِ نوبل: برای جبران خطاهای گذشته به سردار سلیمانی نوبل بدهید

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 3. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 6. دقیقا کجایی؟

 7. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 8. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 9. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 10. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 11. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 14. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 15. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 16. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 17. ویرگول نجومی!

 18. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 19. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 20. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 21. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 22. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 23. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 24. بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم  

 25. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

پربحث‌های اخیر

 1. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 2. نمی‌خواهیم وارد مقابله مستقیم با عربستان شویم وگرنه ترکش‌های انقلاب به آن‌ها هم می‌خورد/ درخواست مذاکره موشکی از جوانی و خامی ماکرون است/ حزب‌الله باید به بهترین سلاح مجهز شود

 3. توکلی: آمریکا فروشنده۵۴درصد تسلیحات است /حذف دلارسبب حذف سلطه گری آمریکامی شود

 4. روایت سردار کوثری از پیش‌بینی ۴ سال پیش رهبر انقلاب

 5. انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

 6. آمانو: ایران به تعهدات هسته ای خود در قالب برجام پایبند است

 7. مقتدی صدر: ایران از سفرم به عربستان ناراحت است / با سردار سلیمانی در مراسم ختم پدرش گفتگو کردم

 8. نشنال اینترست: افزایش نفوذ ایران در منطقه ارتباطی به برجام ندارد

 9. جزئیات دیدار لاریجانی با نائب رئیس مجلس روسیه

 10. خنده ظریف و لاوروف در حاشیه اجلاس سوچی

 11. سرلشگر جعفری: در صورت درخواست مردم و حاکمیت یمن به آنها کمک مستشاری می‌کنیم

 12. هرجا در مواجهه با استکبار به حضور ما احتیاج باشد، کمک می‌کنیم و از گفتنش ابایی نداریم

 13. کنایه ظریف به عربستان و آمریکا

 14. سرلشکر جعفری: پیروزی‌های اخیر به معنای نابودی کامل داعش نیست/ در برابر عربستان خویشتن‌داری می‌کنیم/ حزب الله باید مسلح و مجهز باشد

 15. وزیر دفاع: از محور مقاومت با تمام توان پشتیبانی خواهیم کرد

 16. دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس «محبان اهل‌بیت(ع) و مسئله تکفیری‌ها» با رهبر انقلاب

 17. حجت السلام رئیسی: اساس شکل‌گیری داعش، سوء استفاده از نیروهای اسلام‌گرا بود

 18. اعلام آمادگی نیروهای مسلح برای جلوگیری از بروز فتنه‌های مشابه داعش

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 2. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 3. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 4. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 5. پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله به خبر ارتقاء درجه سردار سلیمانی

 6. فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

 7. من بدهکار آن مرد هستم

 8. پیشنهاد آیت‌الله مکارم‌‎شیرازی به متولیانِ نوبل: برای جبران خطاهای گذشته به سردار سلیمانی نوبل بدهید

 9. اظهارات تازه رئیس سازمان بازرسی درباره پرونده حقوق های نجومی

 10. ترکی فیصل: شرایط گفت‌و‌گو با ایران مساعد نیست

 11. توئیت کنایه آمیز ظریف از سوچی   

 12. امیر حاتمی: با تمام توان قدرت دفاعی را تقویت می‌کنیم

 13. باند جعل عنوان وزارت اطلاعات و دفتر مقام معظم رهبری منهدم شد

 14. ولایتی: دشمنی بدخواهان منطقه، خواب های شوم دیگری را طراحی می کنند

 15. بازجوی صدام: ایران بزرگترین برنده ماجراجویی آمریکا در عراق بود

 16. روحانی عازم تهران شد

 17. روحانی در دیدار پوتین: همکاری های تهران و مسکو موجب تقویت صلح و ثبات پایدار منطقه است

 18. بیانیه ارتش به مناسبت هفته بسیج

 19. روحانی با پوتین دیدار کرد

 20. روحانی: کنگره ملی سوری-سوری در آینده نزدیک در سوچی برگزار می شود

 21. بشقاب اهدايي به روسای جمهور و اعضای هیات ها به مناسبت نشست سوچي  

 22. پیام وزیر اطلاعات به رهبری درباره پایان داعش

 23. بیانیه مشترک رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: تا شکست نهایی گروه‌های تروریستی، همکاری با یکدیگر را ادامه می‌دهیم

 24. بیانیه جمنا درباره پایان داعش

 25. فرمانده سپاه: هر جنگ جدید به محو رژیم صهیونیستی منجر خواهد شد

پربحث‌های هفته

 1. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 4. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 5. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 6. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 7. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 8. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 9. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 10. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 11. واکنش آذری جهرمی به حاشیه‌سازی برای اسحاق جهانگیری و فرمانده سپاه  

 12. گاف بزرگ آمدنیوز درباره مکالمه تلفنی فرمانده سپاه

 13. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 14. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 15. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 16. پایان موقت بست‌نشینی بقایی و یاران

 17. انتقاد سعید جلیلی از عملکرد دولت در نوسازی بافت های فرسوده  

 18. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 19. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 20. حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

 21. جهانگيری: پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام باید بازخواست شوند

 22. واکنش استانداری کرمانشاه به یک ادعای عجیب درباره روحانی و جهانگیری

 23. پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله به خبر ارتقاء درجه سردار سلیمانی

 24. فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

 25. من بدهکار آن مرد هستم

آخرین عناوین