چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

گروه سیاسی الف،   3960619231 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا "حسین فدایی" کنارگیری کرد؟

تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند.

بعد از علیرضا زاکانی که از جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استعفا کرد حالا نوبت به حسین فدایی دیگر دبیرکل جمعیت ایثارگران رسیده است و این درحالی است که هر دو این افراد حداقل در 15 سال اخیر حضور پررنگی در عرصه سیاسی چه در مجلس و چه خارج از پارلمان داشته اند و به عقیده برخی این دو، تیم پشت پرده اصولگرایان در بزنگاه‌های مهم سیاسی را تشکیل می‌دادند و حالا این استعفاها گمانه زنی‌ زیادی را به همراه داشته است.
 
خداحافظی نصفه و نیمه آقای پشت پرده
به گزارش فرارو، دور از انتظار نبود که با توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شورای های شهر روستا، اصولگرایان دچار تغییر و تحولات جدی شوند و این مسئله گویا از جمعیت ایثارگران آغاز شده است. این تشکل سیاسی که به عقیده برخی از اصولگرایان، به همراه رهپویان، پشت پرده تشکل تازه تاسیس تحت عنوان جبهه مردمی نیروهای انقلاب یا همان جمنا را رقم‌ می‌زد، این روزها به واسطه استعفای حسین فدایی بیش از پیش در رسانه‌ها دیده می‌شود.
 
حسین فدایی که از جمله فعالان تاثیرگذار در میان اصولگرایان به شمار می‌رود و در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب به عنوان فردی که هرگز با اصلاحطلبان گفت‌وگو نمی‌کند، معروف است بعد از انتخابات ریاست جمهوری مسئله استعفای خود را رسانه‌‎ای کرد و این شائبه‌های بسیاری را ایجاد کرد. برخی معتقد هستند که نتیجه انتخابات عرصه را برای وی تنگ کرده است. زیرا بنا بر گفته بعضی او از شخصیت‌های تاثیرگذار برای انتخاب کاندیدای نهایی جمنا یعنی ابراهیم رئیسی بود و زمانی که بسیاری از تحلیلگران اصولگرا تاکید داشتند که بهتر است محمدباقر قالیباف در انتخابات بماند، تلاش‌های فدایی موجب شد اتفاق نظر بر روی رئیسی به وجود بیاید.
 
البته این نخستین بار نبود که احتمال نام حسین فدایی در یک شکست مطرح می‌شد. او جز افرادی بود که در سال 84 در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تلاش‌های بسیاری کرد تا اصولگرایان درباره محمود احمدی‌نژاد به اجماع برسند و با وجود اینکه دور اول از محمدباقر قالیباف حمایت کرده بودند اما از آغاز دور دوم تا پایان دولت نهم تمام قد پشت محمود احمدی نژاد ایستاد. او بعدها در این باره گفت: «ما مي‌خواستيم افراد متعلق به اردوگاه توسعه سياسي و توسعه اقتصادي رأي نياورند. اين جمع‌بندي ما با اجماع شوراي هماهنگي به تصويب رسيد که نامزد ما نبايد از اردوگاه دوم خرداد باشد؛ کاري کنيم که حتما يک اصولگرا رأي بياورد و آنها رأي نياورند. دوم اينکه بحث‌هاي بسياري درخصوص آقاي هاشمي صورت گرفت و در نهايت اجماع بر اين شد که بهتر است آقاي هاشمي نيايد و اگر آمد، نامزد ما نخواهد بود.» اما باز هم مشخص شد که او زمین اشتباهی را انتخاب و به نوعی اصولگرایان را نیز با تلاش‌ها و اصرارهای خود وارد همان زمین کرده است.
 
به هرحال با همه این سوابق و حتی اینکه برخی معتقدند او دلیل اصلی خروج ناطق نوری از جریان اصولگرایی بود، بعد از انتخابات سال جاری استعفای خود را اعلام کرد. استعفایی که برخلاف همه تحلیل‌ها و گمانه زنی‌ها، اعضای ایثار گران اصرار دارند که صرفا به دلیل جوانگرایی انجام شده است. به طوری که  لطف الله فروزنده سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در واکنش به درخواست حسین فدایی، مبنی برتعیین یک دبیرکل جوان گفت: از چند سال پیش آقای فدایی با نگاه راهبردی معتقد بود، باید بستر و زمینه را برای فعالیت جوانان فراهم کنیم و از دو سال پیش اولین قدم ها در این راه برداشته و بنده که قائم مقام جمعیت بودم، جای خود را به قائم مقام جدید دادم. این تجربه موفقی بود و فعالیت ها در این دو سال بهتر از گذشته ادامه پیدا کرد. وی اظهار کرد: این تجربه نشان داد که دید راهبردی آقای فدایی درست است، ایشان تأکید داشت باید دبیرکل، مسئولین کمیته‌ها نیز از بین جوان‌ها انتخاب شوند و در حقیقت آنهایی که مثل بنده و ایشان هستند، صرفا نقش راهبردی در شورا داشته باشند. جوان‌ها به میدان بیایند و کار را دنبال کنند. این کار برکات زیادی به همراه دارد، جوانان اعتماد به نفس پیدا می‌کنند، کادر  تربیت می‌شود و بالاخره انرژی جدیدی وارد سیستم می شود.
 
استعفای فدایی تاثیری بر رویکرد ایثارگران ندارد
 
البته عشرت شایق یکی دیگر از اعضای این تشکل سیاسی صحبت‌های فروزنده را تائید و عنوان کرد: «ماجرای استعفای آقای فدایی ارتباطی به انتخابات یا نتیجه آن ندارد و ایشان چند سالی است که اصرار دارند از سمت خود کنار بروند و یک جوان جایگزینشان شود. حتی اگر به جلسات شوراهای مرکزی در این سال‌ها مراجعه کنید می‌بینید که بارها و بارها آقای فدایی به این مسئله اشاره کرده اند اما بنا به دلایل مختلف تا امروز از سوی دیگر اعضای شورای مرکزی موافقت نشده بود.»
 
وی ادامه داد: «بعد از این طی یک سال گذشته بارها و بارها طی جلساتی که شورای مرکزی برگزار کرد، آقای فدایی در خصوص اینکه ایشان استعفا دهند و افراد جوان‌تر، خلاق‌تر و با روحیه و انرژی بیشتر جایگزین شوند، صحبت‌های زیادی کردند تا بتوانند اعضای شورای مرکزی را قانع کنند که با استعفای وی موافقت کنند که نهایتا موفق شدند.»
 
او تصریح کرد: «با این وجود در کنگره‌ای که دو یا سه سال پیش برگزار کردیم طی فرایند انتخاباتی تعدادی از جوانان را وارد شورای مرکزی ایثارگران کردیم تا به نوعی برای چنین روزی آماده باشند. حالا هم که آقای فدایی از قائم مقامی حزب استعفا داده‌اند یکی از این جوانان جانشین ایشان شده است. البته این را هم بگویم که آقای فدایی همچنان در شورای مرکزی ایثارگران حضور دارد به عنوان هیات موسس در جلسات شرکت می‌کنند.»
 
شایق در پایان گفت: «ما صرفا به دنبال جوانگرایی هستیم تا بتوانیم ساختار تشکل را چابک تر و به روزتر کنیم ولی این به معنی تغییر رویکرد یا هدف جمعیت ایثارگران نیست ما همچنان بر همان شعارها و اهداف خود اصرار و تاکید داریم قرار نیست با آمدن یا رفتن چند نفر، تغییری در آن ایجاد شود. حتی الان که به دنبال این هستیم که سمت دبیر کل را در اختیار یک جوان قرار دهیم هم نباید این گونه برداشت شود که ایثارگران به دنبال ایجاد تغییر در هدف و رویکرد هستند.»
 
در کوتاه مدت اصولگرایان دچار سکته می‌شوند
 
اما ناصر ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی استعفای فدایی و زاکانی را که حدود یک سال پیش رخ داد را تحلیل متفاوتی کرد و با تائید رویکرد پشت‌پرده فدایی و زاکانی گفت: «تا حدود زیادی تحلیل‌ها درباره عملکرد آقایان زاکانی و فدایی درست است این افراد معمولا در پشت‌پرده در بزنگاه‌های مختلف نقش تاثیرگذاری داشته‌اند. به خصوص در انتخابات امسال آقای فدایی با توجه به اینکه احتمال داشت آقای زاکانی به عنوان کاندیدا نامشان مطرح شود، نقش پررنگ و فعالی داشتند.»
 
این فعال اصولگرا تاکید کرد: «حالا اما به نظر می‌رسد که جمعیت ایثارگران به این جمع بندی رسیده است که با توجه به اینکه آنها تشکل پشت پرده جمنا بودند و بخش عمده تصمیمات با حضور و نظر آنها صورت می‌گرفت و نتیجه‌ای که در انتخابات رقم خورد، لازم است یک بازنگری در میان چهره‌هایشان انجام شود تا تحرکات و توان جدید در جرایان اصولگرایی ایجاد شود.»
 
او افزود: «البته باید این را هم اضافه کنم که استعفای آقای فدایی اصلا غافلگیر کننده نبود و پیش از این هم انتظار می‌رفت که از سمت خود کنارگیری کنند و این اصلا معنی منفی نمی‌دهد و بلعکس به نظرم یک اقدام مناسب است که بهتر است هر دو جریان سیاسی و تشکل‌ها و احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا هم از آن الگوبرداری کنند و فضا را برای جوانان باز و محیا کنند. زیرا به عنوان مثال در جریان اصلاح‌طلبی وقتی نگاهی به ترکیب افراد می اندازیم به وضوح مشخص است که همچنان همان چهره‌های 20 سال پیش در راس امور قرار دارند.»
 
ایمانی تاکید کرد: «ولی همانطور که گفتم این مشکل مختص جریان اصلاح‌طلب نمی‌شود و چپ و راست هم ندارد و یک نقطه ضعف مشترک میان هر دو جریان سیاسی کشور است که در مجموعه در ساحت سیاسی با آن مواجه هستیم. البته هرچند یک بار یک سری تغییرات ایجاد می‌شود اما آنها صرفا فردی هستند و به صورت ساختاری صورت نمی‌گیرند. به عنوان نمونه چند سال قبل پیش از فوت آقای عسکراولادی ایشان از موتلفه کنار رفتند و آقای حبیبی جایگزین ایشان شدند، اما این صرفا یک تغییر فردی بود و همان مسئله‌ای است که درخصوص آقای فدایی رخ داده است. مشکل ما این است که نیروهای جوانمان نه تنها آموزش ندیده اند بلکه تجربه هم ندارند. به همین دلیل هم است که زمانی که فردی با تجربه مثل آقای فدایی یا آقای زاکانی خود را کنار می‌کشند و یک جوان جایگزینشان می‌شود در کوتاه مدت اصولگرایان و جمعیت ایثارگران دچار سکته می‌شوند.»
 
او در پاسخ به این سوال که بسیاری معتقدند حسین فدایی فرد تاثیرگذار در انتخاب ابراهیم رئیسی بود و همین موجب شد آن نتیجه در انتخابات رقم بخورد گفت: «در داستان انتخابات و تصمیمات جمنا یک طیفی حضور داشتند که اصرار داشتند آقای رئیسی بماند و آقای قالیباف از ادامه حضور انصراف دهند. در این زمینه هم بسیار به آنها انتقاد شد. زیرا معتقد بودیم که فاکتورهای واقعی را مدنظر قرار نداده‌اند و صرفا به واسطه مسائل احساسی تصمیم گرفته بودند آقای رئیسی بماند و قالیباف برود. زیرا سوالات زیادی مطرح بود. مثلا رای قالیباف در سبد چه کسی می‎ریزد؟ دوگانه قالیباف – روحانی بهتر است یا رئیسی – روحانی؟ اگر هر دو نفر بمانند بهتر است یا خیر؟»
 
او در پایان افزود: «با این وجود یک جمعی در جمنا با تلاش‌های خود موفق شدند حرفشان را به کرسی بنشانند و آقای رئیسی ماند و آقای قالیباف انصراف داد و اصولگرایان هم نتیجه انتخابات را باختند. اما اینکه آقای فدایی در میان این طیف حضور داشتند یا خیر من در جریان نیستم.»
 
در مجموع با تمام این تفاسیر واضح است که اصولگرایان بعد از شکست‌های متوالی به فکر ایجاد تحول در تشکل‌های سیاسی خود هستند اما نمی توان این نکته را نادیده گرفت که هیچ کدام از استعفاهای اخیر به معنی خروج و خداحافظی شخصیت‌هایی مانند فدایی و زاکانی است. آنها همچنان در عرصه سیاسی و حضور دارند و تلاش خواهند کرد نقش خود را مانند گذشته در پشت پرده ایفا کنند. اما این‌بار کمی متفاوت تر و نامحسوس‌تر.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ خرداد ۱۳۹۷«نواصولگرایی» نسخه‌ای شفابخش برای تن رنجور سیاست ورزی اصولگرایان
۱ خرداد ۱۳۹۷وعده‌های روحانی در مناظرات انتخابات 96/ از رفع تحریم‌های غیر هسته‌ای تا وعده همیشگی تکمیل مسکن مهر  
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم
۲۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷رئیس خانه احزاب: هر کس در مناظرات حرّاف‌تر بود رای آورد
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷رمزگشایی از حضور قالیباف و رئیسی در جلسات جمنا
۱۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روایت ضرغامی از آخرین دیدارش با احمدی نژاد
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷هشدار به اصولگرایان درباره یک خودکشی قبل از مرگ
۲۱ فروردین ۱۳۹۷ چرخش۱۸۰درجه‌ای سلبریتی‌ها از روحانی در کمتر از ۳۶۰ روز+تصاویر
۹ فروردین ۱۳۹۷جلالی: لاریجانی بهترین گزینه برای ۱۴۰۰ است
۱ فروردین ۱۳۹۷انتخابات و اعتراضات؛ مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال 96
۲۸ اسفند ۱۳۹۶جزییات بیشتر از نحوه نظارت بر نهادها و دستگاه‌های منتسب به رهبری
۲۷ اسفند ۱۳۹۶احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 5. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 6. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 7. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 8. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 9. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 10. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 11. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 12. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 13. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 14. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 15. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 16. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 17. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 18. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 21. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 22. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 25. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 3. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 4. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 5. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 6. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 7. دادستان کل کشور: عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد

 8. 3 تُن آتش سپاه بر سر تروریست‌ها/ موشک‌باران داعش زیر دید آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

 9. فرهاد جعفری آزاد شد

 10. تدوین طرح وزارت رسیدگی به امور روستاها در مجلس

 11. توهین علی جنتی به شعرخوانی مطیعی در عید فطر  

 12. ضرغامی: افراد زیادی در لباس انقلاب رفتار طاغوتی دارند

 13. توضیحات استاندار خراسان رضوی از تلاش نافرجام گروه‌های معاند برای اقدامات تروریستی

 14. هیچ نماینده ای به جام جهانی نمی رود

 15. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 16. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 17. جزییات نامه‌ حاجی بابایی به رییس‌جمهور

 18. روحانی در گفت‌وگوی تلفنی‌ با امیر قطر: هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

 19. ثبت سفارش به‌منظور واردات «خاک برای خواب گربه»

 20. زاهدی: قوه قضائیه در احکام دانشجویان با رافت خاصی تجدیدنظر کند

 21. روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

 22. نمایندگان مجلس چهارشنبه با رهبر انقلاب دیدار می کنند

 23. موسویان : امروز نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر خارجه و حتی کنگره آمریکا هم بیشتر است

 24. استیضاح ربیعی با ۵۰ امضا کلید خورد + محورهای طرح

 25. زاهدی:قوه قضائیه در احکام دانشجویان اغتشاش‌های دی‌ماه تجدیدنظر کند

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 2. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 3. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 4. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 5. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 6. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 7. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

 8. امنیت ایران را تاجزاده حفظ کرد یا سردار سلیمانی؟

 9. احضار برخی سلبریتی‌ها به دادستانی و تحقیق برای پولهای جمع آوری شده/واریزیها همچنان ادامه دارد

 10. علت شکایت مدیرعامل سابق همشهری از عضو شورای شهر تهران

 11. با حکم فرمانده معظم کل قوا؛ حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد

 12. امیرعبداللهیان: آینده متعلق به همه یمنی‌ها و باتلاق متجاوزین است

 13. سردار وحیدی: روابط آمریکا و کره‌شمالی آینده مثبتی ندارد

 14. تعداد تذکرات کتبی به رییس جمهور در سال گذشته

 15. واعظی: مذاکره‌ای با کانادا نداشتیم که متوقف شود

 16. پاسخ رهبر انقلاب به درد و دل‌های خانواده شهدای هسته‌ای

 17. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 18. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 19. محسنی اژه‌ای: مشکلات موسسات مالی میراث گذشته است/ ماجرای نامه انتقادی سیف/ وضعیت پرونده بابک زنجانی

 20. با کفش وارد نشوید!

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 2. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 3. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 4. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 5. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 8. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 9. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 10. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 11. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 12. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 13. هزینه های عجیب در پاستور و مجلس/ نامزد احتمالی مورد حمایت اصلاح طلبان در انتخابات/ انتقاد تند کواکبیان از دولت/ سخنان رئیسی درباره شرایط مردم/ بی توجهی به فضاسازی جدید احمدی نژادی ها

 14. انتقاد تند کیهان از علی مطهری/ کنایه های نماینده زن مجلس به همکارش/ پیش بینی اقتصادی جهانگیری/ دلیل عدم حضور روحانی در جلسات مجمع مشخص شد

 15. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 16. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 17. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 18. روحانی: بچه‌ها مچکریم+عکس

 19. «سلاح ایرانی» در انتظار بازار جهانی/ «آرمیا»؛فرصتی برای جذب مشتری

 20. متن پیامک های ارسالی به نمایندگان درباره لوایحه چهار قلو بخصوص FATF / تهدیدی در کار نبود + عکس

 21. روحانی: امروز در برخی از بخش‌ها احساس عدالت در جامعه وجود دارد

 22. بیژن مقدم: انتظار از رئیس جمهور تصمیم قاطع به تغییر در کابینه با شاخص‌های کارآمدی، جوانگرایی و مردم‌داری است‌/ به منتقدین دولت اعم از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب اعتنا کنید

 23. سفرهای خارجی سلحشوری/از طرف مجلس به جام جهانی روسیه می‌روم البته با هزینه خودم

 24. ذوالنور خطاب به روحانی: با فشار، تهدید کردن و انواع راه‌ها نمایندگان را وادار به انصراف از سوال کردید

 25. ابطحی: کسانی که به روحانی رای دادند حالشان خوب نیست

آخرین عناوین